Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

20. 12. 2022

Osm základních škol a téměř dvě stovky kluků a holek z Libereckého kraje, to je dosavadní bilance soutěže Business Talent, která již druhým rokem seznamuje žáky osmých a devátých tříd ZŠ s moderními technologiemi. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje společně se science centrem iQLANDIA a dalšími partnery v otevřené dílně iQFABLAB. Těsně před Vánoci míří soutěž do velkého finále. Týmy, které uspěly v základních kolech, vypilovaly svá propagační videa a napjatě čekají na hodnocení odborné poroty ale i veřejnosti!

Zadáním letošního ročníku byla příprava zlepšováků pro hendikepované. Pořadatelé soutěž postavili na myšlenkách společenské odpovědnosti a soutěžící postavili před otázku: „Jak mohou moderní technologie pomoci těžce postiženým lidem bojujícím s každodenní rutinou?”

„Úkony pro nás běžné se v jejich světě stávají složitými, mnohdy neřešitelnými. Děti jsme konfrontovali s realitou života s hendikepem, dali jim k dispozici otevřenou dílnu a ony nás velmi mile překvapily svou kreativitou. Přišly s celou škálou nástrojů od různých teleskopických či magnetických podavačů přes držáky příboru, deštníku až po funkční robotickou ruku sestavenou ze stavebnice Lego Mindstorms," říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Kromě odborných lektorů se soutěže účastnili členové spolku DePejSek, který těžce postižené z Liberce a okolí sdružuje. Součástí zadání bylo poznat svou cílovou skupinu. Pro mnohé osmáky a deváťáky šlo o první možnost promluvit si s hendikepovaným člověkem o jeho problémech. „Nejen děti, ale i členové spolku tak odešli ze soutěže obohaceni novými poznatky. Ohlasy z DePejSka jsou dokonce tak velké, že připravujeme kurzy 3D tisku zaměřené na hendikepované,” dodává Veronika Slavíková.

Liberecké science centrum plánuje po vyhlášení vítězů s žáky a jejich projekty dále pracovat. Odborní lektoři jim je pomohou dotáhnout do fáze funkčních prototypů a v ideálním případě i do fáze otevřených dat na základě kterých si je budou moci hendikepovaní nechat vyrobit. Které projekty to budou, se rozhoduje právě v těchto dnech. Od 20. prosince je na portálu 1012plus.cz spuštěna soutěž o cenu veřejnosti, kterou je zážitkový den v iQLANDII. Odborná porota paralelně rozhoduje o hlavních cenách, humanoidním programovatelném robotovi, 3D tiskárně a robotické stavebnici.

Liberecký kraj do soutěže vstoupil i letos skrze svou Agenturu regionálního rozvoje. „Od loňska ušla soutěž velký kus cesty kupředu. Zapojilo se do ní více firem a výstupy mají velkou šanci uplatnit se v praktickém životě hendikepovaných spoluobčanů a  bezesporu jsou ve své kategorii přínosem pro rozvoj našeho regionu,” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Hlasujte v soutěži o Cenu veřejnosti zde: https://1012plus.cz/cs/projekt/zakovska-soutez-business-talent-2022

logo