Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vánoční atmosféru navodí víkend v Křišťálovém údolí

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 06. 12. 2022 12:34
  • Kultura

Sdílet článek

Křišťálové údolí opět otevírá své brány. Na víkend 10. a 11. prosince si skláři a šperkaři připravili dny otevřených dveří přímo ve svých provozech napříč celým krajem. Programem naladí své návštěvníky na blížící se Vánoce. Jde o poslední letošní akci v Křišťálovém údolí.

„Vánoce v Křišťálovém údolí nabídnou návštěvníkům sklářských provozů a ateliérů možnost koupit dárky pro své milé z rukou místních mistrů a také strávit příjemný adventní čas,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na mnoha místech tak nebude chybět svařené víno nebo koledy. Vánoční dílny pro děti a dospělé připravují i v muzeích. Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově uvidí návštěvníci po oba dny práci se sklem nad kahanem umělce Davida Wünsche, připraveny budou také kreativní dílny.

Nedaleko odtud na Práchni nabídne studio Bystro Design ukázku broušení a tvorbu vánočních ozdob z plochého skla vyráběné technikou Tiffany. Pouze v sobotu lze zavítat do šenovské podnikové prodejny s designovými i tradičními svítidly Preciosa Lustry nebo do galerie Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

V Novém Boru si ve Sklářském muzeu připravili po oba dny vánoční dílničky, v sobotu mohou zájemci navštívit také Galerii NATĚLO s autorskými šperky místní výroby. Zásobu korálků na navlékání během dlouhých zimních večerů nabízí prodejna Korálky Nový Bor.

U sklářské hutě se lze ohřát v Kunraticích u Cvikova ve sklárně Pačinek Glass, ve Svojkově ve sklárně Haidl a syn, ve Sklářské krčmě AJETO v Lindavě nebo ve sklárně Novotný Glass v Novém Boru.

Zcela výjimečný program si připravila ve spolupráci se skláři i Farma Hvozd v obci Krompach v Lužických horách, a to od 9. do 11. prosince: v pátek nabídne rozhovory se sklářskými mistry, degustaci vín z tradičního skla nebo atrakci zvanou Pačinkův vánoční stůl, o víkendu pokračuje program pro děti i dospělé.

V Jablonci nad Nisou se konají akce hned na několika místech. Tvořivé dílny s výrobou skleněných ozdob, náramků, knoflíků či přání se uskuteční v Muzeu skla a bižuterie, Křišťálovém ráji, Arcon Bijoux a G&B Beads.

V Liberci lze zavítat do vánočního obchodu firmy Glassor na Sokolovském náměstí s doprovodným programem. „Adventní program nabízí i Severočeské muzeum v Liberci s unikátní Křišťálovou věží a nejdelším skleněným žebříkem či multimediální instalací k historii sklářství,“ uvedl manažer Křišťálového údolí David Pastva. Unikátní perličkové vánoční ozdoby, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO, vyrábí firma Rautis v Poniklé. Ta bude vždy večer ukazovat jejich výrobu.

Ve Frýdlantském výběžku stojí za návštěvu ateliér Spider Glass v Heřmanicích, který uspořádá prohlídky sklárny, brusírny skla, fusingové pece a vzorkovny. Na broušení skla a výrobu parfémových flakonů zve firma Glass Pesničák v Josefově Dole.

Šperky z drahých kamenů i skla nabízí ateliéry na svazích nad Železným Brodem. Ladislav Oliva i Štěpánka Kurfiřtová se značkou Stefany vyrábí unikátní kousky, ve městě se nalézá také minimuzeum skleněných betlémů.

Bližší informace se nalézají na odkazu https://crystalvalley.cz/cs/aktualita/vanoce-zacinaji-v-kristalovem-udoli-86.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky