Svátky jara se skláři a šperkaři. Křišťálové údolí otevře své brány, tentokrát o Velikonocích

27. 03. 2023

Liberecký kraj ovládne Křišťálové údolí v sobotu 1. a v neděli 2. dubna. Téměř tři desítky sklářských hutí, šperkařských provozů i muzeí a tvořivých dílech otevře své dveře fanouškům skla a šperků. Zájemci budou mít možnost zúčastnit se návštěvnické soutěže a vyhrát hlavní cenu – broušené skleněné vejce v hodnotě 50 tisíc korun.

„To, že lidé můžou vidět sklo přímo při jeho vzniku a sledovat tvůrce při výrobě je zcela unikátní. Zachování tradičního řemesla a jeho přiblížení lidem je pro nás v kraji velmi důležité,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Návštěvníci sami si mohou vyzkoušet některé techniky – vytvořit si foukanou velikonoční skleněnou figurku, křišťálové závěsy do oken nebo skleněná vejce.

Do Křišťálových Velikonoc se zapojí i Kamenický Šenov a téměř po roce v sobotu opět rozzáří LUSTROM. Jedná se o designové svítidlo visící mezi stromy ve Dvořáčkově parku. Loni šlo o ústřední atrakci šenovského Lustrfestu. Navrhla ho tamní sklářská škola a křišťálové ověsy věnovala společnost Preciosa. LUSTROM je společným dílem organizátorů a návštěvníků.

Velikonoce v Křišťálovém údolí nabídnou i výstavy. Například v Železném Brodě bude k vidění tvorba z celostátní soutěže Studentský design 2023, v Kunraticích u Cvikova zahájí v sobotu výstavu liberecký výtvarník Václav Plechatý a Sklářské muzeum v Novém Boru představí výstavu díla uznávaného sklářského výtvarníka, designéra a inovátora Zdeňka Lhotského. Současně se návštěvníci v muzeum můžou seznámit s výstavou předního novoborského skláře Ivana Kubely.

Na návštěvníky Křišťálových Velikonoc čeká i speciální soutěž. Zapojit se do ní může každý, kdo se akce zúčastní. Na účastníky čekají křehké a blyštivé ceny, hlavní výhra je ale jen jedna. Je to originální, složitě broušené skleněné vejce z ateliéru Bystro Design v Kamenickém Šenově. Skleněný objekt má na výšku více než 30 centimetrů a váží zhruba 8 kilogramů. Podle autora Leoše Smejkala je hodnota tohoto díla 50 tisíc korun. V loňském roce si výherkyně odnášela podobné vejce ve zlatavé barvě, letos dostane vylosovaný návštěvník cenu v jarně zeleném odstínu.

„Myslím, že se tu rodí nová tradice této výjimečné ceny a jednou z ní bude velice cenná a žádaná sběratelská trofej od skvělého studia Bystro Design. Nejen ta by ale měla být důvodem zvolit k velikonoční návštěvě otevřené provozy v Křišťálovém údolí. Jako vždy se bude jednat o mimořádný zážitek ze setkání s vynikajícím řemeslem,“ doplnila náměstkyně Vinklátová.

Soutěžit může každý, kdo se Velikonoc v Křišťálovém údolí zúčastní. V otevřených provozech, které věnovaly ceny, najdou návštěvníci pravidla soutěže a unikátní QR kód, díky kterému se zaregistrují a jejich jména se tak dostanou do losování o ceny.

Bližší podrobnosti o programu zájemci najdou na webových stránkách www.crystalvalley.cz. Další informace jsou na facebookovém profilu Visit Crystal Valley a také v události Velikonoce v Křišťálovém údolí.

Anna Vašková
odborný zaměstnanec