Počasí Dnes °C
Úvodní stránka > Aktuality > Připomínka 260. výročí bitvy u Liberce
Připomínka 260. výročí bitvy u Liberce

13. 4. 2017

Ve dnech 21. – 22. dubna 2017 si připomeneme významné 260. výročí bitvy (21. 4. 1757), která se odehrála na současném katastru několika městských čtvrtí Liberce. Tato bitva, která prošla městem a okolím, patří mezi jednu z největších historických událostí našich dějin. Bojovalo proti sobě zhruba třicet šest tisíc vojáků rakouské a pruské armády, bitevní linie se v roce 1757 rozprostírala na více než čtyřech kilometrech. Jednotlivé střety vojsk, opevňovací práce, zázemí armád, to vše se odehrávalo v Ostašově, Karlinkách, Růžodole I., Františkově, Dolním Hanychově, Janově Dole, Novém Městě, Vesci a dalších lokalitách.

Na pátek je připravena naučná stezka zejména pro školáky. Zavede je na několik autentických míst v Liberci, kde děti najdou dobově oblečené vojáky s plnou polní výbavou, povozy tažené koňmi, historické zbraně, vybavený vojenský lazaret a velitelský stan. Na Keilově vrchu se rozprostře dělostřelectvo, na Nerudově náměstí se budou v polním lazaretu léčit zranění a před radnicí vyroste vojenský štáb, kde kromě řízení válečné vřavy proběhne také pořadové cvičení.

V pátek odpoledne v 17.30 se na Nerudově náměstí uskuteční pietní akt k uctění památky padlých, kterého se zúčastní také vojáci v dobových uniformách.

Od 20 h je připravena  ve veseckém areálu ohňová show a následně bude možné posedět s vojáky u piva či čaje ve vyhřátém stanu.

V sobotu v 11 hodin odstartuje hlavní program ve veseckém areálu stylovým jarmarkem a od 14 hodin celá akce vyvrcholí samotnou rekonstrukcí bitvy. Její průběh je dech beroucí a velmi reálný. Bitva je historicky mimořádná svým rozsahem, neboť se do ní zapojí většina historických vojenských spolků a přátel, kteří vyznávají toto období. Do boje letos půjde přes sto padesát vojáků pruské i rakouské armády a pětadvacet koní.

V místě bude pro návštěvníky připravený i gastronomický festival, kde mohou ochutnat vojenskou stravu z 18. století, ze světových válek i současnosti. Akci podpoří i liberečtí vojenští chemici se svou mobilní kontejnerovou polní kuchyní 21. století. Sobotní program doplní i zábava pro děti, kejklíři s ohněm, stánky s mnoha zajímavostmi a občerstvením.

Vědom si vážnosti tohoto historického mementa, přijal nad akcí záštitu ministr obrany České republiky Martin Stropnický, ale také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor města Liberec Tibor Batthyány, kteří tuto událost plně podporují.

V letošním významném ročníku očekáváme přes šest tisíc návštěvníků v obou dnech. V sobotu bude z centra Liberce do veseckého areálu také posílená autobusová doprava. Od 10:30 hodin pojedou zdarma autobus č. 39 z centra a z Vesce se budou vracet od 16:15 do 18 hodin.

TZ/Mgr. Petr Brestovanský, ředitel Archa13, o. p. s.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz

Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Kde budete trávit letošní letní prázdniny?
Jiná možnost. - 416 (22%)
Zůstaneme doma, nikam se nechystáme. - 393 (21%)
Budeme poznávat Českou republiku. - 357 (19%)
Chceme si užít aktivní dovolenou v cizině. - 354 (19%)