V Liberci představili talentovaní středoškoláci své projekty

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

• 30. 05. 2018 00:00
  • Školství

74 studentů ze 14 středních škol z Libereckého kraje se zapojilo do 40. ročníku krajského kola přehlídky s názvem Středoškolská odborná činnost. SOČ je soutěž studentů v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech především technického a přírodovědného zaměření. Do finále bylo nominováno 15 prací a první místa v nejvíce kategoriích obsadilo Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec a SPŠSE a VOŠ, Liberec. Přehlídka se uskutečnila ve středu 16. května na Technické univerzitě v Liberci.

V letošním roce přihlásili studenti své práce do šestnácti z osmnácti oborů. Do krajského kola se zapojilo 74 studentů ze sedmi gymnázií a sedmi středních odborných škol. Obhajovali celkem 70 odborných prací v klasických oborech jako je chemie či biologie, ale také v oblasti stavebnictví a architektury, didaktiky, filosofie, lesního a vodního hospodářství a dalších. Objevila se témata jako Daktyloskopie v kriminalistice, Stavba 3D tiskárny, Soudnictví EU, Matrika včelích matek, Tvorba výukových materiálů pro 3D scannery, Návrh víceúčelového kulturního objektu a další. Nejvíce zastoupeno bylo Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická Liberec a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci.

Některé projekty se objevily a uspěly i v krajském kole II. ročníku soutěže Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Libereckém kraji, které proběhlo v březnu v Liberci. Jsou to projekty Stavba trikoptéry, Plně automatizované, programovatelné, inkubační zařízení a Aeolova harfa. Dva z nich se nyní umístily na prvních místech.

„Do celostátního finále, které se uskuteční v Olomouci 15. - 17. června 2018, nominovaly jednotlivé komise 15 prací z prvních míst a dalších šest doporučily do užšího výběru tzv. licitace. Ta se týká prací, které se neumístily na 1. místě, ale kvalitou se mu vyrovnají. Studenti Gymnázia F. X. Šaldy obsadili první místa ve čtyřech oborech a vybojovali zařazení do licitace v jedné oblasti. Stejně tak SPŠSE a VOŠ, Liberec. Úspěšné bylo také Gymnázium a SOŠPg, Liberec, jehož studenti získali 1. místo ve dvou oborech,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„V celorepublikovém srovnání dosahují žáci škol Libereckého kraje velmi dobré výsledky v soutěžích, o čemž svědčí i celkové čtvrté místo v čerpání finančních prostředků z rozvojového programu MŠMT Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích ve školním roce 2016/2017, přestože je Liberecký kraj druhý nejmenší kraj co do počtu obyvatel. Věřím, že stejný výsledek obhájí žáci i v letošním školním roce,“ dodává Leoš Křeček, vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu, který soutěž za Liberecký kraj zahájil.

SOČ probíhá formou postupových soutěžních přehlídek, ve kterých soutěžící své práce obhajují před odbornou porotou složenou z odborníků dle daných témat. Od roku 1999 se laureáti celostátního finále SOČ účastní obdobných soutěží v zahraničí. Akci pořádal Dům dětí a mládeže Větrník v Liberci za podpory MŠMT, Libereckého kraje, Technické univerzity Liberec, generálního partnera Středoškolské odborné činnosti společnosti CZ.NIC a regionálních firem - Niky Chrastava, s.r.o. a Pekařství Jahůdka, s.r.o. zajišťujících občerstvení všech účastníků.

„Význam SOČ je vedle výzkumu a odborného pohledu na danou problematiku především v tom, že se studenti snaží téma kvalitně zpracovat v písemné formě, což je vede k samostatnosti při studiu, ale je to také příprava na budoucí zpracování závěrečných prací např. na VŠ,“ ocenil dosah soutěže Petr Tulpa.

Kompletní výsledkovou listinu krajského kola naleznete na informačním portálu odboru školství edulk.cz a rovněž na stránkách pořadatele krajského kola SOČ DDM Větrník.