Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Archeologové odkryli při rekonstrukci krajské silnice hrob vojáků z prusko-rakouské války. Přemístí jej

30. 03. 2022

Zajímavý objev učinili archeologové v rámci rekonstrukce krajské silnice číslo II/268 z Mimoně na hranici kraje. Kvůli úpravě trasy silnice v zatáčkách nad Horní Krupou, kde se vozovka rozšíří, je nutné přemístit jeden z pomníků prusko-rakouské války, která tudy roku 1866 prošla. Během odstraňování pod ním archeologové odkryli hrob dvou vojáků.

„Podle původního nápisu na pomníku by měli být v tomto hrobu pochováni rakouský polní myslivec a husar z pluku Liechtenstein,“ zmínil Petr Jenč, archeolog a speleoantropolog Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. „Při silnici mezi Kuřívody a dnešní Horní Krupou se nachází 13 hrobových pomníků rakouských vojáků, jež padli 26. června 1866 v bitvě u Kuřívod.“

„První mrtvý byl pohřben na zádech s levou rukou na hrudi a pravou podél těla. Poškození lebky připouští možné sečné zranění. V oblasti hrudníku jsme nalezli kostěné knoflíky. Druhý ležel na břiše s rukama zkříženýma za zády. U obou zemřelých byl nalezen zatím neurčený kovový předmět,“ popsal Vojtěch Novák, archeologický terénní specialista a vedoucí historického oddělení Vlastivědného muzea a galerie.

Kvůli stavebním úpravám, během nichž se na daném místě rozšíří trasa silnice o stoupací jízdní pruh pro pomalá vozidla, bude přemístěn pomník zhruba o deset metrů dál. „Předběžně počítáme s tím, že pod něj ostatky v budoucnu opět uložíme. Nyní však nálezy čeká  laboratorní ošetření, kosterní pozůstatky budou podrobeny antropologické analýze, v ideálním případě též analýze DNA,“ dodal archeolog Jenč.

Současná druhá etapa rekonstrukce komunikace je nyní v plném proudu. „Silnice je uzavřena od 21. března. Pokud vše dobře půjde a podaří se před příští zimou položit asfaltové povrchy, skončí v závěru listopadu tohoto roku,“ informoval Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy. Cena je nyní vysoutěžena a podepsaná smlouva na zhotovitele stavby je za 64 milionů korun, ale vzhledem i nárustu cen vstupních materiálů je možné, že se v průběhu stavby navýší. „Již nyní je přislíbena dotace z  Integrovaného regionálního operačního programu, jejíž celková výše by měla představovat 81,4 milionu korun,“ doplnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

IROP + Min. místní rozvoj

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324