Počasí Dnes °C
Úvodní stránka > Oddělení tiskové a vnějších vztahů > Do Liberce se po třech letech vrátil unikátní Metelkův betlém
Do Liberce se po třech letech vrátil unikátní Metelkův betlém

Do Liberce se po třech letech vrátil unikátní Metelkův betlém

9. 9. 2016

Unikátní mechanický betlém Václava Metelky se po dlouhých třech letech představí v sobotu 10. září veřejnosti v Severočeském muzeu v Liberci. Renovované dílo spatří zájemci v rámci Dnů Evropského kulturního dědictví. Zároveň budou mít možnost pohovořit přímo s restaurátorem betléma, Kamilem Andresem, který zájemce zasvětí do tajů mechanických betlémů a jejich oprav.

Metelkův betlém, který byl pro mnoho Liberečanů tradiční součástí Vánoc, byl v rukách restaurátora několik let. Důvodem byl jeho velmi špatný technický stav a částečná nefunkčnost. V rámci 1. etapy modernizace muzejní budovy v roce 2014 jej proto odborníci demontovali a odvezli do Třebechovic pod Orebem k náročnému restaurování. Následně proběhla kompletní repase všech mechanických prvků, odkyselení papírových částí, vytvoření nové nosné konstrukce a restaurování více jak dvou stovek historických betlémových figurek. Celkové náklady na restaurování dosáhly výše 800.000 Kč.

„Jsem velice ráda, že Liberecký kraj pomohl k záchraně této historické památky a že návštěvníci si budou nyní moci v celoprosklené vitríně prohlédnout vnitřní mechanismus a konstrukci betlému, které jsou za běžných podmínek pohledově ukryté,“ uvedla Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana.

Betlém je v muzeu umístěn ve velké klimatizované vitríně, která pro něj zajistí stabilní prostředí a umožní jeho snadnou údržbu. Díky účelové dotaci Libereckého kraje v objemu 390.000 Kč může muzeum do listopadu dokončit instalaci betlému v tzv. sloupové síni muzea.

Pokud nestihnout zájemci sobotní povídání s restaurátorem betléma, mohou se těšit na prosinec. Kamil Andres bude mít od 14. prosince, v Severočeském muzeu v Liberci, autorkou betlémářskou výstavu.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
485226302 / 732765215

rss
Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Anketa
Kde budete trávit letošní letní prázdniny?
Jiná možnost. - 420 (22%)
Zůstaneme doma, nikam se nechystáme. - 396 (21%)
Budeme poznávat Českou republiku. - 360 (19%)
Chceme si užít aktivní dovolenou v cizině. - 357 (19%)
Chystáme se na relaxační pobyt k moři. - 381 (20%)

Zdá se, že nemáte povoleny cookies. Nemůžete hlasovat :(

Zpracovávám...