Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 20. 12. 2022 15:41
  • Rozvoj

Sdílet článek

Osm základních škol a téměř dvě stovky kluků a holek z Libereckého kraje, to je dosavadní bilance soutěže Business Talent, která již druhým rokem seznamuje žáky osmých a devátých tříd ZŠ s moderními technologiemi. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje společně se science centrem iQLANDIA a dalšími partnery v otevřené dílně iQFABLAB. Těsně před Vánoci míří soutěž do velkého finále. Týmy, které uspěly v základních kolech, vypilovaly svá propagační videa a napjatě čekají na hodnocení odborné poroty ale i veřejnosti!

Zadáním letošního ročníku byla příprava zlepšováků pro hendikepované. Pořadatelé soutěž postavili na myšlenkách společenské odpovědnosti a soutěžící postavili před otázku: „Jak mohou moderní technologie pomoci těžce postiženým lidem bojujícím s každodenní rutinou?”

„Úkony pro nás běžné se v jejich světě stávají složitými, mnohdy neřešitelnými. Děti jsme konfrontovali s realitou života s hendikepem, dali jim k dispozici otevřenou dílnu a ony nás velmi mile překvapily svou kreativitou. Přišly s celou škálou nástrojů od různých teleskopických či magnetických podavačů přes držáky příboru, deštníku až po funkční robotickou ruku sestavenou ze stavebnice Lego Mindstorms," říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Kromě odborných lektorů se soutěže účastnili členové spolku DePejSek, který těžce postižené z Liberce a okolí sdružuje. Součástí zadání bylo poznat svou cílovou skupinu. Pro mnohé osmáky a deváťáky šlo o první možnost promluvit si s hendikepovaným člověkem o jeho problémech. „Nejen děti, ale i členové spolku tak odešli ze soutěže obohaceni novými poznatky. Ohlasy z DePejSka jsou dokonce tak velké, že připravujeme kurzy 3D tisku zaměřené na hendikepované,” dodává Veronika Slavíková.

Liberecké science centrum plánuje po vyhlášení vítězů s žáky a jejich projekty dále pracovat. Odborní lektoři jim je pomohou dotáhnout do fáze funkčních prototypů a v ideálním případě i do fáze otevřených dat na základě kterých si je budou moci hendikepovaní nechat vyrobit. Které projekty to budou, se rozhoduje právě v těchto dnech. Od 20. prosince je na portálu 1012plus.cz spuštěna soutěž o cenu veřejnosti, kterou je zážitkový den v iQLANDII. Odborná porota paralelně rozhoduje o hlavních cenách, humanoidním programovatelném robotovi, 3D tiskárně a robotické stavebnici.

Liberecký kraj do soutěže vstoupil i letos skrze svou Agenturu regionálního rozvoje. „Od loňska ušla soutěž velký kus cesty kupředu. Zapojilo se do ní více firem a výstupy mají velkou šanci uplatnit se v praktickém životě hendikepovaných spoluobčanů a  bezesporu jsou ve své kategorii přínosem pro rozvoj našeho regionu,” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Hlasujte v soutěži o Cenu veřejnosti zde: https://1012plus.cz/cs/projekt/zakovska-soutez-business-talent-2022

logo

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky