Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Institucím zapojeným v Libereckém kraji do systému péče o ohrožené děti pomůže při práci online katalog

30. 09. 2015

Pracovníci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) působící v Libereckém kraji dostanou do rukou interaktivní pomůcku, která přispěje k lepšímu výkonu jejich pracovních povinností.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s online katalogem, který obsahuje návody a postupy, jak pracovat v konkrétních situacích, s kým spolupracovat a na koho se případně obrátit s žádostí o pomoc. Je zaměřen na řešení problémů vztahů rodičů s dětmi, složitých či krizových situací, a to ať sociálních, ekonomických nebo psychologických.

„Katalog bude dobrou pomůckou zejména pro začínající pracovnice, které si ještě nemusí být jisté správnými postupy. Zkušené pracovnice by se již v těchto situacích měly přehledně orientovat. Pro ně by katalog mohl být jakýmsi zrcadlem, kde se ujistí o správném postupu a o tom, že využily všechny možnosti. Myšlenkou projektu však není jen jeho používání pracovníky OSPOD, ale také dalšími články v systému péče o ohrožené děti, jako jsou pracovníci školství, samosprávy nebo lékaři či policisté,“ vysvětluje Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pro sociální věci.

Katalog popisuje devět základních typů životních situací, které jsou dále rozvedeny. U každé situace jsou pak naznačeny postupy a rozhodování všemi potřebnými směry mezi jednotlivými zúčastněnými institucemi. Jeho součástí budou rovněž kontakty na organizace pověřené k výkonu sociálně-právní ochrany dětí, což výrazně usnadní komunikaci mezi jednotlivými články systému a následně urychlí řešení nastalých potíží.

„Budu usilovat o to, aby byl katalog distribuován co nejširšímu počtu institucí zapojených do systému péče o ohrožené děti. Po jeho prostudování jsem přesvědčena, že jde o vysoce kvalitního pomocníka, který jim může ulehčit práci a zkvalitnit zvládání problémů tak, aby vždy konečné zpracování směřovalo k prospěchu těch nejbezbrannějších - dětí,“ dodává náměstkyně Lenka Kadlecová.

Katalog je k dispozici na internetových stránkách: http://katalog.pravonadetstvi.cz/.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624