Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Projekty

Projekt "Objev skryté skvosty II"

Projekt „Objev skryté skvosty II“, reg. č.: CZ.11.02.01/00/23_004/0000126 je spolufinancování Evropskou unií z programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027.

Cíl projektu: Cílem projektu je intenzivněji propagovat méně navštěvovaná místa v česko-polském pohraničí, která se nacházejí v blízkosti turisticky exponovaných lokalit, a přesunout tak zájem turistů z přetížených oblastí. Toho bude dosaženo prostřednictvím marketingových kampaní, rozšířením a zatraktivněním webu „Objev skryté skvosty“. Projekt má rovněž pozitivně přispět k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu v česko-polském pohraničí.

Hlavní aktivity projektu: řízení projektu (věcné a finanční řízení projektu, setkávání a koordinace s partnery), propagační a informační činnosti (tvorba roll-upu), společná přeshraniční propagace skrytých skvostů (workshopy k marketingovým plánům, pořízení fotografií a reels, propagace na sociálních sítích, účast na veletrzích v Polsku, Influtrip, on-line bannerová kampaň Google Ads, Sklik), měření návštěvnosti (GSM data, sčítače v území), rozsáhlá propagace skrytých skvostů , rozšíření webových stránek a redakčního systému o nové funkcionality, GSM data pro území partnerů, ,měřící sloupky umístěné v území partnerů

Vedoucí partner: Okresní hospodářská komora Liberec
Partneři projektu: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, příspěvková organizace, Liberecký kraj, DMO Lužické a Žitavské hory, z.s., Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Jizerské hory – Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko, Destinační společnost Východní Čechy
Doba realizace projektu: 1.9. 2024 – 31.12. 2026
Celkové výdaje projektu: 650 773,26 Eur
Výdaje projektu KHKCCR: 149 971,72 Eur
Hodnota spolufinancování z EFRR (EU) pro KHKCCR: 119 977,37 Eur

Aktuální informace k projektu naleznete na webových stránkách Okresní hospodářské komory Liberec: https://ohkliberec.cz/projekty/objev-skryte-skvosty-ii-odkryj-ukryte-klejnoty-ii/

Logo_intereg

Projekt „Objev skryté skvosty I“

Logo

Hřebenovka

Vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd, je jedním z projektem EU, na kterém úzce spolupracujeme. Historie tohoto projektu se datuje už od začátku 20. století, kdy se tato trasa udržovala hlavně z důvodu obchodních cest. Průběh byl navržen tak, aby neopomenut ty nejkrásnější vrcholy našeho severu a v nyní je dlouho několik stovek kilometrů. 

Skalní města 


Národní projekt, na kterém spolupracují všechny subjekty na celém území České republiky. Pískovcová skalní města České republiky jsou jedinečná nejen svou krásou a geomorfologií, ale i nebývalou hustotou, se kterou se v české krajině vyskytují. Celé území severních a severovýchodních Čech, protkané pískovcovými skalními labyrinty, mnohdy s tajemnými hrady a hrádky, výraznými kopci vulkanického původu, s dechberoucími výhledy od Krušných hor k Ještědu, Krkonošům, Orlickým horám, Vysočině a Praze a obkroužené ze tří stran korytem řeky Labe, je turisticky mimořádně atraktivní a nemá ve své rozmanitosti srovnání s jinou podobnou oblastí nejen na našem území, ale i v celé Evropě. Dodnes dochovaná lidová architektura, dnes už památné rozhledny a vyhlídková místa nahodile rozmístěná po krajině, a malé lokální silničky a železnice, lemující skalní městečka, dojem jedinečnosti ještě umocňují. Ta nejznámější jsou zastoupena na severozápadě rozsáhlými pískovci Českého Švýcarska, které svými soutěskami a kaňony sahají až za hranice do sousedního Saska, severovýchodně od Prahy můžeme navštívit Český ráj a ve východních Čechách pak rozlehlá skalní města Broumovska, která volně přecházejí v polský park Stolových hor.

Uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu v zemích V4

Hlavním cílem projektu je navrhnout inovace v uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu ve vybraných destinacích tak, aby do cestovního ruchu mohli být zařazeni všichni, kdo mají o cestování zájem (nejen turisté bez zdravotních problémů či různých handicapů). Výsledkem projektu bude návrh opatření na inovaci nabídky, která umožní i znevýhodněným lidem zapojit se do cestovního ruchu ve větší míře než dosud. V rámci projektu bude Panevropská univerzita na území Libereckého kraje analyzovat trh cestovního ruchu se zaměřením se na nabídku a poptávku hendikepovaných turistů a porovná jeho úroveň s trhem cestovního ruchu vybraných zahraničních krajů.

Aktivity projektu:

    • 01/2023: Vzdělávací seminář pro zájemce o problematiku inkluze v cestovním ruchu v Praze
    • 01/2023 – 09/2023: Uskutečnění primárního výzkumu nabídky a poptávky po cestovním ruchu zdravotně hendikepovaných lidí ve zkoumaných krajích.
    • 10/2023: Mezinárodní vědecká konference „Uplatňování principů inkluze v cestovním ruchu v krajinách V4“ v Krakově
    • 11/2023 – 04/2024: Návrhy na inovace nabídky cestovního ruchu pro hendikepované návštěvníky ve zkoumaných destinacích a jejich implementace v následujícím období

Země zapojené do projektu: Česká republika (Panevropská univerzita v Praze, Liberecký kraj), Slovenská republika (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Oblastná organizácia cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji, OZ Mosty), Polská republika (Akademia Wychowania Fizycznego v Krakově)

Projekt "Za společným dědictvím na kole a pěšky"

Název projektu:  Za společným dědictvím na kole i pěšky

Registrační číslo: 100298046

Vedoucí partner:  Ústecký kraj

 Projektoví partneři: 

Logo EU

Projekt je financován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Programu na podporu přeshraniční spolupráce ČR – Sasko 2014 – 2020.

Führichův dům, Chrastava     

                                                                                                                                                      Führichův dům, Chrastava

Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví (podstávkové domy a lidovou architekturu). K tomu dojde vytvořením přeshraničního turistického produktu pro pěší a cyklisty. Dotčeným územím je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Výhodou předkládaného projektu je jeho celistvost a zajištění propojenosti přeshraničního regionu.

Hlavního cíle projektu bude dosaženo postupnou realizací jednotlivých dílčích cílů projektu: 

1. Rozvoj cestovního ruchu zaměřeného na zpřístupnění společného kulturního a přírodního dědictví v krajině lidové architektury, zejména tedy podstávkových domů. Podstávkové domy jsou jedinečným druhem lidové architektury. Tento typ stavby je v Evropě ojedinělý a ve velké koncentraci se dochoval pouze v německo-česko-polském trojmezí. Kromě toho, že utváří charakter krajiny, dokládají také způsob života na území Horní Lužice, severních Čech a Dolního Slezska. Svědčí o společné historii, která země na tomto území spojuje. S podstávkovými domy se nespojují pouze stavebně-historické a kulturní hodnoty, nýbrž také současné pojmy jako ekologické stavby a zdravé bydlení. 

2. Rozvoj a propojení společné přeshraniční sítě stezek jako základní turistické infrastruktury. Jedná se o propojení Ústeckého kraje, okresu Děčín, oblasti Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku s Libereckým krajem, v oblasti Českolipska a na německé straně dojde k propojení s obcemi Bad Schandau, Sebnitz, Neustadt a okresy Budyšín a Zhořelec.

3. Vytvoření společného přeshraničního turistického produktu a realizace společných marketingových opatření pro dosažení cílů projektu a rozvoj oblasti. V rámci těchto společných marketingových aktivit bude realizována promojízda, setkání destinačních agentur a turistických infocenter z projektové oblasti, společná mapa pro pěší a cyklisty, společný průvodce, workshopy, veletrhy atd., krátké filmy propagující cyklistické stezky.

Výsledkem projektu bude turistický produkt zaměřený na kulturní a přírodní dědictví v území podstávkových domů. Bude proznačena přeshraniční síť cyklistických tras .

Česko - německý informační plakát

Logo projektu

Projekt "Hvězdicová cyklojízda do Olbersdorfu - přes hranice Trojzemí"

Hvězdicová cyklojízda v okresu Görlitz je skutečným vrcholem v každoročním kalendáři akcí a největší cyklistickou akcí ve východním Sasku a Trojzemí. Každý rok má jiný cíl, jiné téma a vede cyklisty z okresu, sousedních okresů, Polska a České republiky po značených cyklotrasách do cíle ve tvaru hvězdy. Na trasách najdou cyklisté razítkovací místa, která vybízejí k objevování a odpočinku a nabízejí účastníkům skutečnou přidanou hodnotu. Dne 24. srpna 2024 se akce poprvé uskuteční u jezera Olbersdorf. To znamená, že Hvězdicová cyklojízda bude mít zastávku na stejném místě, kde se každoročně koná oblíbený závod O-See Challenge. Akce je pořádána společně s Libereckým krajem. Liberecký kraj byl již v minulosti spolehlivým partnerem a o spolupráci na letošním ročníku projevil velký zájem. V roce 2024 povede do Olbersdorfu šest značených tras přes okres Görlitz a tři značené trasy přes Liberecký kraj. Trasy budou společně koordinovány a společně budou vyznačena i razítkovací místa, kde si cyklisté budou moci vyzvednout razítka. To je možné jak s účastnickým průkazem, tak s trojjazyčnou aplikací Sternradfahrt. V cíli cesty připraví partneři malý pódiový program s hudbou a tancem a nabídnou různé informační stánky s turistickou a sportovní tematikou. Hvězdicová cyklojízda bude společně propagována prostřednictvím české a německé rozhlasové reklamy, vícejazyčných informačních materiálů, cílené internetové reklamy a společné práce s tiskem. Komplexní informace poskytne trojjazyčná (DE/CZ/PL) webová stránka www.sternradfahrt.de. Jedním z cílů akce je motivovat obyvatele Trojzemí k jízdě na kole. Hvězdicová cyklojízda dává lidem možnost lépe poznat svůj domovský region. Přeshraniční charakter hvězdicové cyklojízdy boří bariéry mezi Němci, Čechy a Poláky.

 

Vedoucí partner: Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz mbH

Partner projektu: Liberecký kraj

Partneři: Obec Olbersdorf, okres Görlitz, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien.

Výše dotace z prostředků EU: 20 000 EUR

Doba trvání projektu: 8.2.2024 - 31.10.2024

Pozvánka Obrazek2

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky