Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

31. 01. 2023

Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM v libereckém science centru iQLANDIA.

Ve velmi těsném souboji nakonec vyhrál tým žáků 9. třídy ze základní školy Antonína Bratršovského z Jablonce nad Nisou, který vyrobil prototyp robotické ruky. „Nebylo to jednoduché, ale když je dobrý cíl a skvělý tým, jde všechno,“ popsal jeden z chlapců z vítězného týmu. V závěsu na pomyslné bedně vítězů se hned za nimi umístila ZŠ 28. října z Turnova, kde holčičí kvarteto vyrobilo multifunkční tyč. Ta pomůže v zapeklitých situacích, se kterými se člověk s tělesným postižením musí potýkat, jako je například zvednutí drobných mincí, poškrábání na zádech nebo třeba zmáčknutí tlačítka u výtahu. Na třetím místě se pak umístil tým z liberecké základní školy Husova se svou vychytávkou s názvem Handic Finger, s jejíž pomocí se může člověk se zdravotním omezením v oblasti ruky najíst i běžným příborem.

Všechny prototypy, které kluci a holky během soutěže vyrobili, teď posoudí sami hendikepovaní členové spolku DePejSek Liberec. „Pomůcky, které označí kolegové z DePejSka za funkční a užitečné, pak společně s dětmi vyrobíme. Data bychom pak rádi poskytli veřejnosti tak, aby si je díky moderním technologiím, jako je třeba 3D tisk, mohl vyrobit každý,“ popisuje Petr Desenský z libereckého science centra iQLANDIA.

„Rozvíjet talent žáků, motivovat je k hledání nových cest a myšlenek i mimo školní lavice, to je jeden ze způsobů, jak pomoci rozvoji regionu skrze vzdělávání. Těší mě, že s námi mladí lidé tuto hru hrají a že jsou v ní aktivní a plni zájmu. A těší mě i to, že soutěž Business Talent podporují místní firmy. To je pro mě pozitivní signál, že jim osud kraje, ve kterém podnikají, není lhostejný,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Úkolem každého týmu bylo během jednoho dne vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Letošní téma soutěžící velmi zasáhlo. Pro mnohé děti šlo o jejich první setkání s člověkem se zdravotním postižením. Kromě toho, že se zamyslely, jak jim pomoci konkrétním nápadem, se také víc seznámily s těžkostmi, se kterými se takový člověk musí dennodenně potýkat. „Věřím, že děti z letošního ročníku Business Talentu budou pozornější a například už nikdy nenechají ve výtahu sklopené sedátko, protože už vědí, že člověku na vozíku tím způsobí nemalé komplikace,“ popisuje Veronika Slavíková z iQLANDIE.

O soutěži Business Talent:

Soutěž Business Talent je zaměřena na podporu polytechnického vzdělávání pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Vybráno bylo osm škol průřezově ze všech okresů Libereckého kraje. Každá škola má vyhrazený jeden soutěžní den. Do iQFABLABU vysílá skupinu 24 žáků, kteří se rozdělí do čtyřčlenných skupin a soutěží mezi sebou o postup do finálového kola. Vítězné týmy z každé školy mají ve finálovém kole za úkol vytvořit video, ve kterém svůj produkt představí a pokusí se s ním zaujmout odbornou porotu (hlavní cena) a veřejnost (cena veřejnosti ve veřejném hlasování). Soutěž pořádá liberecké science centrum iQLANDIA ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a dalšími partnery.

O Agentuře regionálního rozvoje:

Posláním Agentury regionálního rozvoje je poskytovat expertní podporu a realizovat konkrétní rozvojové aktivity ve prospěch Libereckého kraje, a to v důsledku jeho obyvatel, podnikatelů a institucí v regionu. Jednou z aktivit je právě podpora vědy, výzkumu a inovací v kraji v rámci projektu „Smart Akcelerátor II Libereckého kraje“ CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369 financovaného z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. https://arr-nisa.cz/

ARR je držitelem regionální značky 1012+ a provozuje stejnojmenný informační webový portál a rozcestník příležitostí v oblasti vědy, výzkumu a inovací v kraji pod Ještědem. https://1012plus.cz/

O spolku DePejSek Liberec:

Spolek vznikl v květnu roku 2020. Účelem spolku je pomoc při využívání volného času osob těžce zdravotně postižených organizováním různých typů volnočasových aktivit a napomáhání jejich úplné integraci do pracovního procesu i společenského života. Lidsky řečeno vymyslíme si, co bychom chtěli podniknout, a zorganizujeme akci, ať už se týká jakékoliv činnosti. Výjimkou není ani víkendové stanování, spaní pod širým nebem, návštěvy festivalů, sportovních akcí, vyhlídkových letů nad krajinou nebo obyčejné posezení u táboráku. Vozík ani jakýkoliv jiný „módní doplněk“ nás nezastaví.

Zroj tiskové zprávy: Veronika Slavíková, manažerka marketingu a obchodu iQLANDIA

Anna Vašková
odborný zaměstnanec