Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Hraniční přechody na území Libereckého kraje + SCHENGEN

Informace o SCHENGENSKÉM PROSTORU

Veškeré informace související se vstupem České republiky do schengenského prostoru jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Volnost pohybu přes vnitřní hranice schengenského prostoru není absolutní. I po zrušení hraničních kontrol je třeba dbát na dodržování pravidel vyplývajících z předpisů daného státu. Schengen nijak nemění místní omezení vyplývající z pravidel silničního provozu, ochrany přírody, a krajiny či soukromého majetku. Důležité je respektování omezení pohybu v národních parcích a národních přírodních reservacích a dodržovat místní dopravní omezení.

Evropou volnou cestou

Leták Cestujeme po Evropě (.pdf, 1 MB)
Leták ČR vstupuje do Schengenu (.pdf, 2 MB)
Informační leták se základními informacemi o Schengenském informačním systému a právech jednotlivců (.pdf, 214 kB)

Informace k propustnosti státních hranice

Od 21.12.2007 jsou v České republice plně uplatňována ustanovení schengenského acguis. Překračovat státní hranice je možné kdekoliv, pokud to není v rozporu s vnitrostátními právními předpisy. Při silničním provozu je nutné dodržovat místní dopravní omezení, při turistice pak respektovat zejména omezení pohybu v národních parcích a národních přírodních reservacích.

Omezení průjezdnosti přes státní hranici je stanoveno na základě dohody se správcem komunikace v sousední zemi. Na území Libereckého kraje jsou možná tato přeshraniční silniční spojení:

Přeshraniční spojení na území Libereckého kraje k 31.12.2013 

Místa protnutí státních hranic

Země

Specifikace

Průjezdnost
vozidel

Krompach

Jonsdorf

SRN

III/27017

-

do 3,5 tuny

Petrovice

Lückendorf

SRN

II/270

S 132

do 3,5 tuny + BUS

Hrádek nad Nisou

Porajów

Polsko

I/35

1026

do 12 tun + BUS

Hrádek nad Nisou Kopaczów Polsko I/35 - bez omezení

Kunratice

Bogatynia

Polsko

III/03511

352

do 6 tun + BUS

Černousy - Ves

Zgorzelec - Spytków

Polsko

III/0353

-

do 3,5 tuny

Habartice

Zawidów

Polsko

I/13

355

do 12 tun + BUS

Srbská

Miloszów

Polsko

III/2918

12367

do 3,5 tuny + BUS

Nové Město pod Smrkem

Czerniawa Zdrój

Polsko

II/291

361

do 6 tun + BUS

Harrachov

Jakuszyce

Polsko

I/10

3

bez omezení

 
Tuny *) Před výjezdem z ČR je umístěna dopravní značka B13 "Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez" a dodatková tabulka s nápisem "MIMO BUS"

 V souladu s schengenským hraničním kodexem může každý členský stát EU dočasně znovu zavést ochranu vnitřních hranic. Za takové situace mohou být státní hranice překračovány pouze na určených místech a za daných podmínek. Pro takovéto situace je rozsah provozu na jednotlivých hraničních přechodech uveden ve sdělení Ministerstva vnitra č. 373/2008 Sb., o vyhlášení seznamu hraničních přechodů a rozsahu jejich provozu v případě dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. V případě dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic by na území Libereckého kraje bylo možné překračovat státní hranice pouze na těchto místech:

Místa protnutí státních hranic

Země

Specifikace komunikací

Omezení podle druhu dopravy *

Provozní
doba

 Hrádek nad Nisou

 Porajów

 Polsko

 I/35

 1026

p,c,m,oa,b,n/1

0:00 - 24:00

 Kunratice

 Bogatynia

 Polsko

 III/03511

 352

p,c,m,oa,b,n/6

0:00 - 24:00

 Habartice

 Zawidów

 Polsko

 I/13

 355

p,c,m,oa,b,n/4

0:00 - 24:00

 Srbská

 Miloszów

 Polsko

 III/2918

 12367

p,c,m,oa

6:00 - 22:00

Nové Město pod Smrkem

 Czerniawa Zdrój

 Polsko

 II/291

 361

p,c,m,oa,b,n/4

0:00 - 24:00

 Harrachov

 Jakuszyce

 Polsko

 I/10

 3

p,c,m,oa,b,n

0:00 - 24:00

 

*) p = pěší, c = cyklista, m = osoba jedoucí na motocyklu, oa = osoba jedoucí osobním automobilem, b = osoba jedoucí autobusem, n = osoba jedoucí v nákladním vozidle; n/1 = nákladní vozidla do 3,5 t největší povolené hmotnosti, n/4 = nákladní vozidla do 3,5 t užitečné hmotnosti registrovaná v ČR nebo PR s výjimkou nebezpečných přeprav, n/6 = nákladní vozidla do 3,5 tuny užitečné hmotnosti

V případě dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic by na území Libereckého kraje byl v provozu také železniční hraniční přechod Hrádek nad Nisou - Zitau/Žitava.

Dalšími místy určenými pro přechod státních hranic by v případě dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic na území Libereckého kraje byly pouze tyto turistické stezky protínající státní hranice mezi ČR a SRN: Dolní Světlá – Waltersdorf, Dolní Světlá – Jonsdorf, Krompach – Jonsdorf, Krompach – Oybin/Hain, Petrovice – Lückendorf, Petrovice (Lví buk) – Lückendorf (Forsthaus) / Ringelshainer Weg, Česká brána – Neu Hartau, Hrádek nad Nisou – Neu Hartau, Hrádek nad Nisou – Hartau a dále pak tyto turistické stezky protínající státní hranice mezi ČR a PR: Višňovská - Wigancice Zytawskie, Andělka - Lutogniewice, Černousy/Ves - Zawidów, Jindřichovice pod Smrkem - Świecie, Smrk - Stóg Izerski, Jizerka - Orle, Harrachov - Polana Jakuszycka, Vosecká bouda (Tvarožník) - Szrenica.

 

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky