Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Běžecké trasy v Lužických horách se rozšiřují

21. 12. 2022

Aktuální stav běžeckých tratí mohou sledovat návštěvníci v Lužických a dnes i Žitavských horách díky technologii GPS. Dobrovolníci Ski Polevsko upravují běžecké tratě v Lužických horách už více než týden. Skútry vybavené zařízením GPS krouží na Polevsku, okolo Jedlové i pod Luží. Data se okamžité odesílají a propisují na internetový portál bilestopy.cz.  Od letošní zimy využívají stejnou technologii i skútraři v Žitavských horách na druhé straně hranic. Společně tak čeští i němečtí dobrovolníci upravují desítky a desítky kilometrů běžeckých tras a region se tak stává pro návštěvníky o to atraktivnější.

Informace o právě upravovaných stopách se přenášejí v reálném čase přímo na internetový portál Bilestopy.cz.  Technologie GPS se hojně využívá v České republice včetně oblasti Lužických hor již delší dobu a od letošní zimy i v Německu hned za hranicemi.  „Zima je tu rychleji, než jsme si mysleli. Vlastně jsme ještě ve zkušební fázi. Mám radost, že jsme se stali naprostými průkopníky v Německu,“ říká Karsten Hummel, nadšenec do zimních sportů z Olbersdorfu a koordinátor dobrovolnických projektů sítě Outdoorland.

Jako úplně první upravil skútrař Harald Lucke tříkilometrovou stopu „Jeschkenblickrunde“ na rozlehlých loukách v Lückendorfu. Na portálu Bilestopy.cz dnes můžeme vidět, že od Lückendorfu až po Spitzkunnersdorf jsou všechny lyžařské tratě čerstvě upravené.

„Od nynějška se chceme společně s německou stranou prezentovat také jako přeshraniční region zimních sportů,“ říká Jan Sviták z DMO Lužické a Žitavské hory, tedy za destinační společnost Lužické hory.  „Všechny kluby a destinační společnosti spojuje jedna myšlenka – chceme nabídnout návštěvníkovi aktuální informace a neznáme státní hranici, ta pro nás prostě neexistuje,“ dodává Sviták.

Koordinaci veškerých aktivit spojených s běžeckým lyžováním má na starosti již dlouhá léta sportovní klub Ski Polevsko. Úpravy tras finančně podporuje Liberecký kraj a v roce 2021 se přidal i Ústecký. V letošním roce se tak za dobrých sněhových podmínek budou tradičně upravovat stopy na Novoborsku, ale i v okolí Jedlové, Rybniště, Doubice až ke Krásné Lípě a na druhé straně v okolí Jablonného v Podještědí, kde úpravu stop zajistí Podještědští Pardálové.   

„Proběhla tradiční koordinační schůzka všech zapojených subjektů, kde jsme si mohli všechny informace a zkušenosti s kolegy z německé strany vyměnit,“ konstatuje Marie Kárová, ředitelka DMO Lužické a Žitavské hory.

TZ: Marie Kárová, tel: 603947212