Archeologický průzkum v Křižanech přinesl pozoruhodné výsledky. Řidiči tam již mohou jezdit po novém povrchu

01. 09. 2022

Silnice III/27246 v Křižanech po křižovatku s komunikací III/2784 je dokončená. Rekonstrukce přinesla výstavbu 18 propustků, novou autobusovou zastávku, dva nové mosty a opěrnou zeď. Součástí prací byl také archeologický průzkum, který pomohl poodhalit historii obce Křižany.

„Moc mě těší, že se rekonstrukce podařila. Opravil se celkem 4 kilometry dlouhý úsek za více než 45 milionů korun, přičemž dotace z evropských zdrojů činila přes 35 milionů. Na akci plynule navazuje rekonstrukce Silnice III/2784 ze Světlé pod Ještědem na Výpřež, která bude dokončená v červnu příštího roku,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Během výkopových prací se také podařilo získat hodnotný soubor fragmentů sídlištní stolní keramiky z 16.–18. století, který se řadí společně s nedávným objevem plastiky Ježíška a hliněných nádob k jediným ověřeným nálezům z Křižan. „Artefakty se nyní laboratorně zpracovávají a budou uloženy v depozitáři Severočeského muzea v Liberci,“ doplnil Petr Brestovanský, vedoucí archeologického oddělení Severočeského muzea v Liberci.

Do konce příštího roku by měly být ještě hotové tyto silniční akce podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu 2014–2020:

1. Silnice II/292 Benešov u Semil – křižovatka s I/14, 1. etapa
  2. Silnice II/262 Česká Lípa – Dobranov
  3. Silnice II/270 Doksy–Dubá
  4. Silnice II/268 Mimoň – hranice Libereckého kraje, 2. etapa
  5. Silnice III/2784 Světlá pod Ještědem – Horní Hanychov, 1. etapa

Celková hodnota těchto projektů činí zhruba 740 milionů korun, z toho dotace z evropských zdrojů tvoří bezmála 590 milionů. Jedná se o předpokládané hodnoty, stavby stále pokračují.

IROP

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz