Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lidé si v Novém Boru mohou posedět na Havlově lavičce

21. 11. 2014

(Zpráva města Nový Bor) - Desítky lidí všech generací se sešly ve středu 19. listopadu v prostoru náměstí Míru v Novém Boru. Důvody, proč v pošmourném podzimním počasí vyrazili v hojném počtu obyvatelé města právě sem, byly hned tři. Slavnostně se zde totiž otevírala rekonstruovaná část náměstí, odhalovala unikátní lavička Václava Havla a připomínalo 25. výročí Sametové revoluce.

Kromě široké veřejnosti zde byli například přítomní i představitelé města Nový Bor, Libereckého kraje -  náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová a radní Ivana Hujerová a Alena Losová, dále Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, zástupci společnosti Eurovia CS, která realizovala rekonstrukci náměstí Míru, či přímí účastníci listopadových událostí v roce 1989. Pozvání přijal také Bořek Šípek, autor projektu lavičky Václava Havla.

V úvodu slavnostní akce promluvil k přítomným starosta města Jaromír Dvořák. Ten připomněl význam listopadových událostí před pětadvaceti lety.

Tématem listopadových událostí  v Novém Boru nebyla jen změna politického režimu, pluralita či otázky svobody, tak jak to zaznívalo na Národní třídě a později na jiných místech po celé zemi, ale jedním z nosných témat v Novém Boru byla také otázka ekologie a znečištěného životního prostředí. Diskutovalo se také o lokálních problémech,“ pronesl Jaromír Dvořák s tím, že návrat k demokratickým principům po roce 1989 umožnil rozvoj soukromého podnikání a vznik podnikatelských subjektů, které získaly renomé v Česku i v zahraničí.

Havlova lavička umožní dialog i pohledy do očí

Další část svého projevu pak Jaromír Dvořák zaměřil na rekonstruovanou část historického centra města.

„Rekonstrukce náměstí Míru v Novém Boru v lokalitě u budovy radnice byla zahájena 1. července letošního roku. Zahrnovala úpravu pozemní komunikace, sadové úpravy, instalaci nového veřejného osvětlení a mobiliáře, rekonstrukci rozvodů slaboproudu, energetického sloupku, rozvodů vody a kanalizace.  Stavbu realizovala společnost Eurovia CS. Investorem akce bylo město Nový Bor. Celkové náklady 1. etapy rekonstrukce centra města pak dosáhly 11 737 566 korun,“ sdělil Jaromír Dvořák s tím, že součástí revitalizované části náměstí je od nynějška také unikátní lavička Václava Havla, jejímž autorem je architekt, designér a Havlův osobní přítel Bořek Šípek.

„Prostorové umělecké dílo má sloužit především jako symbol porozumění a dialogu mezi lidmi. Jedná se o místo, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla,“ popsal Jaromír Dvořák. Na jeho slova poté navázal autor projektu Bořek Šípek, jenž přiblížil vznik tohoto díla.

„Koncept vychází ze vzpomínek na rozhovory, které jsme vedli společně s Václavem Havlem na jeho chalupě na Hrádečku. Chtěl jsem vytvořit místo, kde by se mohli lidé setkávat a diskutovat. Běžné lavičky ale nutí sedící osoby dívat se před sebe, proto jsem se rozhodl lavičku rozdělit na dvě části a ty pootočit tak, aby si lidé při dialogu mohli hledět do očí,“ vysvětli Bořek Šípek a dodal, že všechny lavičky Václava Havla, které byly dosud ve světě instalovány, vznikly právě v Novém Boru.

Slavnostní středeční podvečer v Novém Boru pak doprovodil také dívčí pěvecký sbor Skleněnky, fanfáry a vypuštění papírových lampionů jako symbolů míru a štěstí.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce