Žáci v Libereckém kraji malovali pro týden bezpečnosti 2017

21. 06. 2017

Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s Libereckým krajem vyhlásil v dubnu výtvarnou soutěž pro mateřské a základní školy Libereckého kraje. Žáci své práce na téma nepřiměřená rychlost, které korespondovalo s tématem Celosvětového týdne bezpečnosti 2017, mohli zasílat do 26. 5. 2017. Na začátku června porota vybrala výherní práce, jejichž autory ocenila 20. 6. 2017 v poledne v budově KÚLK. Ceny pro výherce předával náměstek hejtmana Marek Pieter.

Organizace spojených národů věnovala letošní čtvrtý ročník Celosvětového týdne bezpečnosti silničního provozu boji proti nepřiměřené rychlosti. Na celém světě mají řidiči problém s dodržováním zákonem nastavených rychlostních limitů a i díky tomu každá třetí oběť dopravních nehod přichází o život následkem právě nepřiměřené rychlosti, v rozvojových státech je to až polovina obětí.

Celosvětový týden bezpečnosti silničního provozu se v letošním roce konal ve dnech 8. – 14. 5. 2017. Partnerem kampaně se mohl stát kdokoli, komu není lhostejná bezpečnost v silničním provozu. Jedním z takových partnerů se stali žáci a pedagogové MŠ a ZŠ Libereckého kraje, jelikož se zapojili do výtvarné soutěže, která byla vyhlášena Týmem silniční bezpečnosti a Libereckým krajem právě na podporu Celosvětového týdne bezpečnosti silničního provozu 2017.

Výtvarná soutěž nesla název „Malujeme pro týden bezpečnosti“ a byla vyhlášena 7. 4. 2016 pro tři kategorie (MŠ, 1. stupeň ZŠ a 2. stupeň ZŠ). Pro všechny kategorie bylo společné téma, a to „Nepřiměřená rychlost, zpomal“. První a druhá kategorie měla za úkol zpracovat výtvarný problém plošnou tvorbou, kdežto třetí kategorie se mohla zapojit do soutěže pouze prostorovou tvorbou. Výtvarné práce mohli být zasílány do soutěže do 26. 5. 2017. Následně zasedla porota, která z celkového počtu 190 výtvarných prací musela vybrat vítězné práce.

Šestičlenná porota složená ze zástupců Týmu silniční bezpečnosti a zástupců vedení Libereckého kraje byla doplněna o dva pedagogy výtvarného umění. Společně zvolili výherce, kterým 20. 6. 2017 v poledne v budově Krajského úřadu Libereckého kraje předal ceny náměstek hejtmana pan Marek Pieter.
„Jednalo se o soutěž, jejímž cílem bylo ukázat školám, jak mohou díky mezipředmětovým vztahům zapojit i do jiných vyučovacích předmětů dopravní výchovu, kterou nelze ve výchovně-vzdělávacím procesu opomíjet.“

Nejobsáhlejší co do počtu výtvarných prací byla II. kategorie, kde se nejúspěšnějším výtvarníkem stal žák 5. třídy Filip Mairich z jablonecké ZŠ Liberecká 26. Na druhém místě se umístila žákyně 5. třídy ZŠ Nové Město pod Smrkem Michaela Bulušková. Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší dvojice dívek 3. třídy liberecké základní školy Vrchlického.

I. a III. kategorie obsahovala menší počet děl, přesto měla porota z čeho vybírat. V I. kategorii předškoláčků se na prvním místě umístila slečna Ema Hillebrandová. Následně na druhém místě Ela Hillebrandová. Obě dívky navštěvují MŠ Zvoneček v Hejnicích. Na třetím místě se umístila skupinová práce MŠ Beruška, cyklus na téma nepřiměřené rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici. Vítězem III. kategorie se stala Eliška Švomová s prostorovým dílem z papíru, znázorňující dopravní kolizi vlakové soupravy a osobního automobilu jedoucího nepřiměřenou rychlostí na železničním přejezdu. Tuto žákyni následovali na druhém místě společným dílem také žáci ZŠ Purkyňova Frýdlant, a to Lucie Želonková, Matěj Havlík a Anna Mancová. Na třetím místě se umístili žáci ZŠ Desná, Matěj Vlček a Adam Cvrk.

Všem výherců gratulujeme, všem zúčastněným žákům děkujeme za krásná výtvarná díla a připojeným pedagogům děkujeme za zprostředkování dopravní výchovy v rámci mezipředmětových vztahů.

Velký výběr výtvarných prací bude k vidění v červenci ve vestibulu KÚLK, kde budou po celý měsíc práce žáků vystaveny. Následně bude tato výstava přestěhována do prostor OC Forum, kde bude k vidění i během září se začínajícím novým školním rokem.

Ceny do soutěže věnoval Liberecký kraj, Tým silniční bezpečnosti a síť prodejen McPen.

Bezpečně na silnicích o.p.s.
Valdštejnská 381/6 46001 Liberec

Bc. Dědková Markéta