Bezlepkový dort z Jizerských pekáren byl vyhlášen na Dožínkách Výrobkem roku

[27403|2b405d17d4a87c627588320c61a662aa|5|public/vnejsi_vztahy/dsc_1215_b98aeb26be.jpg]

01. 09. 2008
[id:6899|autor:Mgr. Matoušová Barbora|email:barbora.matousova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

Sedmý ročník Krajských dožínkových slavností se již tradičně povedl. Pestrý program přilákal do hostitelských obcí Sychrov a Radimovice na osm tisíc návštěvníků. Ti měli možnost seznámit se se staročeskými zvyky a tradicemi kraje, pobavit se při různých kulturních vystoupeních a ještě ochutnat dobré jídlo. Součástí slavností totiž bylo vyhlášení již pátého ročníku soutěže o titul Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství a samozřejmě i ochutnávka výrobků. Jak již řekl Radim Zika, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu zemědělství, životního prostředí a informatiky: „Soutěž je jednou z možností, jak seznamovat širokou veřejnost s kvalitou a originalitou regionálních potravinářských výrobků. Jejím prostřednictvím jsou výrobky propagovány nejen v Libereckém kraji, ale i v rámci celé České republiky.“

Do letošního ročníku bylo přihlášeno jedenácti výrobci celkem 27 výrobků. Ty soutěžily v devíti kategoriích, přičemž největší zájem byl o skupinu Mléko a mléčné výrobky, ve které „se utkalo“ devět sýrů a dalších mléčných produktů. V soutěži nakonec však zvítězil výrobek z kategorie Potraviny pro zvláštní výživu, a sice Bezlepkový dort z Jizerských pekáren. Společně s dalšími výrobky byl odměněn finanční částkou. „Oceněné výrobky získaly právo nést na svém obalu nápis Výrobek roku 2008 a logo Libereckého kraje. Každé ocenění bylo doprovázeno finančním darem na podporu podnikání ve výši 20.000,- Kč, přičemž absolutní vítěz, tedy Jizerské pekárny, získal 40.000,- Kč,“ uvedl Zika s tím, že většina oceněných se finančního daru vzdala ve prospěch charity. Stejně tomu bylo i v minulých letech, věnování odměny potřebným se tedy v rámci soutěže stává hezkým zvykem.

Nejen vyhlášení nejlepších výrobků, ale také vydání nové publikace k soutěži přispívá k popularizaci regionálních potravinářských výrobků. Brožura „Výrobek roku Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství 2004 – 2008 představuje výrobce, kteří se zúčastnili pěti ročníků soutěže, a seznamuje se všemi 39 výrobky, které dosud získaly titul Výrobek roku. Pro občany může být nápovědou, které z regionálních výrobků stojí za ochutnávku.

Výrobky Libereckého kraje roku 2008 z odvětví potravinářství - zemědělství:

·          kategorie Potraviny pro zvláštní výživu

výrobek Bezlepkový dort s tmavou polevou, 900 g

výrobce JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.

Výrobek získal celkově nejvyšší bodové ohodnocení a stal se zároveň Nejlepším výrobkem Libereckého kraje roku 2008  z odvětví potravinářství – zemědělství

·          kategorie Mléko a mléčné výrobky

výrobek Gaston - paprika a chilli

výrobce PLASTCOM, akciová společnost, Mlékárna Příšovice

·          kategorie Maso a masné výrobky

výrobek Selská kýta

výrobce Masný průmysl Česká Lípa s.r.o.

·          kategorie Pekařské výrobky

výrobek Špaldový koláč – mufín, 120 g

výrobce JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.,

·          kategorie Ovocná vína a medoviny

výrobek Kittelova medovina

výrobce STYLE BOHEMIA s.r.o.

·          kategorie Pivo

výrobek Světlý ležák František

výrobce SKLÁRNA A MINIPIVOVAR NOVOSAD & SYN HARRACHOV s.r.o.

·          kategorie Lihoviny a ostatní alkoholické nápoje

výrobek G BOD Bezinka, G BOD Griotte Dry

výrobce STYLE BOHEMIA s.r.o.

·          kategorie Nealkoholické nápoje

výrobek Lažanský rubín – Jablko s vlákninou

výrobce MOŠTOVNA LAŽANY, výroba nápojů, spol. s r.o.

·          kategorie Biopotraviny

výrobek BIO chlebík semínkový, 250 g

výrobce JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.

Mgr. Matoušová Barbora
barbora.matousova@kraj-lbc.cz