Investice do krajského školství v letech 2015 – 2016, více než 137 mil. Kč

08. 02. 2016

Liberecký kraj neustále zlepšuje podmínky pro vzdělávání. Do svých škol a školských zařízení v roce 2015 investoval více než 40 mil. Kč a letos chce investovat až 97 mil. Kč.

V loňském roce školy a školská zařízení, které zřizuje Liberecký kraj, investovaly do vybavení a oprav majetku téměř 40 mil. Kč. Mezi největší akce patřila oprava rozvodů technických zařízení a stavební úpravy ubytovacích jednotek v budově D u Integrované střední školy Vysoké nad Jizerou ve výši 3,8 mil. Kč, dále byla opravena střecha tělocvičny u Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou ve výši 1,8 mil. Kč.

Pro letošní rok jsou v rozpočtu kraje připraveny finanční prostředky na další akce za více než 62 mil. Kč. Mezi ty objemově nejvýznamnější patří kompletní výměna oken a dveří na Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za 14 mil. Kč, pokračování druhé etapy rekonstrukce domova mládeže v Truhlářské ulici v Liberci za více než 22 mil. Kč a také oprava fasády objektu Střední odborné školy v Liberci za 11,5 mil. Kč.

Uvedené investiční akce jsou již schválené. Resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti ovšem připravuje i další akce, které by měly být realizovány v roce 2016. Jejich celkový objem je plánován ve výši 35 mil. Kč. Mezi ně patří například oprava fasády a výměna oken u Gymnázia Frýdlant, oprava fasády na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné škole v Liberci, výměna umělého trávníku víceúčelového hřiště u Gymnázia a Střední odborné školy v Liberci nebo oprava fasády na Střední průmyslové škole v České Lípě. Tyto investice však budou moci být realizovány pouze v případě, že Zastupitelstvo Libereckého kraje vysloví souhlas s jejich financováním z hospodářského výsledku kraje za rok 2015.

„Libereckému kraji se daří hospodařit se svěřenými prostředky způsobem, který umožňuje investovat do škol a školských zařízení v jeho vlastnictví. Díky tomu postupně snižujeme vnitřní dluh vzniklý v uplynulých letech na majetku kraje, který slouží ke vzdělávání,“ dodává Alena Losová, členka rady Libereckého kraje, která resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti řídí.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz