Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Středoškoláci hledali v soutěži projektu Enersol úspory energií a snižování emisí
- 09. 03. 2012 14:58
Studenti Andrea Červenková, Markéta, Šourková a Michal Dostál ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě se za práci M.A.M. EKOSPORT stali s 1633 body vítězi krajského kola soutěže Projektu Enersol, které se 8. března uskutečnilo v sídle Libereckého kraje v Liberci.
Středoškoláci zde prezentovali své projekty na téma - Úspory energií, obnovitelné zdroje energií a snižování emisí v dopravě. Mladí enviromentalisté z 8 středních škol Libereckého kraje soutěžili se svými projekty a usilovali o postup do celostátního finále. Ceny nejlepším předávali náměstek hejtmana LK Radek Cikl, radní Jaroslav Podzimek (oba ČSSD) a šéf projektu Enersol Jiří Herodes.
„Děkuji všem soutěžícím i koordinátorům projektů. Vítáme veškerou aktivitu studentů nad rámec školních povinností. Naším cílem je zvedání laťky úrovně školství, především podporovat technické obory. České hospodářství je závislé na průmyslu, s ním je dnes spojena i ochrana životního prostředí. Účastníci projektu se zabývají životním prostředím v oblasti průmyslu, což je chvályhodné,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort školství mládeže a tělovýchovy Radek Cikl, který převzal nad krajským kolem osobní záštitu.
Celkem 15 prezentovaných projektů studentů osmi středních škol se v hlavní kategorii utkalo o vítězství. Nejlepším projektem, jak již bylo řečeno, zvolila odborná porota dílo „M.A.M. Ekosport“ studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.
„Naším cílem bylo vymyslet posilovací stroj, který by využil produkovanou energii lidského těla. Jde o stroj, který je zvětšeninou běhacího kola, které mívá v kleci křeček. Člověk by svým během vytvářel elektrickou energii, která by se ukládala v akumulátoru a následně by byla například použita k napájení osvětlení ve fitcentru,“ poznamenal jeden z autorů Michal Dostál.
Druhé místo obsadili studenti Anna Zákoucká, Patrik Zelenka a Dominik Novotný ze Střední průmyslová škola stavební, Liberec za Domy z hlíny (1490 bodů), 3. Michal Sutnar, Jan Půta a František Soukup, téma Porovnání světelných zdrojů, Střední odborná škola a gymnázium, Na Bojišti, Liberec, téma Porovnání světelných zdrojů (1433), 4. Pavla Holcová, Michal Čermák Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, téma Uhlíková stopa domova, (1410), 5. Jiří Šťastný, Markéta Zítková, Ondřej Zemek, Pavel Miller a Marek Žabokrtský, Střední škola strojní, stavební a dopravní, Liberec, téma Grafen – okno do budoucnosti (1304). Tvůrčí kategorii vyhráli Ondřej Suchý, Jaroslav Horáček ze Střední odborné školy a gymnázia
Na Bojišti, za práci Alternativní zdroje ve veřejném osvětlení a Doprovodnou kategorii
Veronika Tomanová a Barbora Šádková ze stejné školy za projekty Touch the World a Fyzikální jarmark.
„Těchto sedm prací bude reprezentovat Liberecký kraj 22. a 23. března na celostátním kole v Pardubicích,“ řekl Radek Cikl.
Radní Jaroslav Podzimek na závěr programu řekl: „Děkuji řediteli pořádající školy Zdeňku Krabsovi a iniciátorovi projektu Jiřímu Herodesovi ze Vzdělávací agentury Kroměříž za výbornou organizaci. Studentům zapojeným v projektech přeji, aby jim život ukázal dobrou cestu, na které budou brát ohled i na životní prostředí.“
Kompletní výsledkovou listinu naleznete v příloze!