Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Březnová PechaKucha Night Liberec přinesla opět nevšední zážitky

  • 08. 04. 2024 11:08
  • Digitální úřad
  • Rozvoj

Sdílet článek

„Abychom pochopili Technologicus, musíme nejprve dobře pochopit Homo. Těmito slovy uzavřela třináctou libereckou PechaKucha Night česká archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak. Že bychom měli stavět lidství na první příčku, se shodla snad se všemi řečníky, kteří v polovině března zavítali do Kulturního centra Vratislavice 101010.

Populární PechaKucha Night si za svůj otvírák v roce 2024 zvolila téma Homo Technologicus a hledání role člověka ve světě technologií. Na pódium přivedla známé tváře z prestižního žebříčku Forbes 30 pod 30 i výrazné osobnosti z regionu, výzkumníky, lídry inovativních firem i odborníky na žhavá témata dneška. Pozornosti diváků se těšila témata vzdělávání, komunitní energetiky, budoucnosti nanotechnologií v Liberci potažmo ve světě a mnoha dalších.

„Ve společnosti se nadání často spojuje se samými jedničkami, vzorně připravenými úkoly, hlášením se o hodinách a zaléváním květin o přestávkách. Nadané děti se však vyznačují především kreativitou a mimořádně silnou motivací. Mohou být ale i zasmušilé a deprimované, pokud jim jejich okolí nerozumí, říká během svých šesti minut a čtyřiceti vteřin Eva Dušková, metodička nadání na volné noze. V angličtině se tyto děti nazývají „gifted, tedy obdarované. Je potřeba je rozbalovat opatrně, jako křehké dárečky. Pak teprve vykvetou a stanou se mimořádně platnými členy budoucí společnosti.

„Energetika projde v následujících deseti letech obrovskými změnami. Čeká ji podobný posun, jaký zažily tlačítkové telefony za posledních dvacet let. Směrem k větší smartifikaci a jak já doufám i k decentralizaci a demokratizaci. Komunitní energetika může být nový Sherwood,“ říká na pódiu Michal Svoboda, odborník na energetiku ze Šluknovského výběžku a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Až šedesát procent národní energetiky podle něj mohou vlastnit občané, pokud se o to aktivně zasadí. Vzory v zahraničí jsou a není jich málo.

Miloslav Masopust, ředitel Elmarca, v druhé půli na pódiu představil jeden den s nanovlákny vyprodukovanými na strojích libereckého výrobce. „Probudíme se svěží v prodyšném ložním prádle z nanovláken, nadechneme se čerstvého vzduchu a napijeme čisté vody, obojí díky filtračním schopnostem nanovláken. Sedneme do elektromobilu, v jehož baterii budou figurovat nanovlákna nebo do dieselového automobilu s dokonale odfiltrovanými zplodinami. I to si dokážu představit, opět díky nanovláknům, říká Masopust a jmenuje další a další oblasti využití libereckého NANO od funkčního oblečení přes potravinářství až po farmaceutiku a medicínu. Ve většině těchto odvětvích se prý již nanovlákna používají a čekají na příležitost rozšíření mezi širokou veřejnost. 

Celkem otevřela první letošní PechaKucha Night jedenáct zajímavých témat a vy se o tom můžete přesvědčit díky záznamu na Youtube kanálu 1012plus. Letos rozhodně nekončíme „V kalendáři máme již pevně zakotvena dvě další pokračování, 14. června v Oblastní galerii Liberec a 28. srpna opět ve vratislavických Desítkách, opět v rámci programu libereckého Crystal Valley Week, zve na další akce Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

logolink

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky