Členové rady odsouhlasili vstup kraje do Asociace měst pro cyklisty

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 24. 10. 2018 00:00
  • Doprava
  • Sociální

Liberecký kraj vstoupí do Asociace měst pro cyklisty. Včera to na své schůzi schválili členové krajské rady. Liberecký kraj vstoupí do asociace jako čtvrtý v pořadí po Ústeckém, Královehradeckém a Olomouckém kraji. Žádost připravuje podat také Jihomoravský kraj. Jediným členem z obcí regionu je v současné době pouze město Ralsko. Kraj si zapojením do asociace slibuje posílení role v oblasti rozvoje, propagace, změn legislativy a získání dotací. Vstup do asociace musí ještě schválit zastupitelstvo.

„Liberecký kraj nabídku zapojení do Asociace měst pro cyklisty přivítal velice rád. Chceme posílit roli cykloturistiky, cyklistické dopravy a její koordinace s dalšími druhy dopravy. Členství v asociaci je příslibem, že se nám tyto plány podaří uskutečnit,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Marek Pieter.

Členové asociace mají možnost podávat podněty ve věci rozvoje cyklodopravy, cykloturistiky a městské mobility zejména v následujících oblastech:

1. společný postup při projednání změn v legislativě pro rozvoj a užívání městské mobility a cyklistické dopravy
  2. společný postup při marketingu a propagaci městské mobility a cyklodopravy, jako šetrné alternativy, kterou lze využít oproti individuální automobilové dopravě
  3. přispívat k aktuálním informacím o městské mobilitě, o vhodnosti použití konkrétního opatření a určitého bezpečnostního prvku
  4. koordinovaný postup při budování cyklistických opatření
  5. koordinovaný postup při budování nových stezek regionálního a národního významu pro rozvoj cykloturistiky
  6. tvorba společných produktů pod hlavičkou Česko jede

Kraj svým vstupem do asociace očekává ze strany státu a od nové koncepce městské mobility zejména:

1. vyšší podporu výstavby problematických úseků na dálkových cyklotrasách
  2. koordinaci na úrovni všech krajů možností začlenění cyklistických opatření na krajských komunikacích
  3. zamezení vzniku bariér pro cyklistickou i pěší dopravu při novostavbách a rekonstrukcích státních komunikací a při realizaci železničních staveb
  4. podporu rozvoje systému BIKE&RIDE v uzlových bodech integrovaných dopravních systémů a v rámci budování dopravních terminálů
  5. podporu řešení legislativních otázek na národní úrovni
  6. další okruhy možných podpor, např. vypsání nových dotačních titulů na výstavbu a údržbu komunikací pro cyklisty či zajištění údržby značení cyklotras

V současné chvíli je do asociace zapojeno 64 obcí z celé České republiky a 13 organizací. Roční členství v asociaci stojí 30.000 korun.