Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Budoucí architekti zahájili školní rok workshopem s Kurtem Gebauerem

10. 09. 2015

Workshopem vedeným jedním z našich nejlepších výtvarníků, profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové školy v Praze, akad. sochařem Kurt Gebauer, zahájili letošní školní rok studenti Architektury a designu interiéru Střední školy tvorby a designu nábytku v Liberci - Kateřinkách. Workshop navštívila také Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro sociální resort.

Po Rony Pleslovi a Jiřím Černickým je Kurt Gebauer dalším významným výtvarníkem, který společně s Doc. Janem Stolínem MA z Fakulty umění a architektury TUL vedl workshop s talentovanými studenty tohoto oboru.

„Byla jsem velmi překvapena, co může vznikat v rukou mladých lidí, kteří teprve studují. Na sochařských objektech jsem se přesvědčila, že jde skutečně o mimořádné talenty. Jsem ráda, že na území Libereckého kraje máme smysluplné obory, které neprodukují absolventy rozšiřující řady nezaměstnaných, ale naopak nabízí studentům možnost vzdělávat se v oboru, ve kterém následně najdou uplatnění,“ říká Lenka Kadlecová s tím, že Kateřinky podle jejího názoru k takovým školám patří.

O tom ostatně hovoří i čísla shrnující úspěšnost studentů Architektury a designu interiéru. Každoročně je 35 - 45 % absolventů přijato na vysoké školy převážně uměleckých směrů a v současné době jsou na úřadu práce evidováni v rámci celého Libereckého kraje pouze dva absolventi této školy.

„K jednoduššímu zařazení absolventů na trh práce přispívá mimo jiné fakt, že studenti mají možnosti, které jiné školy nenabízejí a které jim rozšiřují možnosti uplatnění. Mezi ně patří zejména možnost získání výučního listu v oboru truhlář, zvládnutí programování a obsluhy CNC dřevoobráběcích strojů, které jsou přímo ve škole ve školních dílnách, povinná souvislá čtyřtýdenní praxe ve firmách nebo úzká spolupráce školy s Fakultou umění a architektury TUL,“ vysvětluje ředitel školy, Václav Tichý.

Absolventi zahraničních pracovních stáží pak získávají mezinárodně platný EUROPASS s potvrzenou praxí a osvojenými kompetencemi. EUROPASS je platný ve všech státech EU a pomůže studentům k přijetí do pracovního poměru.

„Velmi mě překvapilo, jak je škola vstřícná i k požadavkům na nestandardní podmínky. Díky nim se mohl nejprve vyučit v oboru truhlář a následně vystudovat maturitní obor právě Architektura a design nábytku neslyšící chlapec, který uměl komunikovat jen znakovou řečí písemnou formou. Jsem přesvědčena, že nastavit mu podmínky pro úspěšné absolvování nebylo úplně jednoduché,“ dodává náměstkyně.

 

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215