Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Díky krajské dotaci zkrásní morový sloup, který zažil Fausta Jizerských hor

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 25. 05. 2022 16:25

Sdílet článek

Také v letošním roce odsouhlasili krajští radní a zastupitelé poskytnutí peněz na obnovu památek v rámci individuálních dotací. Tato částka činí 13,8 milionu korun. Jedním z projektů, které se dočkají podpory, je obnova morového sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice v obci Pěnčín-Krásná. Kraj přispěl částkou 600 tisíc korun.

„Areál v Krásné je mimořádné místo, spojené s doktorem Kittelem. Tamní kostel, morový sloup a fara jsou navíc usazené v jedné linii vedle sebe. To místo na vás okamžitě velmi silně zapůsobí. Liberecký kraj podpořil z dotačního programu opakovaně obnovu kostela a nyní také obnovu morového sloupu. Přispíváme tak k revitalizaci tohoto krásného areálu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Morový sloup Nejsvětější Trojice se nalézá mezi farou a kostelem. Na kruhovém podstavci je nápis svědčící o tom, že sochu zbudovali v roce 1772 pražský sochař Josef Leder a kameník Godefrid Lawacz z podnětu Josefa Kittela. Je významnou barokní uměleckou památkou. Na kruhovém podstavci spočívá tříboký jehlan. Podstavec vybíhá ve tři mohutné konzoly se sochami svatých: Jana Nepomuckého, Václava a Vojtěcha. Mezi konzolami jsou umístěny další plastiky svatých Šebestiána, Rocha a Panny Marie. V poslední třetině sousoší dominuje plastika Nejsvětější Trojice.

Letos odborníci vypracují doplňující restaurátorský průzkum, zrestaurují kovovou výzdobu včetně zlacení a doplní chybějící prvky. Provedou očištění, odstraní nevyhovující doplňky, povrch barevně vyretušují a nápisy barevně upraví.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky