Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Andělka, Anička, Florián, Hubert, Petr a Barborka již točí ve Višňové vrtulemi

02. 08. 2013

Úspěšně dokončenou stavbu šesti větrných elektráren na Andělce ve Višňové na Frýdlantsku slavnostně otevřeli 1. srpna hejtman LK Martin Půta, jeho náměstek pro životní prostředí Josef Jadrný, starostka Višňové Vladimíra Erbanová, jednatel společnosti WSB Andělka s.r.o. Stanislav Buchta a další hosté, včetně starostů z Frýdlantska.  Višňovská starostka „vrtule“ pokřtila lidskými jmény Andělka, Anička, Florián, Hubert, Petr a Barborka – tři chlapci a tři dívky.

„Všechno to jsou jména spjatá s přírodou nebo ochranou lidí. Jsou tu zastoupeni patroni hasičů, myslivců či rybářů,“ prozradila Vladimíra Erbanová s tím, že jméno Andělka symbolizuje místo, kde větrné elektrárny stojí, a Aničce je zasvěcen zdejší kostel.

Projekt Farma větrných elektráren elektrárna REpower  - jedná se o větrnou turbínu s výkonem - 2050kW, která je poháněna třílistovým rotorem o průměru 92,5m. Ten je spolu se strojovnou, tzv. gondolou, nesen ocelovým stožárem o celkové výšce 100m.

 Do stometrové výšky se vydal i hejtman, který tento způsob obnovitelných energií vítá.

„Vzpomínám na první větrnou elektrárnu v Jindřichovicích pod Smrkem, kterou jsme otevírali před deseti lety. Nyní jsem rád, že tento trend, tedy stavba menších větrných parků, tady v našem kraji pokračuje. Jde o to, aby se vyrobená energie pokud možno spotřebovala v místě výroby. Nikoli tedy, jako to je bohužel v oblasti fotovoltaiky, kde jde podle mě hlavně o byznys. Na Andělce se podařilo velmi dobře skloubit záměry samosprávy a soukromého investora,“ řekl Martin Půta po horolezeckém výkonu.

„Přeji všem slunečné, ale také větrné dny,“ dodal s úsměvem.

Jednotlivé větrné elektrárny jsou spolu propojené podzemní kabeláží a díky dálkovému podzemnímu kabelu bude veškerá vyrobená energie odvedena do veřejné sítě provozované firmou ČEZ Distribuce a.s.

„Obec má s provozující firmou uzavřenu smlouvu o poskytnutí finančního daru. Při kolaudaci jsme obdrželi na účet milión korun, a dále z každé větrné elektrárny každý rok sto tisíc,“ prozradila starostka s tím, že stavba je povolena do roku 2036.

„Navíc do všech domácností v Andělce, stálých i chalupářů, společnost nechala nainstalovat zdarma satelity pro nerušený příjem televizního signálu,“ doplnila.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588