Sympozium uměleckoprůmyslových škol se po třech letech vrací do Libereckého kraje

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 14. 09. 2016 16:04
  • Školství

Svého pátého pokračování se již od následujícího víkendu dočká Sympozium uměleckoprůmyslových škol. Tvořivost a řemeslnou zručnost mezi sebou porovná téměř osmdesátka mladých umělců z Libereckého kraje, Německa, Polska a Slovenska. Svá díla budou vytvářet v 16 dílnách po celém kraji. Tématem letošního Sympozia uměleckoprůmyslových škol jsou „Horizonty“. Týdenní akce bude slavnostně zahájena v sobotu 17. září v 12:00 hodin v Městském divadle v Železném Brodě u příležitosti konání Skleněného městečka.

Sympozium se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a krajské radní pro školství Aleny Losové. Stejně jako předchozí úspěšné ročníky 2004, 2007, 2010 a 2013 akci pořádá Liberecký kraj ve spolupráci se šesti jím zřizovanými středními školami a Severočeským muzeem v Liberci.

„Soutěžní setkání vychází z tradice jedinečné koncentrace sklářského, bižuterního a šperkařského průmyslu v Libereckém kraji a existencí takto zaměřených odborných škol. Jejich počet v našem kraji je i z mezinárodního hlediska unikátní. Tradici regionu podporujeme, vytváří ideální prostředí pro uspořádání podobné akce,“ říká radní pro školství Alena Losová. Školy, které organizují jednotlivé řemeslné dílny, a podílejí se tak na pořádání Sympozia, za sebou mají opravdu bohatou historii, vychovaly několik generací sklářů, brusičů, rytců, malířů skla, šperkařů, brusičů kamene, kovorytců a dalších umělců a designérů.

Patronát formou hmotné či symbolické podpory nad jednotlivými dílnami převzaly významné firmy působící na uměleckoprůmyslovém poli - společnost AJETO s.r.o. Czech Glass Graft, ASTERA s.r.o., Česká mincovna, a.s., EGERMANN, s.r.o., GRANÁT, družstvo umělecké výroby, Turnov, Hejral Kov a šperk, Jaroš – Sklářská huť, Komerční slévárna šedé a tvárné litiny Turnov, LASVIT, s.r.o., Lhotský, s.r.o., LUCID spol. s r.o., Moser, a.s.,  Polpur, spol. s r.o., PRECIOSA ORNELA, a.s., Preciosa Lustry, a.s., Steinel Technik, s.r.o., Sklárna a minipivovar Novosad &syn Harrachov s.r.o., TGK – Technika, sklo a umění s.r.o., Tiskárna Irbis, Zlatnictví Ulbrych.

Slavnostní zakončení s oceněním nejzdařilejších děl a vernisáží výstavy všech vzniklých děl proběhne v neděli 25. září od 10:00 hodin v Severočeském muzeu v Liberci.

Zapojené dílny:

Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor

• Design interiéru
  • Malba skla
  • Sklářská huť
  • Zpracování plochého skla

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod

• Broušení - tavená plastika
  • Produktový design
  • Sklářská huť

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov

• Broušení a rytí skla