Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vrácení řidičského oprávnění po skončení sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel

Mgr. Langer Jiří

  • 05. 11. 2008 00:00

Sdílet článek

[id:7132|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o silničním provozu“), mimo jiné upravuje též problematiku pozbytí řidičského oprávnění a následně také jeho vrácení.

Kdy se pozbývá řidičské oprávnění?

Držitel řidičského oprávnění pozbývá řidičské oprávnění dnem právní moci rozhodnutí, kterým mu byl soudem uložen trest nebo příslušným správním úřadem uložena sankce zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel. V tomto případě je držitel řidičského průkazu povinen odevzdat řidičský průkaz příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností do 5 pracovních dnů ode dne, kdy nabyl právní moci rozsudek nebo rozhodnutí.

Za jakých podmínek dojde k vrácení řidičského oprávnění po jeho pozbytí?

Po výkonu trestu nebo sankce zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo po upuštění nebo podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu nebo sankce zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel rozhodne o vrácení řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost osoby, která pozbyla řidičské oprávnění. Rozhoduje se na základě žádosti o vrácení řidičského oprávnění, která se podává u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost musí mít písemnou formu a musí v ní být uvedeno:

 a) jméno a příjmení žadatele,

 b) adresa trvalého nebo přechodného pobytu žadatele na území České republiky,

 c) datum, místo narození a rodné číslo žadatele,

 d) datum ukončení výkonu trestu nebo sankce zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo datum právní moci rozhodnutí o upuštění nebo usnesení o podmíněném upuštění od výkonu zbytku této sankce nebo tohoto trestu,

 e) skupina nebo podskupina řidičského oprávnění, o jehož vrácení je žádáno.

 Dále je třeba k žádosti přiložit:

 a) platný doklad totožnosti žadatele,

 b) rozhodnutí, kterým byla žadateli uložena sankce, nebo rozsudek, kterým byl žadateli uložen trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, popřípadě ověřená kopie rozhodnutí nebo usnesení, kterým bylo rozhodnuto o upuštění nebo o podmíněném upuštění od výkonu zbytku této sankce nebo tohoto trestu,

 c) pokud ode dne právní moci rozsudku nebo rozhodnutí, jímž došlo k uložení trestu nebo sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, uplynul více než jeden rok, musí žadatel prokázat zdravotní a odbornou způsobilost.

Odborná způsobilost se prokazuje dokladem o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel zařazených do skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění, který nesmí být ke dni podání žádosti starší než 60 dní. V praxi získání tohoto dokladu probíhá tak, že žadatel požádá LIBOVOLNÉHO provozovatele autoškoly, aby byl přihlášen ke zkoušce z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel příslušných skupin. Není podmínkou, aby před vlastní zkouškou absolvoval žadatel výuku nebo výcvik, je to zcela na jeho zvážení a domluvě s autoškolou. Zkouška probíhá standardně jako u nového žadatele o řidičské oprávnění, to znamená z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy, která se provádí formou testu, zkoušky ze znalostí ovládání a údržby vozidla, která se provádí ústně u modelů nebo výcvikového vozidla a zkoušky z praktické jízdy. Výsledky zkoušek zkušební komisař potvrzuje do záznamu o zkouškách z odborné způsobilosti. Po úspěšném absolvování všech dílčích zkoušek slouží tento záznam jako doklad o odborné způsobilosti, který žadatel přikládá ke své žádosti u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Zdravotní způsobilost se prokazuje posudkem o zdravotní způsobilosti. Zdravotní způsobilost posuzuje a posudek o zdravotní způsobilosti vydává posuzující lékař na základě prohlášení žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění, výsledku lékařské prohlídky a dalších potřebných odborných vyšetření. Posuzujícím lékařem se pro tyto účely rozumí:

-        registrující praktický lékař,

-        lékař zařízení závodní preventivní péče,

-        kterýkoli praktický lékař u osoby, která nemá registrujícího praktického lékaře nebo lékaře zařízení závodní preventivní péče.

Po splnění těchto požadavků obecní úřad obce s rozšířenou působností o žádosti rozhodne.

Pozbytí řidičského oprávnění z důvodu dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů.

Dalším případem, kdy řidič pozbývá řidičské oprávnění, je dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů. Tato problematika je také řešena zákonem o silničním provozu.

Kdy se pozbývá řidičské oprávnění?

Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností při provedení záznamu bodů, kterým řidič dosáhl celkového počtu 12 bodů, neprodleně písemně oznámí tuto skutečnost řidiči a vyzve jej k odevzdání řidičského průkazu a mezinárodního řidičského průkazu nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení tohoto oznámení. Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno. Řidič, který dosáhl celkového počtu 12 bodů, je povinen výzvu splnit.

Za jakých podmínek dojde k vrácení řidičského oprávnění?

Řidič, který takto pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění. Byl-li řidiči za přestupek nebo trestný čin, spáchaný jednáním zařazeným do bodového hodnocení, na základě kterého dosáhl celkového počtu 12 bodů, uložen trest nebo sankce zákazu činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, je řidič oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po vykonání trestu nebo sankce zákazu činnosti, pokud je uložená doba zákazu činnosti delší než 1 rok. Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává žadatel písemně u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je prokázání, že se žadatel podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti. Toto přezkoušení se opět provádí zkouškou jako v předešlém případě. Doklad o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel nesmí být ke dni podání žádosti starší než 30 dní. Jestliže řidič při přezkoušení z odborné způsobilosti neprospěl, může zkoušku opakovat pouze jednou. Opakovaná zkouška může být provedena nejdříve za pět pracovních dnů. Neuspěje-li řidič při opakované zkoušce, musí se podrobit nové výuce nebo výcviku z předmětu, ve kterém neprospěl. Opakovací dílčí zkoušky i zkoušky po ukončení nové výuky nebo výcviku z některého předmětu je řidič povinen složit ve lhůtě šesti měsíců ode dne konání první zkoušky při přezkoušení z odborné způsobilosti; jinak se musí podrobit nové výuce a výcviku v plném rozsahu. Náklady zkoušky hradí žadatel. Za zkoušku z odborné způsobilosti zaplatí žadatel 700 Kč; v případě opakovaných zkoušek žadatel zaplatí za opakovanou zkoušku z předpisů o provozu na pozemních komunikacích 100 Kč, za opakovanou zkoušku ze znalosti ovládání a údržby vozidla 200 Kč a za opakovanou zkoušku z praktické jízdy 400 Kč.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky