Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Obecné informace

Přehled základních informací o Libereckém kraji

Liberecký kraj se rozprostírá na severu České republiky. Území zahrnuje sever České kotliny, Jizerské hory, západní Krkonoše    s Krkonošským podhůřím a východní část Lužických hor. Svým severním okrajem tvoří v délce 20 km státní hranici se Spolkovou republikou Německo, na kterou navazuje 130 km dlouhá hranice s Polskem. Východní část kraje sousedí                s Královéhradeckým krajem, na jihu přiléhá ke Středočeskému kraji a na západě ke kraji Ústeckému. Je to kraj s nevyšší mírou zalesnění v rámci České republiky.

Kraj má převážně průmyslový charakter. Rozvinut je především průmysl skla a bižuterie, výroba    a zpracování plastů, strojírenství, nanotechnologie, inovace a odvětví zpracovatelského průmyslu  s úzkou vazbou na výrobu automobilů. Tradiční textilní průmysl ztratil v důsledku útlumu v rámci historického vývoje svoje dominantní postavení.

Do území Libereckého kraje zasahuje i Euroregion Neisse-Nisa-Nysa. Tvoří ho tři hraniční oblasti nacházející se na území, kde se stýkají hranice České republiky, Spolkové republiky Německo a Polské republiky. Území Libereckého kraje je tak nedílnou součástí Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, který byl ustaven v roce 1991.

Liberecký kraj nabízí vynikající přírodní i kulturní podmínky pro cestovní ruch, a to jak zimní (sjezdové i klasické lyžování – Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, ale i Lužické hory), tak letní. V případě letního cestovního ruchu si lze zvolit téměř jakoukoli aktivitu – pěší a cykloturistiku (jak na horách, tak v níže položených oblastech – např. bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko), horolezectví (skalní města v Českém ráji), koupání (Máchovo jezero, vodní toky), městskou turistiku (Liberec, Turnov, Frýdlant, Jilemnice, Harrachov, Nový Bor aj.), památkovou turistiku (hrady, zámky, městské památkové zóny, vesnické památkové rezervace a zóny), krajinné oblasti a geoparky (Geopark Český ráj s certifikátem UNESCO). K nejnavštěvovanějším hradům a zámkům patří Bezděz, Zákupy, Lemberk, Svijany, Frýdlant, Sychrov, Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Valdštejn, Stvolínky. Důležitou roli sehrávají i lázeňská místa, tolik vyhledávaná právě návštěvníky ze sousedních zemí. Svou bohatou kulturně historickou tradicí, která se odráží ve velkém množství stavebních a historických památek i kulturních zařízení, naláká každoročně do regionu statisíce návštěvníků. Symbolem pro široké okolí se stala jedinečná stavba Horského hotelu a vysílače Ještěd, která obdržela Perretovu cenu.

Bohatá kulturně historická tradice kraje se odráží nejen ve velkém množství stavebních a historických památek, ale i v kulturních zařízeních. K institucím nadregionálního významu patří především Severočeské muzeum v Liberci, Oblastní galerie v Liberci a Krajská vědecká knihovna v Liberci. Významnými kulturními institucemi jsou dále Divadlo F. X. Šaldy se scénou Malého divadla a Naivní divadlo v Liberci, Zoologická a Botanická zahrada v Liberci. Mezi kulturní zařízení regionálního významu patří řada muzeí a galerií v různých částech kraje. V návaznosti na tradici skla a bižuterie této oblasti se návštěvníkům nabízí např. Sklářská muzea v Novém Boru, Kamenickém Šenově a Železném Brodu, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Muzeum Českého ráje v Turnově vlastní sbírky z oblasti geologie, mineralogie a dokumentace zlatnictví, zpracování drahých kamenů a šperkařství, které jsou jedinečné nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. Neméně důležitými zařízeními jsou knihovny a jejich pobočky v nižších územních celcích.

Liberecký kraj je krajem s velkými možnostmi v oblasti studia. Nutné je tedy zmínit existenci vysoké školy na území Libereckého kraje. Jedná se o Technickou univerzitu v Liberci s fakultou strojní, textilní, hospodářskou, pedagogickou, architektury, mechatroniky a mezioborových inženýrských studií. Dále má mládež možnost studovat na mnoha středních školách (gymnázia, střední odborné školy, střední odborná učiliště, integrované střední školy, speciální školy).

Liberecký kraj také podporuje podnikatelské záměry ve všech oblastech podnikání, start-upy a inovační myšlení. V rámci Agentury regionoálního rozvoje, kterou kraj financuje, funguje několik zásadních projektů, které rozvíjejí a pracují s know how odborníků, tradicí, ale i novými postupy, a to na území celého kraje. Těmito velkými krajskými projekty jsou: Křišťálové údolí (Crystal Valley), Krajský podnikatelský inkubátor Lipo.ink, SMART Akcelerátor, EDIH Northeast a Regionální rozvoj. 

Více informací o krajských projektech: AGENTURA REGIONÁLNÍHO ROZVOJE

Více o cestovním ruchu na webových stránkách: REGION LIBEREC

Zajímavé údaje o Libereckém kraji: DATOVÝ PORTÁL LIBERECKÉHO KRAJE 

Statistické údaje o Libereckém kraji:

Počet obyvatel Libereckého kraje: 449.494 (údaj k roku 2024)

Průměrná hrubá mzda v regionu: 44.692 Kč (údaj za 4. čtvrtletí 2024)

Počet registrovaných ekonomických subjektů: 105.665 (údaj za 1. čtvrtletí 2025)

Statistika o Libereckém kraji: ODKAZ NA WEBOVÉ STRÁNKY ČESKÉHO STATISTICKÉHO ÚŘADU 

zdroj: Český statistický úřad 

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky