Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dny lidové architektury otevřou i běžně nepřístupné objekty

03. 07. 2014

V loňském roce proběhl úspěšně Rok lidové architektury konaný na počest 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Díky kladnému ohlasu návštěvníků se organizátoři rozhodli pořádat pravidelně každý rok Dny lidové architektury. Hlavní program v rámci republiky bude v letošním roce probíhat v Libereckém kraji v neděli 20. července, tedy v předvečer narozenin stavitele Jakuba Bursy.

„V letošním roce připadají Dny lidové architektury na týden od 14. do 20. července, kdy budou probíhat tematické programy na různých místech České republiky. Hlavní program se uskuteční na území Libereckého kraje pod názvem ‚Podél Jizery za lidovými stavbami na Turnovsku, Železnobrodsku a Semilsku‘. Prezentace lidové architektury úzce souvisí i s naším  hlavním turistickým tématem letošního roku – Po stopách letokruhů,“ informuje Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

V neděli 21. července bude možné navštívit řadu míst a objektů, které při této příležitosti jejich majitelé mimořádně zpřístupní. „Na běžně otevřených objektech se pak uskuteční speciální komentované prohlídky, výstavy či další akce spojené s tématem lidové architektury a řemesel,“ doplňuje náměstkyně Hana Maierová.

Virtuální trasa putování začne v Muzeu Českého ráje v Turnově, pokračovat bude přes Dlaskův statek v Dolánkách po Greenway Jizera, Zbirohy, Malou Skálu k Boučkovu statku a Vacardovu mlýnu. Dále do Běliště a Trávníků v Železném Brodě a končí v Semilech u roubenek v Jílovecké ulici. „Trasa se dá samozřejmě projít pěšky, projet na kole, koloběžce či autem nebo dokonce sjet na lodi po řece Jizeře i z opačného směru, tedy ze Semil. Návštěvníci si díky laskavosti majitelů ale budou moci prohlédnout i další objekty Pojizeří a Turnovska,“ dodává Hana Maierová.

Pořadateli a organizátory Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v roce 2014 jsou FOIBOS BOOKS a Kotěrovo centrum architektury o.p.s.  Na akci na území Libereckého kraje spolupracují Liberecký kraj, Národní památkový ústav, Muzeum Českého ráje v Turnově, města Turnov, Železný Brod a Semily, Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech a Městské muzeum v Železném Brodě, obce Malá Skála a Příšovice a Koloběžky Český ráj.

Podrobnější program a tipy na další výlety lze dále nalézt na webovém portálu Libereckého kraje www.liberecky‑kraj.cz nebo na webových stránkách www.lidove-stavby.cz, www.npu.cz či www.propamatky.com. Za finanční podpory Libereckého kraje bude vydána i obsáhlá barevná brožura věnovaná lidové architektuře Libereckého kraje, kterou budou moci návštěvníci získat zvláště v krajských muzeích v Turnově, Liberci a České Lípě i na vybraných místech zapojených do tohoto projektu. Muzeum Českého ráje připravilo i „pracovní list“, kde si budou moci návštěvníci ověřit své znalosti o lidové architektuře. 

Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624