Počasí Dnes 25°C Zítra 27°C
Úvodní stránka > Tři české kraje podepsaly se Saskem dohodu o přeshraničních zásazích záchranářů
Tři české kraje podepsaly se Saskem dohodu o přeshraničních zásazích záchranářů

26. 11. 2015

Hejtmani Libereckého, Karlovarského a Ústeckého kraje ve středu 25. listopadu společně se saským ministrem vnitra Markusem Ulbigem podepsali v Karlových Varech smlouvu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Podpis ujednání završil dlouholeté úsilí regionů o to, aby zdravotničtí záchranáři mohli zasahovat na území sousedního státu v případě, že tamní záchranná služba nebude moci zásah provést vlastními silami.

„Jde o poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice. Oceňuji, že se zdravotničtí záchranáři připojí k hasičům a policistům, kteří už podobné smlouvy o spolupráci se svými německými kolegy uzavřeli dříve,“ uvedl při příležitosti podpisu hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel připomněl, že ujednáním o spolupráci vstupuje do praxe Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby, která byla podepsána v Plzni před dvěma lety. Spolupráce bude vyžadovat nejvyšší úroveň komunikace operačních středisek, výjezdových skupin, konkrétních záchranářů. „Považuji to za velkou čest, že se právě v Karlových Varech odehrál významný akt, který jednoznačně usnadní zajištění přednemocniční neodkladné péče po obou stranách hranice.  Nutno dodat, že jde o první přeshraniční spolupráci tohoto druhu u nás,“ dodal hejtman Havel.

Podle saského ministra vnitra Markuse Ulbiga jde o zajištění výjezdů podél hranice mezi českými regiony a Saskem v délce 454 kilometry. Zdůraznil, že se lidem, kteří potřebují okamžitou pomoc, urychleně dostane péče ať už od českých, nebo od saských záchranářů.

Akce se účastnila také náměstkyně ministra zdravotnictví ČR Lenka Teska Arnoštová, jež informovala přítomné, že v průběhu prosince budou zástupci ministerstva zdravotnictví jednat o uzavření další rámcové dohody mezi Českou republikou a Rakouskem.

s využitím TZ Karlovarského kraje

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz

Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Chystáte se letošní sezonu navštívit některou z rozhleden Libereckého kraje?
Ne - 293 (43%)
Ano - 382 (57%)