Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica startuje již 20. září

Šírová Květa

  • 04. 09. 2013 13:00

Sdílet článek

Dvanáctý ročník mezinárodní severočeské hudební přehlídky Lípa Musica se v letošním roce uskuteční v termínu od 20. září do 26. října 2013 a v řadě  20 koncertů, divadelních představení a projekcí nabídne setkání s klasickou hudbou, operou, baletem, swingem, soulem i alternativní hudbou na 14 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v příhraniční části německého Saska. V programu se představí celá řada renomovaných tuzemských i zahraničních umělců v čele s Dagmar Peckovou, Ivou Bittovou, Václavem Hudečkem, Josefem Špačkem, Ondřejem Havelkou, americkým pěvcem Robertem Crowem nebo kamerunskou soulovou zpěvačkou Ntjam Rosie. Ze souborů
do severních Čech zamíří německý vokální soubor Stimmwerck, Schola Gregoriana Pragensis, Collegium Marianum či Tiburtina ensemble s Jazzovým triem Davida Dorůžky. Chybět nebude ani opera a balet naživo i v 3D, programy pro děti nebo hudební soutěž Lípa Cantantes pro žáky základních uměleckých škol. MHF Lípa Musica, která se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty a J. E. Detlefa Lingemanna, velvyslance Spolkové republiky Německo v ČR, slibuje 6 týdnů plných pestrých hudebních a divadelních zážitků v krásných prostorách nejen spolupořadatelského města Česká Lípa, ale i na dalších zajímavých místech severních Čech a Saska, kam festival mnohdy své návštěvníky zdarma zaveze svým autobusem. Vstupenky na festival jsou k dostání buď online na webu festivalu, nebo v českolipské festivalové kanceláři. Generálním partnerem festivalu je společnost Everesta. Více informací najdete na www.lipamusica.cz.

 

„Naše vize je jednoduchá. Vytvořit z festivalu skutečnou hodnotu, která může reprezentovat společenskou a kulturní úroveň našeho regionu a o kterou je potřeba pečovat. Pokud v tomto poslání polevíme, nebude mít v budoucnu co předat našim dětem a budeme stále jen obyvateli žijícími kdesi v severních Čechách. Naším snem je, aby při vyslovení Lípa Musica naskočilo co nejvíce lidem pozitivní spojení s něčím, co rádi pustí do svých životů, co jim něco přinese, s něčím, co je obohatí, mají to rádi a jsou pyšní, že je to JEJICH festival.“

                                                                                                                            Martin Prokeš, ředitel festivalu

Aktuálně:

Předprodej vstupenek: Poslední místa na koncerty Dagmar Peckové, Václava Hudečka či Josefa Špačka!

Měsíc před zahájením festivalu jsou tři pětiny vstupenek festivalových koncertů již vyprodány. Na zahajovací koncert s Václavem Hudečkem (20. 9. v České Lípě), galakoncert Dagmar Peckové (12. 10. v Liberci) a závěrečný koncert s Josefem Špačkem (26. 10. v Děčíně) zbývá posledních pár desítek vstupenek.

 

Na koncerty zdarma festivalovým autobusem

Na vybrané koncerty jsou festivalem vypravovány autobusy z České Lípy a v případě, že trasa vede přes Nový Bor, i odtud. Cesta je pro návštěvníky koncertu zdarma, podmínkou je včasná rezervace a vstupenka na vybraný koncert. Více viz http://lipamusica.cz/doprava-festivalovym-autobusem

 

 

 

 

Festival má nové mediální partnery

Novými mediálními partnery Lípy Musicy se od letošního roku stávají Regionální televize, Rádio Contact Liberec, Týdeník Rozhlas, Prager Zeitung, Svět ženy, Parlamentní magazín a portály kdykde.cz, kulturissimo.cz a scena.cz.

 

Program festivalu: klasika, jazz, soul, swing, opera i balet

„Lípa Musica je festivalem, který se již dvanáctým rokem snaží oživit region své působnosti, přivézt kvalitní umělce, nádherná hudební díla do míst, kde v kontextu vysídlení Sudet a následného budování socialismu, desítky let kultura spíše skomírala, zvláště co se týče chrámové hudby. Proto hlavní důraz, který klademe na dramaturgickou linku, je přivést do regionu skutečné hudební skvosty a otevřít v mnohdy i malých místech kostely a chrámy, které jsou pro to předurčené.“                                                                                                              Martin Prokeš, ředitel festivalu

 

Zahájení s Václavem Hudečkem

Dvanáctý ročník festivalu orámují setkání s virtuózní hrou na housle. Slavnostního zahájení se ujme česká houslová legenda, kdysi zázračné dítě, dnes renomovaný umělec vychovávající nastupující mladou generaci českých houslistů – Václav Hudeček. Jeho sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku již neúnavně a stále svěže několik desetiletí. V programu složeném z děl barokních mistrů  – Vivaldiho, Bacha a Corelliho – tohoto  umělce v pátek 20. září v českolipské bazilice Všech svatých doprovodí úspěšný soubor Barocco sempre giovane s uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Ansámbl složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků se specializuje
na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím, a ačkoli byl založen teprve v roce 2004 má na svém kontě již stovky významných koncertů a je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly.

Den poté se v „dobrým sejdeme“ (neboť tak zní název programu koncertu) v kostele sv. Kříže v Novém Oldřichově se světově proslulým královéhradeckým dětským sborem Jitro, který přednese díla renesanční a barokní a především představí průřez českou sborovou tvorbou. Od roku 1980 tento sbor uskutečňuje koncertní turné v mnoha evropských státech. Z deseti mezinárodních soutěží, kterých se zúčastnil, se sbor devětkrát vrátil jako vítěz. K největším zahraničním úspěchům patří vítězství v konkurenci 36 sborů z celého světa na prestižní soutěži v Llangollenu nebo 1. cena v konkurenci 19 vynikajících sborů z celé Evropy na 4. ročníku soutěže dětských sborů v Nantes.

Programové novinky: opera a balet naživo i v 3D

Kromě klasiky se letos můžete setkat i s dalšími klasickými dramatickými žánry – operou a baletem. V neděli 22. října si uděláme pomyslný výlet do New Yorku na Bizetovu Carmen do Metropolitní opery. Záznam úspěšného představení v titulní úloze s vynikající mezzosopranistkou Elinou Garančou a řadou dalších světově proslulých pěvců slibuje skvělý zážitek. Další výlet, tentokrát do ruského Petrohradu za pohádkovým příběhem Louskáček můžete zažít o den později v unikátním historicky prvním 3D přenosu z petrohradského Mariinského divadla. Okázale tradiční představení v podání špičky světového baletu okoření hudební nastudování jednoho z nejlepších dirigentů současnosti Valerije Gergieva.

Kromě tradiční baletní choreografie Čajkovského klasiky vám letos nabídneme i živé setkání s  legendárním Pražským komorním baletem, který představí tři vystoupení na hudbu tří velikánů – Leoše Janáčka, Arvo Pärta a Georga Friedricha Händela. První část inspirovaná klavírní sonátou Leoše Janáčka „Z ulice“ na motivy studentské tragédie z roku 1905 je intimní niternou miniaturou pro jednoho muže a tři ženy. V druhé části hudebně podbarvené tóny modernisty Pärta si připomenete knihu Jacka Londona Tulák po hvězdách, ve které hlavní hrdina uvězněný ve svěrací kazajce umrtvuje své tělo, aby oživil svou duši a putoval bez hranic životy lidí, a tím poznával duši lidstva. Na závěr zazní výkřik duše - „mono no aware“ v japonské literatuře užívaný pojem pro autentický povzdech bytosti při uvědomění si krásy a pomíjivosti estetického předmětu nebo bytosti. Jejím ztělesněním je
v japonské tradici například krátké trvání sakurového květu… Tento program se uskuteční v úterý 24. října v českolipském Jiráskově divadle.

 

Iva Bittová: Fragmenty 

V pondělí 23. září přijede do baziliky Všech Svatých v České Lípě herečka, zpěvačka a houslistka Iva Bittová se svým novým a v zahraničí velmi oceňovaným autorským programem Fragments. "Housle jsou zrcadlem mých snů a představ," říká Iva Bittová v souvislosti s tímto programem. Skladby, skromně pojmenované "Fragmenty I-XII" odolávají definicím. Svérázný folk, moderní kompozice, improvizace – to vše se proměňuje a navzájem prolíná každým okamžikem. Hudba Bittové je živá, měnící se věc, jejíž styl nelze spoutat do žádného již existujícího žánrového označení, prostě alternativa… Útržky melodií, rytmů a nálad se vzájemně proplétají, a přitom dohromady tvoří jeden zážitek, předávaný i přijímaný.

Mezinárodní festival: koncerty v saské Horní Lužici

Svatováclavský víkend přinese hned několik zajímavostí. V první řadě otevře druhou kapitolu hornolužického přesahu festivalu. V loňském roce se festivalu totiž podařilo získat nový rozměr své mezinárodní orientace a položit základy nové tradici. Vedle stále nových zahraničních umělců, jejichž zařazení se stalo již tradicí, využívá festival také příhraniční polohu regionu, ve kterém působí, a jeho historické i současné vazby na významná kulturní centra v sousedním Sasku, přesněji v Horní Lužici. Už druhým rokem se tak uskuteční jedny z vrcholů festivalu v Žitavě a Großschönau a nově také v centru Horní Lužice Budyšíně.

Německou koncertní triádu zahájíme v pátek 27. září v Žitavě s klavíristou Michalem Maškem a jeho sólovým recitálem složeným z děl českých i světových romantiků – Martinů, Smetany, Chopina, Debussyho a Dvořáka. Mašek patří k nejzajímavějším pianistům dneška a říká se, že každý jeho projekt nese punc osobitosti, jedinečnosti a profesionality. Světovou kritikou je srovnáván s Rudolfem Firkušným a je jedním z mála umělců, který spolupracuje s hudebním vydavatelstvím EMI classics a klavíristou patřícím do „rodiny“ Steinway Artist.

Ve čtvrtek 3. října se na festivalu opět představí Královéhradecký dětský sbor Jitro se svým sbormistrem Jiřím Skopalem. Za doprovodu klavíristy Michala Chrobáka představí děti v evangelickém kostele v Großschönau slavné sbory tvorby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Petra Ebena, Otakara Jeremiáše či Césara Francka. 

Za ansámblovým vokálním programem se můžete vypravit i 11. října do Budyšína (Bautzenu), kde vystoupí úspěšná Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena, která zde provede svůj program Antica e moderna.  Tento program je spojením dvou hudebních světů, které jsou sice časově značně vzdálené, zároveň však velmi blízké. Mají totiž společné poslání — zpěv při křesťanské bohoslužbě. První část koncertu je věnována gregoriánskému chorálu a rané polyfonii. Ve druhé části zazní Suita liturgica Petra Ebena pro jednohlas a varhany, která vznikla výběrem několika částí z autorových “Liturgických zpěvů” a jejich doplněním koncertantními mezihrami.

Novodobý Farinelli: Robert Crowe

K vlastnímu připomenutí svátku svatého Václava je připraven neobvyklý recitál mužského sopranisty. Tento obor, kterému se dnes věnuje jen úzká skupina zpěváků, byl v baroku zcela obvyklou záležitostí. Americký virtuos žijící v Německu Robert Crowe představí repertoár právě z raně barokní doby – mariánská moteta Claudia Monteverdiho, Alessandra Grandiho a Giacoma Carissimiho. Tyto koncerty se uskuteční 28. a 29. září v Jezvé a Filipově u Rumburku. Crowe je jednou z největších hvězd festivalu, kromě vědeckého bádání v hudebním oboru má na svém kontě vystoupení v nejprestižnějších operních domech po celém světě včetně newyorské Metropolitní opery. Crowa doprovodí renomovaný německý varhaník Michael Eberth.

Nejen zpěvy barokní

Další z tradic, kterou festival bude ctít i v letošním roce, jsou koncerty při svíčkách v malebném kostele sv. Barbory v Zahrádkách. Zde se setkáte opět s žánrem vokálního recitálu, který 4. října představí úspěšný barytonista Tomáš Král za doprovodu theorby
a barokní kytary, které rozezní Jan Krejča. V programu Dolcissimi sospiri – Nejsladší vzdechy – s nimi zavítáme v písních Cacciniho, Castaldiho a Corbetty do Itálie počátku 17. století.

K propojení staré a soudobé hudby dojde v programu koncertu renomovaného německého vokálního ansámblu Stimmwerck. Ten v neděli 6. října v Kravařích zazpívá písně německé renesance i moderny Im Himmel frei. Tento úspěšný řezensko-mnichovský vokální ansámbl je známý hudebně badatelskou činností, jejímž výsledkem je celá řada cenných, znovu objevených skladeb. Kromě staré hudby se však toto vokální kvarteto nevyhýbá ani péči o odkaz hudby nové. A s oběma těmito stránkami se budete moci setkat i na koncertu v Kravařích, kde zazní skladby starých mistrů Leonharda Pamingera, Ludwiga Senfla nebo současníků Arvo Pärta či Maxe Beckschäfera.

 

Středověký jazz ze Španělska

Další neotřelý program si své místo najde v sobotu 5. října v prostorách kostela sv. Jakuba v Železném Brodě. Připravili jsme pro vás netradiční spojení, které je příslibem nevšedního zážitku. S programem „Apokalypsa – Zjevení sv. Jana“ vystoupí u Svatého Jakuba společně ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu a středověkého vícehlasu, a jazzové trio Davida Dorůžky. Inspirativním a hlavním zdrojem programu jsou skladby z Codexu Las Huelgas, rukopisného hudebního pramene z 12. a 13. století, který vznikl pro ženský cisterciácký klášter Las Huelgas ve španělském Burgos. Témata konduktů a motet v interpretaci ženského ansámblu se stanou inspirací pro improvizaci hledající paralely mezi skladebnými druhy středověku a jazzovou skladbou 21. století. Soubory Tiburtina a Dorůžkovo jazzové trio sbírají
v posledních době s touto osobitou fúzí středověké hudby s jazzem úspěchy po celé republice i v zahraničí. Nepropásněte proto nabídku mimořádného uměleckého zážitku, jež umocní sugestivní prostředí železnobrodského sakrálního komplexu.

Hvězdou 12. ročníku Dagmar Pecková

Do světa opery se vrátíme v sobotu 12. října v Liberci, kde se v Šaldově divadle v celé škále operních rolí – od Cherubína z Mozartovy Figarovy svatby, přes Čajkovského Pannu Orleánskou či Saint-Saënsovu Dalilu až po Waltrautu z Wagnerova Soumraku bohů – představí mezzosopranistka Dagmar Pecková. Svoji operní kariéru zahájila tato absolventka Pražské konzervatoře v Německu, kde po dvou letech v operním studiu v Dráždanech byla v roce 1987 angažována jako sólistka drážďanské Semperovy opery. O rok později odchází a stává se sólistkou Státní opery v Berlíně. Dnes je Dagmar Pecková hostem předních evropských operních scén – Stuttgart, Berlín, Drážďany, Basilej, Paříž, Hamburk, Londýn, Lausanne či Praze. Na všech jevištích se představuje ve významných rolích světové operní literatury. Ve své koncertní činnosti se Dagmar Pecková reprezentuje bohatým repertoárem od klasiky až po díla předních současných skladatelů. Stejně jako v případě operního repertoáru se objevuje na koncertních pódiích ve světových metropolích, jakými jsou Londýn, Vídeň, Oslo, Madrid, Frankfurt, Tel Aviv, Mnichov, Liverpool, Curych a řada dalších. Vystupuje na významných mezinárodních festivalech – Salcburk, Brenz, Pražské jaro apod. Naši přední pěvkyni doprovodí Severočeská filharmonie Teplice za zařízení Martina Doubravského.

Hudební vzpomínka na strážského rodáka H. I. F. Bibera

V dalším festivalovém týdnu se ještě jednou vydáme do světa barokní hudby. Se souborem Collegium Marianum si 18. října ve Stráži pod Ralskem připomeneme místního rodáka H. I. F. Bibera. Tento česko-rakouský barokní hudební skladatel německé národnosti působil nejprve na Moravě a poté v Salzburgu. Byl prvním houslistou zámecké kapely v Kroměříži a od roku 1684 kapelníkem salcburského dvorního orchestru. Jeho rozsáhlé dílo a obliba specifických harmonických postupů do jisté míry předznamenaly pozdější směry v barokní hudbě, které poté došly plného uplatnění v dílech Johanna Pachelbela či Johanna Sebastiana Bacha. Byl znám též jako houslový virtuóz, což se projevilo i v jeho skladbách pro tento nástroj, v nichž často používá nekonvenční ladění strun. Z jeho bohaté tvorby Collegium Marianum připomene například Arii a Ciaconu „Noční hlídač“
ze Serenády C dur.

Afro, soul a jazz z Kamerunu

Poté festival zaměří svou pozornost na populární žánry swingu a soulu. V Novém Boru se 19. října představí původem kamerunská zpěvačka žijící v Holandsku Ntjam Rosie s originálním propojením soulu, afra a jazzu a bude to její česká premiéra. V novoborském divadle zazní její program Elle, který je více jazzově orientovaný a Rosie zde čerpá inspiraci od George Duka, Stevieho Wondera, Patrice Rushen, Syreety nebo Miriam Makeby. Najdeme zde však i prvky soulu a brazilské a africké rytmy. Je to osobní zpověď zpěvačky, které nechybí duše, energie, vybraný styl a skvělý silný hlas. Rosie své posluchače bere na emočně nabitou hudební cestu životem ženy a vybízí k zamyšlení a k následování. Tato mladá absolventka rotterdamské Codarts Conservatory sklízí úspěchy nejen ve svém rezidenčním Nizozemí, ale svůj osobitý hudební jazyk prezentuje po celém světě za doprovodu své nujazzové kapely.

Perly swingu s Melody Makers

Do zcela jiných hudebních vod vás v úterý 22. října vezme Ondřej Havelka a jeho swingový a jazzový orchestr Melody Makers, kteří budou „házet perly swingu“ a nabídnou ty nejkrásnější songy, které nám swing 30. a 40. let zanechal. Těšit se můžete na autentickou interpretaci populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým v širokém žánrovém spektru, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. Zběsilé, virtuózní kusy vystřídají nesmrtelné sladké melodie.  Stylizace koncertního show plné rytmu a humoru sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče. Strhující show korunovaná brilantními výkony famózního evropského hot-trumpetisty Juraje Bartoše vám dozajista rozžehne plaménky
ve vašich očích…

Finále s Josefem Špačkem

Se Severočeskou filharmonií Teplice se znovu potkáme na závěrečném koncertu festivalu na děčínském zámku, kde pod taktovkou Ondřeje Kukala doprovodí mimořádně úspěšného mladého houslistu Josefa Špačka v dílech Mozarta a Dvořáka. Špaček absolvoval Pražskou konzervatoř, prestižní Curtis Institute of Music ve Filadelfii a svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V červnu 2009 vyhrál na Novém Zélandu Mezinárodní houslovou soutěž Michaela Hilla, rok předtím získal na Mezinárodní soutěži Carla Nielsena třetí cenu a také cenu poroty mladých. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v sólové kariéře. Jako sólista, Špaček vystupoval s Philadelphia Orchestra, Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Auckland Philharmonia Orchestra, Kansas City Symphony, Queensland Symphony Orchestra, Pražským komorním orchestrem, Brněnskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů a s Ruskou komorní filharmonií. Spolupracoval s dirigenty jako jsou Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek, Roy Goodman, Jakub Hrůša, Asher Fisch, Aleksandar Markovic a Rossen Milanov. V Děčíně se letošní ročník festivalu uzavře Špačkovým virtuózním podáním Dvořákova houslového koncertu a moll.

„Mám rád festival jako celek, protože teprve tehdy je pro mě vyvážený. Osobně se moc těším na koncert holandské zpěvačky Ntjam Rosie, či novodobého Farinelliho Roberta Crowa, moc se těším na vrcholové umění houslisty Josefa Špačka a na ten pocit úžasu a zvláštního naplnění po zhlédnutí moderníhotance v podání Pražského komorního baletu. Je ovšem těžké zeptat se rodiče, které ze svých dětí má raději…“                         

Martin Prokeš, ředitel festivalu

Lípa musica pro děti

Festival nezapomíná ani na děti – pro ně je připraveno setkání s pohádkovým příběhem Louskáček v 3D přenosu z petrohradského Mariinského divadla (23. září) nebo divadelní adaptace slavné dětské knížky Josefa Koláře, která vypráví o Kocouru Modroočkovi, v podání Divadla Krapet (25. září). Pro ty odrostlejší a hudebně založené festival navíc pořádá krajskou pěveckou soutěž ZUŠ Lípa Cantantes a její vítězové budou mít možnost vystoupit na slavnostním koncertu festivalu v českolipské Biberově kapli v pátek 25. října.

 

Balet Louskáček 3D v provedení Mariinského divadla je vůbec prvním 3D zpracováním tohoto slavného díla. Toto okázale tradiční představení otevírá štědrovečerní scéna; dívenka Klára dostává od svého strýce Drosselmeyera loutku – Louskáčka. Když později usne, zdá se jí, že se ocitla uprostřed bitvy. Louskáček bojuje proti Myšímu králi a jeho armádě. Klára přispěchá své milované hračce na pomoc – Louskáček se mění v prince a společně s dívkou se vydává na cestu do úžasného Království sladkostí, kde Vánoční víla přichystá na jejich počest oslavu. Nesmrtelná a populární hudba P. I. Čajkovského, velkolepá scéna, ohromující kostýmy a prvotřídní interpretace špičkovými zástupci ruského baletu či hudební nastudování jedním z předních dirigentů současnoti – Valerijem Gergijevem jsou zárukou, že představení Mariinského divadla bude skutečnou ozdobou letošního programu.

 

Pro menší děti je připraveno divadelní představení Kocour Modroočko – příhody kočičího kluka a jiných chlupatých čtvernožců v muzikálové pohádce pro celou rodinu. Vezměte své ratolesti a pojďte s kocourkem Modroočkem poznávat svět! Jako všechna mláďata, také i on je zvědavý a má spoustu otázek. Při svém dospívání poznává spoustu věcí, potkává různá zvířátka, ale i přátele i nepřátele. Leccos se od nich dovídá a děti s ním. Roztomilá adaptace příběhu Josefa Koláře doprovázená milými a rytmickými písničkami Marka Ebena potěší malé i velké v Jiráskově divadle v České Lípě ve středu 25. září.

 

Lípa Cantantes: hudební soutěž pro mladé zpěváky

Novinkou letošního ročníku festivalu je soutěž pro malé i velké zpěváky Lípa Cantantes. Tato pěvecká soutěž v klasickém a komorním zpěvu bude probíhat 24. a 25. října 2013 na Základní umělecké škole v České Lípě. Soutěž je určena pro žáky ZUŠ libereckého kraje ve věku od 7 do 25 let. Smyslem soutěže je podpořit zájem o interpretaci písní českých i světových autorů, vytváření příležitostí pro talentované žáky a rozvíjení zájmu o zpěv.

Vyhlašovatel soutěže: Soutěž vyhlašuje Mezinárodní festival Lípa Musica - festivalová kancelář, Bohemorum s.r.o., Klášterní 464/11, 470 01 Česká Lípa ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa, Arbesova 2077, příspěvková organizace.

Termín konání soutěže: 24. – 25. října 2013

 

Místo konání soutěže: Základní umělecká škola Česká Lípa, Arbesova 2077, příspěvková organizace, 470 01 Česká Lípa

Účastnický poplatek:kategorie jednokolové: 200,- Kč; kategorie dvoukolové: 400,- Kč

Přihlášky jsou k dispozici ke stažení na www.lipamusica.cz v kategoriích: sólový zpěv a komorní zpěv. Přihlášky přijímá Základní umělecká škola Česká Lípa, Arbesova 2077, 470 01 Česká Lípa. Termín uzávěrky přijímání přihlášek: 23. září 2013.

Porota: Magdalena Hajóssyová, Katedra zpěvu, Hudební fakulta AMU Praha, Martin Prokeš, ředitel festivalu Lípa Musica, Alena Losová, radní pro školství a zaměstnanost Libereckého kraje, Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa, Marek Kučera, ředitel ZUŠ Česká Lípa

Ceny: 1. – 3. cena bude udělena ve všech kategoriích. Mezinárodní festival Lipa Musica věnuje do soutěže finanční částku 6000,- Kč, která bude rozdělena vítězům dle uvážení poroty a 2000,- Kč pro absolutního vítěze soutěže. Porota uděluje Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně. Porota uděluje Cenu starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze. Porota uděluje Cenu Pavly Šimkové za muzikální projev v komorním zpěvu.

Vyhlášení cen a koncert vítězů: Vítězové jednokolových kategorií budou vyhlášeni po ukončení prvního dne soutěže formou slavnostního koncertu vítězů těchto kategorií v malém sále ZUŠ Česká Lípa. Při této příležitosti budou vyhlášeni i postupující do druhého kola kategorií 3., 4. a 5. Součástí slavnostního vyhlášení po ukončení druhého dne bude koncert vítězů a oceněných. Koncert se bude konat v Biberově síni českolipského Muzea 25. 10. 2013 od 17.00 hod. Více informací: http://lipamusica.cz/cs/lipa-cantantes-2013

 

Vstupenky:

Předprodej vstupenek byl zahájen na začátku června. Vstupenky jsou k dostání on-line na webových stránkách festivalu v sekci "program a vstupenky" s možností tisku vlastní e-vstupenky nebo ve festivalové kanceláři v Klášterní ulici 464/11 v České Lípě. Otevírací doba: pondělí až pátek 15.00 - 18.00. Další možností je pak online rezervace s následným vyzvednutím vstupenky ve festivalové kanceláři. Na vstupenky (v případě jednotné ceny vstupenek) poskytujeme slevy pro důchodce, studenty a děti do 15 let ve výši 25 %  a pro držitele průkazu ZTP ve výši 50 %.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky