Počasí Dnes °C
Úvodní stránka > Jedinečnou roubenku skláře Harcuby zpřístupní kraj veřejnosti
Jedinečnou roubenku skláře Harcuby zpřístupní kraj veřejnosti

7. 9. 2016

Liberecký kraj získá do svého vlastnictví unikátní památku z 19. století, roubenou chalupu s původní brusírnou skla v Harrachově. Nemovitost po harrachovském rodákovi a výtvarníkovi Jiřím Harcubovi dostane kraj darem. Jeho přijetí odsouhlasili na svém včerejším jednání radní. Objekt se otevře veřejnosti a ve správě jej bude mít Severočeské muzeum v Liberci.

„Letos na jaře se na odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu obrátila rodina pana Jiřího Harcuby se záměrem darovat Libereckému kraji nemovitost, která je rodinným dědictvím po tak významném sklářském výtvarníkovi a pedagogovi. Roubenka se nachází v centru turisticky a sportovně atraktivního Harrachova a je ukázkou jeho původní zástavby. Převedení majetku ještě musí schválit zastupitelstvo kraje, hned poté může být podepsána darovací smlouva,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky.

Objekt bude obnoven podle památkových zásad a využíván jako muzeum ve správě Severočeského muzea v Liberci. Podle ředitele organizace Jiřího Křížka se nabízí hned několik možností k využití. Mohl by to být například „památník rodiny Harcubů“, další možností je plně funkční zprovoznění brusičské dílny nebo vznik regionální pobočky muzea, což je dlouhodobá vize.

„Harrachovský rodák, sklářský výtvarník a pedagog prof. ak. soch. Jiří Harcuba, zemřel v roce 2013. V oboru sklářského umění se významně prosadil, jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách muzejních institucí v zahraničí i v České republice. Cennou památku s brusírnou skla a ryteckou dílnou hodláme zpřístupnit veřejnosti, což je podmínkou darování. Věřím, že typická horská roubená chalupa, kde světoznámý výtvarník žil a pracoval, bude dalším lákadlem pro návštěvníky našeho kraje. Zvlášť cenné je vnitřní vybavení s kompletně zachovaným zařízením pro broušení a rytí skla. Neporušená domácí brusičská a rytecká dílna s historicky vzácným zařízením je v rámci republiky ojedinělá,“ dodává Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Tržní cena nemovitosti podle oslovených realitních kanceláří činí 1.181.174 Kč.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz

Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Kde budete trávit letošní letní prázdniny?
Jiná možnost. - 420 (22%)
Zůstaneme doma, nikam se nechystáme. - 396 (21%)
Budeme poznávat Českou republiku. - 360 (19%)
Chceme si užít aktivní dovolenou v cizině. - 357 (19%)