Putovní výstava na téma brownfields v Libereckém kraji dorazí do Lomnice

26. 05. 2015

Putovní výstavu „Brownfields Libereckého kraje“ budou mít možnost vidět od 1. června návštěvníci v prostorách Městského úřadu v Lomnici nad Popelkou. Výstava představuje úspěšně revitalizované objekty typu brownfields (dlouhodobě nevyužívané objekty) v Libereckém kraji. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 1. června 2015 ve 14.00 hodin na Městském úřadě v Lomnici nad Popelkou za účasti představitelů Libereckého kraje a města Lomnice nad Popelkou.

Na výstavě návštěvníci uvidí názorné příklady brownfields, u kterých je popsána jejich historie i současné využití. Společně s fotografiemi původního a stávajícího stavu objektů expozice ukazuje také příklady úspěšného oživení některých chátrajících objektů v našem kraji.

„Zajímavou a inspirativní informací je i zdroj financování. Snažili jsme se vybrat objekty, které získaly dotaci z fondů EU, ale registrujeme i objekty, které byly revitalizovány pouze z vlastních zdrojů,“ uvedl Vít Příkaský, člen rady kraje pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

V minulých letech viděli výstavu lidé již v Liberci, v Jablonci nad Nisou, v Semilech, v Hrádku nad Nisou, ve Frýdlantu, v České Lípě, v Jičíně, v Železném Brodě, v Doksech, v Jilemnici nebo v Turnově. Nyní se přesouvá do již zmíněné Lomnice nad Popelkou.

V Lomnici téma oživování historických industriálních staveb není neznámé. Najdeme zde například objekt bývalého pivovaru, ze kterého je vybudována prodejna Penny marketu či postupně oživovanou historickou tkalcovnu rodiny Mastných. Její současný majitel, umělecký kovář pan Doležal, ji pojmenoval Továrna na sny. Snad se výstava stane tomuto projektu podporou,“ doplnil Vít Příkaský.

Zahájení výstavy se zúčastní i bývalý starosta Lomnice nad Popelkou, současný radní Libereckého kraje Vladimír Mastník. Výstavu lze shlédnout od 1. června do 12. července 2015 v prostorách Městského úřadu Lomnice nad Popelkou.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz