Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Ministr obrany Martin Stropnický se setkal s libereckými chemiky

12. 01. 2015

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany navštívil v pátek 9. ledna ministr obrany Martin Stropnický.

Ministra doprovázel ředitel Kabinetu ministra obrany Jan Rouček. Hosty v Kasárnách 6. října přivítali Martina Stropnického zástupce velitele pozemních sil brigádní generál Ladislav Jung a velitel libereckých chemiků plukovník gšt. Radek Černý.  Setkání se zúčastnili také náměstek hejtmana LK Josef Jadrný a primátor Liberce Tibor Batthyány.

Během návštěvy se ministr seznámil nejen s určením, strukturou a hlavními úkoly pluku, ale také s nasazením chemiků v zahraničních operacích a jejich rolí v rámci Integrovaného záchranného systému ČR.

V dynamické ukázce chemici předvedli téměř vše, co k jejich práci patří – zásah při úniku nebezpečné látky, vyproštění zasažených osob, jejich následná dekontaminace a zdravotnické ošetření.

Liberečtí připravili i statickou ukázku materiálu a techniky, včetně té nejnovější, lehkého obrněného vozidla pro radiační, chemický a biologický průzkum S-LOV CBRN. To je vybavené průzkumným dálkově ovládaným robotem. Představený byl i malý dekontaminační automobil MDA.

V besedě, která předcházela ukázkám, odpovídal ministr obrany na některé dotazy příslušníků útvaru, který se může pochlubit mnoha mezinárodními úspěchy. Ostatně, jak uvedl ministr Martin Stropnický, liberečtí chemici mají nejen doma, ale i v zahraničí velmi dobré renomé. O tom svědčí i skutečnost, že se dnes bez nich neobejde téměř žádná zahraniční mise, do které vyjíždějí čeští vojáci.

„Všude, kde jsem byl a jednal v zahraničí, slyšel jsem na vás jen samou chválu. Jste takovým naším rodinným stříbrem,“ uvedl na adresu libereckých vojáků ministr Martin Stropnický. Zároveň řekl, že se pokusí řešit některé nedostatky, které byly v minulých letech zaviněny nedostatečnými finančními zdroji a jež chemiky trápí.

Náměstek hejtmana LK Josef Jadrný dohodl s Martinem Stropnickým a ředitele Kabinetu ministra obrany Jan Rouček setkání hejtmana s vedením ministerstva na téma využití bývalého vojenského prostoru Ralsko.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588