Co nového v jízdním řádu čeká cestující od 12. června?

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 02. 06. 2016 12:54
  • Doprava
  • Zastupitelstvo

Rozšíření nabídky železničního spojení na některých tratích v Libereckém kraji, ale i posuny odjezdů vybraných autobusových spojů na základě připomínek cestujících. To jsou obecně změny, které vejdou v platnost v neděli 12. června v rámci celostátní úpravy jízdních řádů.

Železniční doprava v Libereckém kraji

Mezi výrazné novinky letošního června patří zavedení dvou turistických vlaků v období letní sezóny. Jednak jde o přímý spoj Liberec – Doksy a zpět, který pojede o víkendech a svátcích od 25. června do konce srpna. Druhým je cyklovlak z Liberce do Kořenova, který každou sobotu od 18. června do 1. října posílí nabídku turistického spojení do Jizerských hor.

Turisté, ale nejen oni, jistě ocení také zavedení večerních vlaků o sobotách z Josefova Dolu (odjezd 22:27) do Smržovky a v sezóně také z Bílého Potoka (odjezd 20:36) do Raspenavy. Jezdit bude do 24. září.

V rámci červnové změny skončí i některá omezení jízdy vlaků, a tak denně pojedou vlaky z Liberce do Turnova ve 20:30, resp. z Turnova do Liberce ve 20:40, které dosud byly v provozu pouze o víkendech. Denně také pojedou dopolední osobní vlaky č. 6023 a 6024 v úseku mezi  Českou Lípou a Doksy a zpět, ty doposud jezdily pouze v letní sezóně.

V neposlední řadě dojde k rozšíření provozu také rychlíků mezi Novým Borem a Rumburkem v období kolem poledne (vlaky 1105 a 1108), které pojedou denně. V pracovní dny budou vlaky objednány Libereckým a Ústeckým krajem

„Připravované změny reagují na připomínky cestujících i samospráv, a tak věříme, že rozšíření nabídky spojení cestující přivítají a spoje budou využívané,“ uvádí radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Autobusová doprava v Libereckém kraji

V rámci autobusové dopravy budou k červnu provedeny úpravy na autobusové lince 141, která je od konce března v režimu výlukového jízdního řádu z důvodu výstavby nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.

Linka již nebude vedena v režimu výluky, neboť uzavírka potrvá ještě dva roky. Po vyhodnocení prvních týdnů provozu dozná několika změn. „Na lince jsme provedli průzkum a dotazovali se cestujících v autobusech a na zastávkách, abychom zjistili, jak jsou spokojeni s řešením výluky a zda mají nějaké připomínky k jízdním řádům,“ říká jednatel společnosti KORID LK Pavel Blažek.

Více než 90 % cestujících vyjádřilo spokojenost s četností spojů i s dodržováním jízdního řádu, přesto společnost KORID LK obdržela k jízdnímu řádu připomínky, které se vztahovaly k možnosti posunu večerního spoje ve 20 hodin z Fügnerovy na pozdější čas, k možnosti využít zastávku Brandl i pro cesty do/z Liberce, ale také k nabídce spojů. „Připomínkám k večernímu spojení a k možnosti využít zastávky Brandl bez omezení vyjdeme vstříc,“ upřesňuje zástupce ředitele KORID LK Otto Pospíšil. Možnost rozšířit nabídku spojů dopoledne nebo o víkendu však bude odložena, protože v době, kdy linka jede delší trasou a počet cestujících mírně klesl, by takový krok nebyl příliš efektivní. „Ale i k těmto připomínkám se vrátíme a budeme se snažit je zapracovat pro období, kdy linka opět pojede z Lukášova přímo do Liberce po nové silnici,“ přislíbil Pospíšil.

K většímu množství změn dojde na základě vyhodnocení provozu na Českolipsku. V zájmu zefektivnění provozu odpadnou některé málo využívané spoje či posilové autobusy tam, kde došlo k poklesu poptávky. Uspořené prostředky však ve veřejné dopravě zůstanou a zavedeny budou jiné spoje, po kterých existuje ze strany cestujících poptávka, jako např. v dopoledních hodinách mezi Kamenickým Šenovem a Českou Lípou. Znovu také připomeňme rozšíření provozu na železnici v turisticky atraktivních relacích.

Z nové, resp. obnovené nabídky se mohou těšit také cykloturisté, pro které bude na vybrané víkendové autobusové spoje na lince Liberec – Stráž pod Ralskem a zpět po dobu letní sezóny zařazen speciální cyklovlek. O tuto službu byl zájem již v minulých letech, kdy však provoz komplikovala oprava komunikací v Osečné.

Další novinkou je, že linka 360 z Liberce do Mladé Boleslavi bude nově zastavovat na základě připomínek cestujících také v Bakově nad Jizerou (v zast. Pražská). Dojde tak ke zlepšení spojení do zaměstnání mezi oběma městy. Bakov nad Jizerou bude pro tuto autobusovou linku zařazen podobně jako např. Mladá Boleslav do IDS IDOL.

V jiných částech kraje dojde již pouze k menším změnám.

Kompletní přehled změn naleznou cestující na webu www.iidol.cz v sekci Jízdní řády/Připravované změny.