Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Projekty
Projekt "Objev skryté skvosty II"
Projekt „Objev skryté skvosty II“, reg. č.: CZ.11.02.01/00/23_004/0000126 je spolufinancování Evropskou unií z programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027.
Cíl projektu: Cílem projektu je intenzivněji propagovat méně navštěvovaná místa v česko-polském pohraničí, která se nacházejí v blízkosti turisticky exponovaných lokalit, a přesunout tak zájem turistů z přetížených oblastí. Toho bude dosaženo prostřednictvím marketingových kampaní, rozšířením a zatraktivněním webu „Objev skryté skvosty“. Projekt má rovněž pozitivně přispět k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu v česko-polském pohraničí.
Hlavní aktivity projektu: řízení projektu (věcné a finanční řízení projektu, setkávání a koordinace s partnery), propagační a informační činnosti (tvorba roll-upu), společná přeshraniční propagace skrytých skvostů (workshopy k marketingovým plánům, pořízení fotografií a reels, propagace na sociálních sítích, účast na veletrzích v Polsku, Influtrip, on-line bannerová kampaň Google Ads, Sklik), měření návštěvnosti (GSM data, sčítače v území), rozsáhlá propagace skrytých skvostů , rozšíření webových stránek a redakčního systému o nové funkcionality, GSM data pro území partnerů, ,měřící sloupky umístěné v území partnerů
Vedoucí partner: Okresní hospodářská komora Liberec
Partneři projektu: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, příspěvková organizace, Liberecký kraj, DMO Lužické a Žitavské hory, z.s., Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Jizerské hory – Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko, Destinační společnost Východní Čechy
Doba realizace projektu: 1.9. 2024 – 31.12. 2026
Celkové výdaje projektu: 650 773,26 Eur
Výdaje projektu KHKCCR: 149 971,72 Eur
Hodnota spolufinancování z EFRR (EU) pro KHKCCR: 119 977,37 Eur
Aktuální informace k projektu naleznete na webových stránkách Okresní hospodářské komory Liberec: https://ohkliberec.cz/projekty/objev-skryte-skvosty-ii-odkryj-ukryte-klejnoty-ii/
Projekt „Objev skryté skvosty I“
Hřebenovka
Vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd, je jedním z projektem EU, na kterém úzce spolupracujeme. Historie tohoto projektu se datuje už od začátku 20. století, kdy se tato trasa udržovala hlavně z důvodu obchodních cest. Průběh byl navržen tak, aby neopomenut ty nejkrásnější vrcholy našeho severu a v nyní je dlouho několik stovek kilometrů.
Skalní města
Národní projekt, na kterém spolupracují všechny subjekty na celém území České republiky. Pískovcová skalní města České republiky jsou jedinečná nejen svou krásou a geomorfologií, ale i nebývalou hustotou, se kterou se v české krajině vyskytují. Celé území severních a severovýchodních Čech, protkané pískovcovými skalními labyrinty, mnohdy s tajemnými hrady a hrádky, výraznými kopci vulkanického původu, s dechberoucími výhledy od Krušných hor k Ještědu, Krkonošům, Orlickým horám, Vysočině a Praze a obkroužené ze tří stran korytem řeky Labe, je turisticky mimořádně atraktivní a nemá ve své rozmanitosti srovnání s jinou podobnou oblastí nejen na našem území, ale i v celé Evropě. Dodnes dochovaná lidová architektura, dnes už památné rozhledny a vyhlídková místa nahodile rozmístěná po krajině, a malé lokální silničky a železnice, lemující skalní městečka, dojem jedinečnosti ještě umocňují. Ta nejznámější jsou zastoupena na severozápadě rozsáhlými pískovci Českého Švýcarska, které svými soutěskami a kaňony sahají až za hranice do sousedního Saska, severovýchodně od Prahy můžeme navštívit Český ráj a ve východních Čechách pak rozlehlá skalní města Broumovska, která volně přecházejí v polský park Stolových hor.
Uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu v zemích V4
Hlavním cílem projektu je navrhnout inovace v uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu ve vybraných destinacích tak, aby do cestovního ruchu mohli být zařazeni všichni, kdo mají o cestování zájem (nejen turisté bez zdravotních problémů či různých handicapů). Výsledkem projektu bude návrh opatření na inovaci nabídky, která umožní i znevýhodněným lidem zapojit se do cestovního ruchu ve větší míře než dosud. V rámci projektu bude Panevropská univerzita na území Libereckého kraje analyzovat trh cestovního ruchu se zaměřením se na nabídku a poptávku hendikepovaných turistů a porovná jeho úroveň s trhem cestovního ruchu vybraných zahraničních krajů.
Aktivity projektu:
-
- 01/2023: Vzdělávací seminář pro zájemce o problematiku inkluze v cestovním ruchu v Praze
- 01/2023 – 09/2023: Uskutečnění primárního výzkumu nabídky a poptávky po cestovním ruchu zdravotně hendikepovaných lidí ve zkoumaných krajích.
- 10/2023: Mezinárodní vědecká konference „Uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu v krajinách V4“ v Krakově
- 11/2023 – 04/2024: Návrhy na inovace nabídky cestovního ruchu pro hendikepované návštěvníky ve zkoumaných destinacích a jejich implementace v následujícím období
Země zapojené do projektu: Česká republika (Panevropská univerzita v Praze, Liberecký kraj), Slovenská republika (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Oblastná organizácia cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji, OZ Mosty), Polská republika (Akademia Wychowania Fizycznego v Krakově)
Projekt "Za společným dědictvím na kole a pěšky"
Název projektu: Za společným dědictvím na kole i pěšky
Registrační číslo: 100298046
Vedoucí partner: Ústecký kraj
Projektoví partneři:
Projekt je financován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Programu na podporu přeshraniční spolupráce ČR – Sasko 2014 – 2020.
Führichův dům, Chrastava
Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví (podstávkové domy a lidovou architekturu). K tomu dojde vytvořením přeshraničního turistického produktu pro pěší a cyklisty. Dotčeným územím je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Výhodou předkládaného projektu je jeho celistvost a zajištění propojenosti přeshraničního regionu.
Hlavního cíle projektu bude dosaženo postupnou realizací jednotlivých dílčích cílů projektu:
1. Rozvoj cestovního ruchu zaměřeného na zpřístupnění společného kulturního a přírodního dědictví v krajině lidové architektury, zejména tedy podstávkových domů. Podstávkové domy jsou jedinečným druhem lidové architektury. Tento typ stavby je v Evropě ojedinělý a ve velké koncentraci se dochoval pouze v německo-česko-polském trojmezí. Kromě toho, že utváří charakter krajiny, dokládají také způsob života na území Horní Lužice, severních Čech a Dolního Slezska. Svědčí o společné historii, která země na tomto území spojuje. S podstávkovými domy se nespojují pouze stavebně-historické a kulturní hodnoty, nýbrž také současné pojmy jako ekologické stavby a zdravé bydlení.
2. Rozvoj a propojení společné přeshraniční sítě stezek jako základní turistické infrastruktury. Jedná se o propojení Ústeckého kraje, okresu Děčín, oblasti Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku s Libereckým krajem, v oblasti Českolipska a na německé straně dojde k propojení s obcemi Bad Schandau, Sebnitz, Neustadt a okresy Budyšín a Zhořelec.
3. Vytvoření společného přeshraničního turistického produktu a realizace společných marketingových opatření pro dosažení cílů projektu a rozvoj oblasti. V rámci těchto společných marketingových aktivit bude realizována promojízda, setkání destinačních agentur a turistických infocenter z projektové oblasti, společná mapa pro pěší a cyklisty, společný průvodce, workshopy, veletrhy atd., krátké filmy propagující cyklistické stezky.
Výsledkem projektu bude turistický produkt zaměřený na kulturní a přírodní dědictví v území podstávkových domů. Bude proznačena přeshraniční síť cyklistických tras .
Projekt "Hvězdicová cyklojízda do Olbersdorfu - přes hranice Trojzemí"
Hvězdicová cyklojízda v okresu Görlitz je skutečným vrcholem v každoročním kalendáři akcí a největší cyklistickou akcí ve východním Sasku a Trojzemí. Každý rok má jiný cíl, jiné téma a vede cyklisty z okresu, sousedních okresů, Polska a České republiky po značených cyklotrasách do cíle ve tvaru hvězdy. Na trasách najdou cyklisté razítkovací místa, která vybízejí k objevování a odpočinku a nabízejí účastníkům skutečnou přidanou hodnotu. Dne 24. srpna 2024 se akce poprvé uskuteční u jezera Olbersdorf. To znamená, že Hvězdicová cyklojízda bude mít zastávku na stejném místě, kde se každoročně koná oblíbený závod O-See Challenge. Akce je pořádána společně s Libereckým krajem. Liberecký kraj byl již v minulosti spolehlivým partnerem a o spolupráci na letošním ročníku projevil velký zájem. V roce 2024 povede do Olbersdorfu šest značených tras přes okres Görlitz a tři značené trasy přes Liberecký kraj. Trasy budou společně koordinovány a společně budou vyznačena i razítkovací místa, kde si cyklisté budou moci vyzvednout razítka. To je možné jak s účastnickým průkazem, tak s trojjazyčnou aplikací Sternradfahrt. V cíli cesty připraví partneři malý pódiový program s hudbou a tancem a nabídnou různé informační stánky s turistickou a sportovní tematikou. Hvězdicová cyklojízda bude společně propagována prostřednictvím české a německé rozhlasové reklamy, vícejazyčných informačních materiálů, cílené internetové reklamy a společné práce s tiskem. Komplexní informace poskytne trojjazyčná (DE/CZ/PL) webová stránka www.sternradfahrt.de. Jedním z cílů akce je motivovat obyvatele Trojzemí k jízdě na kole. Hvězdicová cyklojízda dává lidem možnost lépe poznat svůj domovský region. Přeshraniční charakter hvězdicové cyklojízdy boří bariéry mezi Němci, Čechy a Poláky.
Vedoucí partner: Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz mbH
Partner projektu: Liberecký kraj
Partneři: Obec Olbersdorf, okres Görlitz, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien.
Výše dotace z prostředků EU: 20 000 EUR
Doba trvání projektu: 8.2.2024 - 31.10.2024