Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Náměstek hejtmana LK Radel Cikl ocenil úspěšné žáky a mladé sportovce

Mgr. Langer Jiří

  • 21. 11. 2011 17:11

Sdílet článek

 

Náměstek hejtmana LK pro školství, tělovýchovu a sport Radek Cikl (ČSSD) spolu s vedoucí Odboru školství KÚ LK Jiřinou Princovou dnes odměnili  v sídle Libereckého kraje v Liberci žáky základních a studenty středních škol, kteří v uplynulém školním roce uspěli v celostátních nebo dokonce mezinárodních talentových soutěžích vyhlašovaných  především Ministerstvem školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR.

Ocenění se dostalo také mladým reprezentantům LK, kteří dosáhli medailových úspěchů a výkonů na Hrách V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky 2011. Celkem převzalo diplom a věcné ceny 37 dětí a mladých lidí, od mateřských škol po maturanty.

Ministerstvo každoročně vyhlašuje či spoluvyhlašuje celou škálu předmětových a uměleckých soutěží, kterých se samozřejmě účastní také žáci z Libereckého kraje.

„Ve školních kolech se soutěží zúčastnilo 10 000 žáků, do okresních kol postoupily tři tisíce a poté v krajském klání bojovalo na 600 nejlepších, Do celostátních kol postoupila padesátka nejlepších a z nich pak uspěli dva naši reprezentanti, kteří získali prvenství, dvanáct má stříbro a čtyři bronz, což je pěkný úspěch vzhledem k tomu, že jsme druhým nejmenším krajem v republice,“ chválil Radek Cikl.

Společně s úspěšným účastníky vědeckých, předmětových a uměleckých soutěží se Liberecký kraj rozhodl ocenit také výkony žáků na poli sportovním. Na konci července pořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem Hry V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky, které jsou vrcholnou akcí pro žáky základních škol. Sportovci z Libereckého kraje získali celkem 26 medailí a v celkovém hodnocení krajů skončili na 11. místě.

„Přestože jsme spíše krajem zimních sportů, dosažené výsledky ukazují, že se začínáme výrazně prosazovat také v atletice, karate, golfu, cyklistice, volejbale nebo řecko-římském zápase,“ zhodnotil dosažené výkony sportovců náměstek.

Podrobněji a jména oceněných

·        Soutěže a přehlídky jsou považovány za jednu s forem práce s talentovanou mládeží, proto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy každoročně vyhlašuje nebo spoluvyhlašuje celou řadu soutěží předmětových jako jsou chemická, matematická, fyzikální, biologická olympiáda, soutěže v českém jazyce i cizích jazycích a také umělecky zaměřených – recitační, výtvarné, hudební a jiné. Tyto soutěže jsou pořádány na úrovni školní, okresní, krajské a celostátní. Okresní a krajská kola koordinují krajské úřady v jednotlivých krajích, celostátní pak Národní institut dětí a mládeže nebo přímo Vysoké školy. Za poslední dva roky se podíl VŠ na organizaci zvýšil, neboť si uvědomují, že z účastníků soutěží mohou vzejít jejich budoucí studenti. 

 

·        Ve školním roce 2010/2011 se předmětových olympiád typu MATEMATICKÁ, FYZIKÁLNÍ, CHEMICKÁ, BIOLOGICKÁ, ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA, SOUTĚŽ V PROGRAMOVÁNÍ ČI SOUTĚŽE V CIZÍCH JAZYCÍCH   zúčastnilo ve školním kole více něž 10 tisíc žáků. Z nich pak do okresního kola postoupily necelé 3 tisíce a 600 žáků prošlo krajským kolem. Celostátního kola se z Libereckého kraje účastnilo stejně jako v uplynulém školním roce 50 žáků, na prvním místě se umístili dva žáci, na druhém 12 žáků, na třetím místě 4 žáci. Ocenění a gratulaci si zaslouží všichni, kteří postoupili do celostátního kola, neboť už samotný postup vyjadřuje, že byli nejlepší z celého kraje.

 

·        Stejně jako v loňském roce měly školy kraje od mateřských po střední možnost nominovat na ocenění žáky, kteří byli v průběhu uplynulého školního roku úspěšní v některé či více soutěžích, to znamená že se umístili na prvním až čtvrtém místě v celostátní kole nebo v mezinárodní soutěži. Nominovaní byli rozděleni podle typu soutěže do tří oblastí – technické a přírodovědné soutěže, humanitní a umělecky zaměřené soutěže. Z nominovaných bylo vybráno a navrženo na ocenění 37 žáků.

 

·        Ocenění předávali náměstek hejtmana Radek Cikl a vedoucí Odboru školství  Jiřina Princová.

 

Přírodovědné a technické soutěže:

protože se jedná o vyhodnocení školního roku 2010/2011, uvádíme u oceněných školu, kterou v době soutěže navštěvovali.

 

Marek Michl, žák Gymnázia v České Lípě – získal 1. místo v Logické olympiádě. Soutěž pořádá Mensa České republiky a je vyhlášená ve 3 kategoriích a založená je na logických úlohách. V roce 2010 se soutěže zúčastnilo téměř 15000 žáků z 900 škol z celé ČR. Do krajských kol postoupilo 1365 soutěžících a do finále pak 200 žáků. Finále se uskutečnilo v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

 

Tomáš Novotný, žák Gymnázia v České Lípě – získal 3. místo rovněž v Logické olympiádě.

 

Karel Kodejš, žák Gymnázia v Jablonci nad Nisou, U Balvanu – získal 2. místo v celostátním kole Biologické olympiády v kategorii A (pro nejstarší ročníky střední školy) a současně reprezentoval ČR na Mezinárodní Biologické olympiádě na Tchaiwanu, odkud si z 229 účastníků přivezl bronzovou medaili. V celostátním kole získal cenu náměstka ministra životního prostředí za nejlepší řešení části „určování přírodnin“

 

Filip Richter a Filip Svoboda, žáci Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získali 2. místo za odbornou práci s názvem „Trikoptéra“ v soutěži Středoškolská odborná činnost, obor Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace.

 

Tomáš Valenta, žák Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získal 3. místo za odbornou práci s názvem „Mechanika modelu trikoptéry pomocí moderních materiálů“ v soutěži Středoškolská odborná činnost, obor strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design.

 

Martin Chýle, žák Základní školy U Lesa, Nový Bor – získal 3. místo v celostátním kole Zeměpisné olympiády, v kategorii žáků 8. a 9. tříd ZŠ, byl jedním z 3 soutěžících české výpravy na Světové zeměpisné olympiádě National Geographic World Championship v americkém San Francisku, s malým bodovým rozdílem se umístili na 10. místě, ale stačilo opravdu málo ke třetímu místu.

 

Jakub Hrnčíř, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – získal 4. místo v soutěži v Programování, kategorie mládež, rovněž reprezentoval Liberecký kraj v celostátním kole matematické a fyzikální olympiády, v SOČ.

 

Martin Zikmund, žák Gymnázia v Turnově – získal v soutěžích zaměřených na programování – 2. místo v soutěží PilsProg, pořádané Západočeskou univerzitou v Plzni – Fakulta aplikovaných věd a 3. místo ve středoevropské Central European Olympiad in Informatic 2011, rovněž reprezentoval Liberecký kraj v celostátním kole matematické olympiády a soutěži v programování.

 

Dominik Dvořáček, žák Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci – získal 4. místo v soutěži v Programování, subkategorie tvorba webu.

 

Petra Sivčáková, žákyně Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – s prací „ H.P. – Tenkrát to byl Friedrich“ získala 2. místo v soutěži Středoškolské odborné činnosti v oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby. Za svoji práci získala kromě ocenění MŠMT a České spořitelny roční předplatné Literárních novin.

 

Lukáš Hájek, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – s prací „ Nový domov – periodikum Čechoslováků v Kanadě mezi lety 1950-1968“ získala 2. místo v soutěži Středoškolské odborné činnosti v oboru Historie. Kromě ceny Ment a České spořitelny získal cenu děkana Filosofické fakulty v Praze.

 

Eva Salačová, žákyně Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci – nejlepší ze 14 účastníků soutěže v anglickém jazyku, v kategorii pro žáky 8. a 9. tříd základní školy s rozšířenou výukou jazyka a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

 

Anna Machoňová, žákyně Gymnázia Mimoň – v soutěži „konverzace v ruském jazyce“ žáků 3. a 4. ročníků středních škol obsadila výborné druhé místo ze 14 účastníků z celé České republiky .

 

Ondřej Fišar, ze Základní školy, Pod vodárnou, v Jablonci nad Nisou – soutěžil v konverzaci v anglickém jazyku v kategorii žáci 8. a 9. tříd základní školy a získal 3. místo.

 

Karel Matějka, žák Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci – v konverzaci v německém jazyku v kategorii žáků střední školy, kteří mají možnost komunikovat souvisle v daném cizím jazyce mimo výuku získal 4. místo.

 

V letošním ročníku ocenění byly do soutěže nominovány také úspěšné výtvarnice z mateřské školy v Raspenavě.

 

Veronika Burgerová, její výtvarná práce byla v soutěži Ahoj z prázdnin, vyhlášené DDM Znojmo, oceněna jako nejlepší mezi 1894 z 179 mateřských škol a školských zařízení

 

Stejně výtvarně talentovaná je Nikolka Čapková, která svůj výkres poslala do soutěže Vánoční malování a z 1347 byl vyhodnocen jako nejlepší. Tuto soutěž rovněž vyhlašuje jihomoravský Dům dětí a mládeže ve Znojmě.

 

Výčet mladých výtvarnic nekončí, další cenu převezme Olinka Vitáková za první místo v mezinárodní výtvarné soutěži Školka plná dětí, Veronika Mrňávková, za první místo v soutěži Příroda kolem nás a Lenka Davidová za 3. místo v soutěži Školka plná dětí, kterou vyhlašuje MŠMT a za cenu v soutěži Ze života včel.

 

Dalším z oceněných je Tomáš Burian, žák Základní školy Vrchlického v Liberci, v literární a historické soutěži Daniel, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze a Památníkem Terezín a Muzeem romské kultury v brně obsadil 2. místo za práci „Holocaust“.

 

Ministerstvo školství vyhlašuje nebo spoluvyhlašuje několik uměleckých soutěží a přehlídek. Jednou z tradičních soutěží je výtvarný a literární projekt „Evropa ve škole“, podporovaný Českým národním komitétem. V jubilejním 20. ročníku bodovali i zástupci Libereckého kraje, nadějní literáti:

V kategorii žáků od 6 do 11 let se umístila na 2. místě Zuzana Osobová ze Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou s prací „Činy svědčí o lidech – Můj slepý děda“. Zuzana se rovněž úspěšně zapojila do národní soutěže dětského literárního projevu Náš svět.

 

V kategorii žáků do 14 -17 letzískal 2. místo Jakub Liška, ze Základní školy, ZUŠ a MŠ Frýdlant, s prací „Meziměstské hovory“. Jakub se se svými literárními pracemi do této soutěže zapojuje již několik ročníků a pravidelně je úspěšný i v celostátním kole.

 

V kategorii žáků 12 až 14 let se na rovněž 2. místě umístila práce Dominiky Glaserové s názvem „Ležím ve staré zaprášené krabici, ale býval jsem slavný“. Dominika je žákyní ZUŠ v Liberci.

 

kategorii žáci 6 – 11 let se na 3. místě umístil Ondřej Jašek s prací „O kašpárkovi Kaštánkovi ze Základní školy Mozartova, v Jablonci nad Nisou. Základní škola je téměř líhní literárně talentovaných dětí, neboť již 3 roky jsou její žáci mezi oceněnými v celostátním kole.

 

Daniela Drahošová, žákyně Základní školy, Skálova v Turnově, získává ocenění za 3. místo v soutěži dětského literárního projevu Náš svět za literární dílo s názvem „Prázdninové povídání“. Daniela soutěžila v kategorii 12 a 13 letých žáků.

 

Kristýna Šorsáková, žákyně Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci, která získala 2. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži zaměřené na interpretaci Mozarta. Soutěž se uskutečnila v Praze.

 

Barbora Fencková, žákyně Základní školy Barvířská v Liberci, získala 3. místo na III. Mezinárodním festivalu – soutěži dětské tvořivosti „Souhvězdí Prahy“ – mír, kreativita, přátelství. Kromě toho je Barbora úspěšnou sportovkyní, v soutěži SPIRIT CHEER CUP 2010 obsadila 2. místo v kategorii pompon dance peewees a 4. místo v kategorii double synchro dance peewees. Pro méně zasvěcené, jako jsem například já – jedná se o soutěž roztleskávaček neboli CHEERLEADING (čírlídink).

 

Posledním oceněným za umělecké soutěže je Martin Švanda, žák Střední uměleckoprůmyslové školy v Kamenickém Šenově, který získal na 17. ročníku přehlídky absolventských prací žáků středních uměleckých škol „Absolvent 2011“ jednu ze tří hlavních cen. Soutěž je spoluvyhlašovaná MŠMT.

 

Zvláštní ocenění za úspěchy v soutěžích pro zrakově postižené převezme Lukáš Tyrychtr, žák Základní školy v Turnově. Na ocenění byl navržen Speciálním pedagogickým centrem pro zrakově postižné v Liberci, se kterým se účastní právě soutěží pro zrakově postiženou mládež. V uplynulém školním roce Lukáš reprezentoval úspěšně nejen školu, ale i celý Liberecký kraj.

 

I letos jsou mezi oceněnými žáci, kteří reprezentovali kraj v různých odborných soutěžích či soutěžích zručnosti.

Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky vyhlašuje soutěže se zaměřením na automobilový průmysl pro žáky odborných škol. Cílem soutěží je jak propagace řemesel autoopravář, autokarosář a autolakýrník mezi širokou veřejnost, tak spojení zaměstnavatelů se školami a studenty. Důležitá je také motivace žáků vzdělávat se v těchto perspektivních řemeslech.

 

V uplynulém školním roce se republikového finále v soutěži Autolakýrník Junior 2011 umístil Ladislav Bukovinský, žák Integrované školy ve Vysokém nad Jizerou, na druhém místě a v mezinárodním kole této soutěže - Česko-slovenský autolakýrník junior 2011 získal za své dovednosti 1. místo mezi jednotlivci i v družstvech.

 

Obdobou Autolakýrníka Juniora je Autotronik Junior, v jejímž republikovém finále získal Antonín Dufek rovněž z Integrované školy ve Vysokém nad Jizerou 2. místo

 

Od automobilů přejdeme k přírodě. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Lesy ČR a Středočeským krajem vyhlašuje Mistrovství ČR žáků LESNICKÝCH ŠKOL V PRÁCI S MOTOROVOU PILOU DŘEVORUBEC JUNIOR 2011.

V republikovém finále reprezentovali Liberecký kraj žáci Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. 1. místo vybojoval Roman Melichar, 2. místo Jiří Karban. V konkurenci 9 škol obsadili společně 1. místo i v soutěži družstev.

 

Ve dnech 11.-12.5.2011 pořádala Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant 6. ročník Olympiády zemědělské mládeže ve spolupráci s Libereckým krajem a Okresní agrární komorou. Jedná se o soutěž v zemědělských dovednostech a znalostech (např. sekání kosou nebo poznávání plodin, plemen zvířat a materiálů), a letošního ročníku se zúčastnili i žáci z Německa. Nejlépe se umístil žák Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant s příhodným jménem Václav Sedlák a spolu s Jiřím Maturou získali i 1. místo v soutěžích družstev.

 

-         Asociace kuchařů a cukrářů ČR, o.s. a Asociace číšníků ČR, o.s. jsou vyhlašovateli a garanty soutěže pro mladé kulináře - Gastro Junior – Nowaco Cup. Druhým místem z celostátního kola této soutěže se může pyšnit Petr Glaser, žák Střední školy gastronomie a služeb v Liberci. Ve stejné soutěži získal Petr stejné umístění i v roce 2010.

-         SPORTZOVCI: karate. Z LODM 2011 přivezla Liberecká výprava 2 zlaté, 1 stříbro a 1 bronz:

§        Barbora ZnamenáčkováBRONZ kategorie kata – mladší žákyně, KLUB SPORT RELAX

§        Jaroslav VlčekSTŘÍBRO kategorie kumite – starší žáci nad 50 kg, SKK SHOTOKAN LIBEREC

§        Matěj ŘíhaZLATO kategorie kata – mladší žáci, STŘÍBRO z Mistrovství světa mládeže 2010 Caorle, držitel prestižní ceny TOPFIGHTER, SK KESL RYU PRAHA

§        Lukáš VikZLATO kategorie kata, ZLATO z Mistrovství světa mládeže 2010 Caorle – starší žáci, SLAVIA TU LIBEREC

-         Trenéři Tereza Matějková a Josef Polák

-         Atleti přivezli 3 zlaté, 4 stříbrné a 5 bronzových.

o       trio děvčat přivezlo STŘÍBRO ze štafetovatého závodu na 3 x 300 metrů v kat. starších žákyň, všechny z TJ LIAZ JABLONEC NAD NISOU

§        Karin Höferovou – navíc STŘÍBRO ze skoku dalekého

§        Michaelu Bičianovou – navíc STŘÍBRO z běhu na 300 metrů

§        Kateřinu Hýskovou

o       Trio nadějných atletek, které si přivezly BRONZ ze štafetového závodu na 3 x 300 metrů v kat. mladších žákyň,

§        Dominika Hanušová– navíc ZLATO z běhu na 300 metrů a BRONZ z běhu na 60 metrů, TJ JILEMNICE

§        Terezu Vokálovou – navíc ZLATO ze skoku dalekého , TJ DESNÁ

§        Denisu Fořtovou – TJ LIAZ JBC

 

§        Lada CermanováBRONZ v hodu kriketovým míčkem v kategorii mladších žákyň, TJ DESNÁ

 

§        Ivana ReicheltováBRONZ ve skoku vysokém, AC ČESKÁ LÍPA

 

§        Petra BracháčkováBRONZ v běhu na 60 metrů v kategorii žákyň, AC ČESKÁ LÍPA

 

o       První mužem mezi oceněnými atlety je:

§        Patrik TomášSTŘÍBRO v běhu na 60 metrů v kategorii žáků, ŠAK SG Jablonec n/N.

o       Zlatým králem atletické výpravy se stal:

§        Dominik BrožZLATO za 100 metrů překážek v kategorii, AC SYNER TURNOV

-         Trenéři Dana Jandová, Věra Hamáčková, Miloš Šolc a Jaroslav Hochmut

-         přivítejme další nadějnou sportovkyni, jejíž sport si na Hrách V. letní olympiády odbyl premiéru, golfistka:

§        Kateřina ČermákováBRONZ v mladších žačkách, KLUB HRÁČŮ GOLFU ČESKÉ ŠVÝCARSKO

-         Trenéra golfistů Martin Šindelář

-         Zápasníci reprezentujících SPARTAK CHRASTAVA,:

§        Matěje ŠefraZLATO v kategorii mladších žáků do 37 kg

§        Martina HolceZLATO v kategorii žáků do 59 kg

-         Trenér Alois Stahoň

-         úspěšní jsme byli také v Triatlonu,

§        Lukáš NovákZLATO v kategorii starších žáků

-         Trenéři Hana Mužíčková a Josef Mužíček

-         Nejúspěšnější sportovce Liberecké výpravy na Hrách V. LODM

§        Kateřina Růžičková, DUKLA PRAHA, která si z cyklistických závodů odvezla

·        ZLATO – z kritéria

·        ZLATO – z bodovacího závodu

·        STŘÍBRO – 2 km s pevným startem

·        STŘÍBRO – 500 m s pevným startem

·        STŘÍBRO – sprint

- trenéři: Jan Zrůst, Miloš Vrána

 

-         Tým volejbalistek, který po spanilé jízdě olomouckou olympiádou vybojoval ZLATOU OLYMPIJSKOU MEDAILI

§        Kateřina Jurásová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§        Kateřina Škodová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§        Michaela Mlejnková – TJ ZIKUDA TURNOV

§        Dominika Malánová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§        Anna Suchá – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§        Coletta Bitmanová – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§        Sára Košatová – VOLEJBAL TJ LOKOMOTIVA LIBEREC

§        Karolína Vaňková – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§        Pavlína Voničková – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

§        Jana Pokorná – VOLEJBALOVÝ KLUB TUL

-          Trenér Stanislav Václavík

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky