Obce mohou v soutěži získat peníze na aktivity ve prospěch rodin

11. 03. 2016

Obce Libereckého kraje se i v letošním roce mohou zapojit do dalšího ročníku soutěže Obec přátelská rodině. Pro letošní rok je ve hře šest milionů korun, které si meze sebe rozdělí vítězové z řad zapojených měst, obcí, statutárních měst a městských částí z celé České republiky, které budou rozděleny do pěti kategorií podle počtu obyvatel.

„Byla bych ráda, kdyby se z Libereckého kraje zapojilo co nejvíce obcí. Věřím, že se mezi nimi najde spousta takových, které se mohou pochlubit aktivním přístupem k prorodinné politice, a které si zaslouží ocenění v podobě finanční podpory. Ta jim může pomoci pozitivní přístup ještě rozvíjet. Stejně jako tomu bylo ve statutárním městě Jablonec nad Nisou,“ vyzývá obce k zapojení se Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro sociální resort.

Právě Jablonec nad Nisou se totiž v minulosti k projektu připojil dvakrát, a dvakrát uspěl. Poprvé v roce 2008, kdy se mu podařilo zvítězit v kategorii měst od 10 001–50 000 obyvatel a obdržel finanční odměnu ve výši jednoho a půl milionu korun.

V roce 2014 jsme skončili na druhém místě a příspěvek byl nižší. Částku 275 tisíc korun ze státního rozpočtu na podporu prorodinných aktivit jsme věnovali na dovybavení Domu dětí a mládeže Vikýř,“ říká Pavel Svoboda, náměstek jabloneckého primátora pro školství, kulturu a sociální oblast.

V letošním, již osmém ročníku, došlo k několika změnám. Podle ministerstva obce letos nepředkládají souhrn již realizovaných opatření, ale návrh aktivit do budoucna. Mohou tedy uspět i obce, které sice ještě v rodinné politice nejsou příliš aktivní, ale mají snahu a odhodlání nastartovat takovou podporu rodin v obci, která bude vycházet z relevantních informací o potřebách rodin a bude na tyto potřeby reagovat. Plán rozvoje rodinné politiky schválený zastupitelstvem obce může obec předložit jako bonusový materiál. Obce také mohou získat dalších bonusové body za doložení zapojení širší veřejnosti do diskuze k tématům prorodinné politiky v obci a zapojení obyvatel do veřejného života v obci. Může se jednat například o ankety nebo průzkumy veřejného mínění  v souvislosti s vyjádřením názorů a postojů všech skupin obyvatel.

Více informací o soutěži, do které mohou obce podávat přihlášky do konce letošního března, najdou zájemci na www.mpsv.cz. Soutěž vyhlašují Ministerstvo práce a sociálních věcí společně se Stálou komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací center pro rodinu, Sítí mateřských center a Svazem měst a obcí ČR.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz