Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Krajská delegace navštívila sídlo NATO v Bruselu

Mgr. Langer Jiří

  • 12. 06. 2008 00:00

Sdílet článek

[id:6561|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Ve čtvrtek 5. června zavítala do Bruselu delegace krajských a místních politiků v čele s hejtmanem Petrem Skokanem. Vedle něj byli členy delegace Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa a členka Zastupitelstva LK, Martin Půta, starosta města Hrádek nad Nisou a člen Zastupitelstva LK, Jan Farský, starosta města Semily, Jan Stejskal, místostarosta města Česká Lípa, a Jaroslava Hámová, členka Rady města Doksy. „I když se jednalo pouze o jednodenní návštěvu, program, který pro nás připravil vedoucí  Zastoupení Libereckého kraje v Bruselu Pavel Branda a jeho zástupce Josef Jarý byl velmi nabitý,“ uvedl hejtman Petr Skokan.

Dopoledne totiž navštívili členové delegace sídlo krajského zastoupení LK na ulici Av. d´Auderghem 84, kde pro ně byla připravena prezentace o fungování zastoupení, informace  o českém předsednictví v Radě EU a přehled aktuálního vývoje debaty o budoucnosti kohezní politiky po roce 2013.„Vedoucí našeho zastoupení Pavel Branda nám rovněž představil zajímavé možnosti čerpání finančních prostředků z tzv. komunitárních programů administrovaných přímo z Bruselu, například monitoring výzev na webu zastoupení, vyhledávání evropských partnerů pro projekty a spolupráci a podobně,“ doplnil hejtman.

Poté delegace navštívila Výbor regionů, kde se její členové seznámili s jeho prací, pravomocemi a zaměřením.

„Hovořilo se například o regionální politice EU a fungování bruselských regionálních zastoupení. Naše sídlo zůstává nadále na stejném místě společně se Středočeským a Jihočeským krajem, i když většina krajských „vyslanectví“ se zabydlela v tzv. Českém domě. Pro nás je to stále finančně výhodnější a efektivnější,“ poznamenal Petr Skokan po přednášce pracovníka Výboru regionů Jana Bláhy.

Následovala krátká prohlídka Evropského parlamentu a diskuse s poslanci Janem Zahradilem a Oldřichem Vlasákem, který je zároveň předsedou Svazu měst a obcí ČR a byl tak schopen diskutovat o konkrétních problémech samospráv. Hovořili jsme o evropských financích, práci europoslance, vodohospodářských projektech či otázce urbánní dimenze strukturálních fondů,“ podotkl Petr Skokan.

Hlavním bodem pracovní návštěvy Bruselu však bylo přijetí velvyslancem ČR při NATO Štefanem Fülem v ústředí NATO. Během téměř tříhodinového programu, který Stálá delegace ČR při NATO pro členy liberecké delegace připravila, byla možnost seznámit se s fungováním této organizace, s působením ČR v ní a debatovat nad aktuálními otázkami jak na úrovni NATO, tak rovněž nad otázkami, které se dotýkají přímo ČR či jejich regionů.

„Diskutovali jsme například o aktivitách NATO v oblasti pomoci při katastrofách a to především v souvislosti s rušením tzv. záchranných praporů v krajích. Je to i pro mne určité uklidnění, když nám Petr Luňák (NATO Public Diplomacy Division) a náměstek generální tajemníka NATO Jiří Šedivý vysvětlovali, že v ústředí NATO existuje již od roku 1998 tzv. Euro-atlantické koordinační centrum pro reakce na katastrofy (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre), které může v případě potřeby koordinovat poskytnutí pomoci v krizových situacích. Tedy na požádání vlády i v České republice,“ prozradil hejtman s tím, že velvyslanci rovněž nabídl  informace o výrobcích i technologiích vznikajících na územní kraje, které by mohly být vhodné pro potřeby NATO.

 

Diskuse s velvyslancem Štefanem Fülem pokračovala i v průběhu slavnostní recepce v jeho rezidenci, kam byla delegace na večer pozvána.

„Všichni členové naší delegace se shodli, že náročný celodenní program byl velmi zajímavý, profesionálně připravený i lidsky příjemný. Považuji naši krátkou misi v Bruselu za jednu z nejúspěšnějších a nejefektivnějších v historii existence našeho zastoupení v Bruselu,“ zhodnotil  návštěvu města hejtman.      

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky