Natoč vlastní film a dej si příležitost

28. 05. 2015

Trh práce, lidé s handicapem, kyberšikana – zdánlivě nesourodá témata, která v příštím školním roce propojí mladé filmové tvůrce, školy ale také místní firmy, dobrovolníky a dárce. Z námětů na krátký film, které vytvoří žáci a studenti z Libereckého kraje, mezinárodní odborná porota vybere tři nejlepší do finále. Odměnou pro autory a autorky tří finálových námětů bude možnost podílet se na natáčení vlastního filmu ve spolupráci s Filmovým klubem Liberec. Vyvrcholením pak bude závěrečné soutěžní klání natočených krátkých filmů na filmovém festivalu v dubnu 2016. Sami diváci rozhodnou o vítězi.

Vítěz festivalu získá finanční cenu, na kterou budou během celého roku přispívat individuální a firemní dárci. „Lidé mohou darovat peníze na č. ú. 2128685028/5500 v. s. 222. Všechny vybrané peníze předáme vítězi soutěže a škole, která jej v soutěži podpořila. Podpořte i vy darem místní mladé lidi, ale i diskusi o společenských tématech.  Cílová částka hlavní ceny záleží na každém z nás,“ vyzývá fundraiserka Centra Kašpar Jana Matyášová.

„Natoč vlastní film a dej příležitost svému regionu, své škole, ale také sám sobě. To je hlavní motto připravovaného festivalu pro děti a mládež,“ řekla Ivana Sulovská, předsedkyně představenstva Centra Kašpar. „Chceme dát dětem a mládeži prostor k vyjádření vlastního názoru a k reflexi nejrůznějších společenských témat způsobem, který je jim blízký, ale který si sami mohou těžko vyzkoušet. Film a především celý proces jeho tvorby přispívá ke katarzi, ke které často nelze dospět běžnými cestami,“ prohlásil Jan Myšák z Centra Kašpar.

Soutěžní přehlídku Natoč vlastní film a dej (si) příležitost pořádá Centrum Kašpar ve spolupráci s Filmovým klubem Liberec, polskou organizací Konsola a Krajským úřadem Libereckého kraje. Centrum Kašpar pomáhá lidem v hledání toho správného místa na trhu práce, motivuje firmy a zaměstnavatele v zavádění vstřícných personálních opatření podporujících slaďování práce a rodiny.

„Na téma rovných příležitostí rádi nahlížíme s nadsázkou a humorem. Proto se velmi těšíme na neotřelý pohled dětí a mladých lidí, který se otiskne do soutěžních námětů a krátkých filmů. Více informací o soutěži nejdete na www.natocfilm.cz,“ informovala Ivana Sulovská, zakladatelka organizace.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Prostřednictvím Norských fondů přispívá Norsko ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů a posílení vzájemné spolupráce v Evropě. Podporuje především ochranu životního prostředí, výzkum a stipendia, rozvoj občanské společnosti, péči o zdraví, děti, rovnost žen a mužů či zkvalitnění justice. Program Dejme (že)nám šanci podporuje rovné příležitosti žen a mužů v pracovním i osobním životě a prevenci a pomoc obětem domácího násilí v České republice. Spravuje ho Nadace Open Society Fund Praha, která od roku 1992 rozvíjí hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz