Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Česká protipovodňová asociace nabízí mobilní protipovodňové hráze, které mohou zachránit i lidské životy

Mgr. Langer Jiří

  • 29. 09. 2011 15:51

Sdílet článek

 

Přestože lokální povodně se stávají běžnou součástí našeho života, stát ochraně proti nim stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Příkladem jsou obce Libereckého kraje - Nová Ves, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Višňová a dalších 77 obcí LK, kde vloni v srpnu způsobily záplavy škody za více než 8,2 miliard korun.

Když letos udeřila velká voda znovu, měli mnozí starostové, stejně jako před rokem, doslova holé ruce.

„Chybí nám mobilní protipovodňové prostředky, které bychom mohli okamžitě použít s ohledem na prognózy meteorologů k ochraně obytné zástavby a odklonění rozvodněných toků mimo její dosah,“ říká starosta Nové Vsi Jaroslav Müller.

Právě on byl jedním z prvních, který využil nabídky České protipovodňové asociace na bezplatné poskytnutí mobilního hrazení ze speciálních sklolaminátových desek od společností VOP Dolní Bousov a vodou plnitelných protipovodňových hrází Tiger Dam od společnosti JOHNNY SERVIS.

„Už při nácviku v rámci nového povodňového plánu jsme se s našimi dobrovolnými hasiči přesvědčili, že kdybychom loni měli mobilní protipovodňové hráze k dispozici, nemusely být škody na majetku tak vysoké. Mobilní hrazení mohlo zachránit i lidské životy,“ dodává.

Mobilní hráze pak stavěli dobrovolní hasiči při letních povodních na Liberecku několikrát a vždy rychle a účinně dokázali s jejich pomocí na inkriminovaných místech vodu udržet mimo dosah rodinných domů.

„Do protipovodňové ochrany se investují stovky milionů korun. Jde však vesměs o stavbu pevných protipovodňových hrází ve větších městech. Mobilní hrazení je na rozdíl od stacionárních hliníkových nebo betonových hrází variabilní a je schopné reagovat na různý průběh povodní, které navíc mohou v obcích vznikat na jiných místech, než v předcházejících letech,“ připomíná Vladimír Mrkvička z ČPPA s tím, že malé a chudé obce, kde dokáží rozvodněné potoky způsobit škody za desítky milionů, jsou stále na okraji zájmu státních institucí.

Česká protipovodňová asociace a její členové se proto rozhodli pomáhat nejpostiženějším obcím na vlastní pěst. „Naším cílem je ukázat, že když obce budou mít finanční prostředky na nákup mobilní protipovodňové ochrany, může jim to pomoci eliminovat škody a stát, potažmo kraje, pak nebudou muset vynakládat vysoké částky na likvidaci škod,“ shrnuje mluvčí České protipovodňové asociace Josef Hanus.

Letos v září vznikly z iniciativy ČPPA první pohotovostní sklady, do nichž společnosti VOP a JOHNNY SERVIS zdarma zapůjčily mobilní ochranu. 

Osud malých obcí nám není lhostejný. Z našich zásob jsme proto uvolnili několik set metrů protipovodňových hrází, které mohou hasiči kdykoli použít,“ vysvětlují majitelé obou společností Josef Turek a Matthew Duras.

Sklady jsou umístěny v Rumburku, v Hejnicích a také v Nové Vsi na Liberecku, která byla při loňských srpnových záplavách jednou z nejvíce postižených obcí, a o střechu nad hlavou zde přišlo 20 rodin.

Mobilní hráze si v rámci pravidelného cvičení vyzkoušeli vedle těch libereckých i desítky hasičů z Prachaticka. Snadná manipulace a rychlost stavby je natolik zaujala, že by těmito hrázemi okamžitě nahradili všechny pytle s pískem v celém kraji. Překážkou jsou ale peníze, které se obcím na nákup tohoto moderního způsobu ochrany nedostávají.

„Dlouhodobým cílem ČPPA je proto dokázat, jak důležitou součástí ochrany mobilní protipovodňové prostředky jsou a že se rozhodně vyplatí do této prevence celoplošně investovat,“ uzavírá prezident České protipovodňové asociace Jan Papež s tím, že i Statutární město Liberec bude muset v nejbližší době také řešit.

Kontakt: Adresa: Česká protipovodňová asociace Jeremiášova 870/24, 155 00 Praha-Stodůlky http://www.povodne.cz

Telefon WORK: +420 353 236 327

Mobil CELL: +420 602 415 448

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky