150 milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury půjde do oprav krajských silnic II. a III. třídy

29. 07. 2020

Na výstavbu, modernizace, opravy a údržbu silnic druhých a třetích tříd, které má ve svém vlastnictví, obdržel Liberecký kraj ze Státního fondu dopravní infrastruktury částku 150.250.000 korun. Rekonstrukce se díky tomu dočkají například mosty v Poniklé, Provodíně, Martinicích anebo Zákupech a úseky silnic Česká Lípa – Kozly, Svojkov–Lindava a Lomnice nad Popelkou – Nová Ves nad Popelkou.

„Kromě 150 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury zaplatí v letošním roce kraj na tyto účely z vlastního rozpočtu částku 496 milionů s tím, že minimálně dalších 400 milionů chce proinvestovat z evropské dotace,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Z peněz, které od státu získáme, mám radost. Je dobře, že vláda pokračuje v podpoře rekonstrukcí a oprav silnic druhých a třetích tříd stejně jako v minulých pěti letech. Stejnou částku bychom měli obdržet na tyto účely i v roce 2021,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Vláda prezentuje tento příspěvek coby pomyslné odškodnění za pokles daňových příjmů krajů v souvislosti s koronavirem. „Finanční příspěvek na opravy krajských silnic druhých a třetích tříd však dostáváme každý rok a nelze to tedy považovat za přímou pomoc v souvislosti s poklesem daňových příjmů kvůli koronaviru. Proto jsem přišel s návrhem zákona, který by krajům letošní výpadek vynahradil. Věřím, že sněmovna jej schválí a kraje dostavou jako kompenzaci pět set korun na každého obyvatele, stejně jako obdržely 1.200 korun na hlavu obce,“ dodal Půta.

Nyní kraj hledá firmu na rekonstrukci silnice III/2624 mezi Českou Lípou a Kozly v téměř sedmikilometrové délce. Její součástí budou i přeložky inženýrských sítí, doplnění svodidel a rekonstrukce jednoho mostu. Hotovo má být v polovině příštího roku. Předpokládané náklady dosahují 81,1 milionu korun včetně DPH.

Kraj připravuje i údržbu na silnicích III/26837 a III/26836 mezi Svojkovem a Lindavou. V tomto případě předpokládané náklady dosahují 22 milionů včetně DPH. Rekonstrukci čeká též 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice II/284 mezi obcemi Lomnice nad Popelkou a Nová Ves nad Popelkou. Cena by měla činit 36,2 milionu včetně DPH.

V minulých letech prošly úpravami díky příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury například silnice III/2823 mezi Radvánovicemi a Rovenskem pod Troskami, silnice III/28730 a III/28732 v Černé Studnici či silnice III/29011 z Raspenavy do Nového Města pod Smrkem.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz