Počasí Dnes 29°C Zítra 28°C
Úvodní stránka > Přetížení Jizerských hor turisty řeší nový krajský plán
Přetížení Jizerských hor turisty řeší nový krajský plán

10. 3. 2016

Efektivnější rozmístění turistických aktivit v Jizerských horách. Právě o tom je koncepce rozvoje cestovního ruchu Jizerské hory, kterou ve středu 9. března schválil Krajský úřad Libereckého kraje. Oblast je turisticky hojně využívaná a od přetížení má pomoci i tento plánovací dokument.

„Občasné návaly v centrálních nástupních místech, zejména v Bedřichově a Janově nad Nisou, znepříjemňovaly návštěvníkům hor rekreační zážitek a zároveň ohrožovaly to, co dělá především hory atraktivní. Tím je samozřejmě příroda,“ vysvětluje Kateřina Lauermannová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu, který měl pořízení dokumentu na starosti.

Schválená koncepce stanovuje opatření a návrhy, jak přírodě ulevit. „Především jde o rozptyl turistů směrem na Frýdlantsko a také východním směrem podél Černostudničního hřbetu. Posíleno je postavení Nového Města pod Smrkem jako centra zimní i letní turistiky, které by mělo mnohem intenzivněji těžit z vazby na dynamicky se rozvíjející polské lázeňské město Świeradów-Zdrój,“ uvádí Jindřich Felcman z oddělení územního plánování.

Velkým tématem je také budoucí stavební aktivita v horách. „V nejcennějších oblastech hor není připuštěna nová masivní výstavba rodinných domů nebo dokonce apartmánových bytů. Zkušenosti ze Špindlerova Mlýna či Harrachova nás naučily, že tento druh rozvoje obcím nijak neprospívá a jen dále zatěžuje atraktivní horské prostředí. To musí zůstat zachované pro všechny rekreanty, nejen pro vlastníky nemovitostí,“ dodává Jindřich Felcman.

Projednávání koncepce se pracovníci odboru věnovali dlouhodobě a aktivně komunikovali se všemi důležitými aktéry cestovního ruchu v Jizerských horách. Vedle starostů obcí či zájmových spolků byli přirozeně klíčovými partnery také zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jizerské hory. „Je dobře, že se touto koncepcí vyjasnil budoucí vývoj turismu v Jizerských horách. Doposud se objevovaly rozvojové záměry nahodile a při jejich posuzování se vedle plánu péče o CHKO Jizerské hory nebylo možné opřít o žádný speciální dokument. Typickým příkladem byl rozsáhlý záměr skiareálu Smrk. Aniž by byl tento záměr opřen o nějakou dlouhodobější vizi rozvoje, mohla jeho realizace nenávratně poškodit cenné severní partie hor. Nyní schválená koncepce usměrňuje rozvoj sjezdového lyžování do dvou hlavních areálů – Ještědu a Špičáku – a zbytek území tak chrání pro jiné aktivity,“ oceňuje schválený dokument Jiří Hušek, ředitel libereckého regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty má koncepce výrazný přínos i z hlediska oživení podhorských oblastí Frýdlantska, Pěnčínska a Zásadska. „Koncepce obsahuje velké množství opatření, která vedou k tomu, že turisté mířící do hor budou motivováni k objevování i doposud ne tolik známých turistických cílů. Například Frýdlantsko nabízí velký potenciál pro cyklistiku, a to nejen terénní v areálu Singltreku pod Smrkem. Rozvoj cykloturistiky tak může představovat určitý impuls k oživení ekonomiky této oblasti,“ říká hejtman.

Koncepce rozvoje cestovního ruchu Jizerské hory je zveřejněna na webových stránkách kraje (nebo také zde) a pracovníci oddělení územního plánování plánují její vystavení v hlavních centrech regionu. „Nejde o klasickou územně plánovací dokumentaci. Jedná se o územně plánovací podklad, územní studii. Jejím úkolem není pouze regulovat. Měla by především inspirovat, šířit dobré nápady, které budou prospěšné horám i jejich návštěvníkům,“ uzavírá vedoucí odboru Kateřina Lauermannová.

Popisek OBR2: Ukázka jednoho z celkových 62 schémat, která Koncepce obsahuje – stimul zájmu turistů o výletní trasy s rozdílným místem startu a cíle.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz

Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Chystáte se letošní sezonu navštívit některou z rozhleden Libereckého kraje?
Ne - 223 (43%)
Ano - 300 (57%)