Česká mincovna slaví čtvrtstoletí knihou s mincí v pamětním balení

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

• 29. 06. 2018 00:00
  • Školství

Jablonecká Česká mincovna u příležitosti oslav 25. výročí od svého založení, které se datuje na 1. 7. 1993, vydala a ve čtvrtek slavnostně pokřtila knihu „Jak se dělá mincovna“. Autorem knihy je zakladatel a první ředitel České mincovny Jan Vízek, který knihu osobně představil.

„Jsem velmi rád, že se nám společně s Českou mincovnou podařilo převést mé vzpomínky do knižní podoby. Věřím, že si publikace najde své čtenáře a pomůže tak rozšířit povědomost o České mincovně. Přeji mincovně hodně úspěšných emisí do dalších let,“ uvedl Jan Vízek. Knihu pokřtili autor knihy Jan Vízek, Michal Drtina – současný ředitel České mincovny, Karel Zoubek – předseda dozorčí rady České mincovny, Petr Tulpa – náměstek hejtmana Libereckého kraje pro rezort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl.

„Vznik knihy podtrhuje význam firmy v regionu. Co může být hezčího, než lidským způsobem popsaný život, její život,“ dodal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Jan Vízek ve svých memoárech nechává nahlédnout pod pokličku společnosti, která je dnes zodpovědná za ražbu všech mincí pro potřeby České republiky. Dělí se o radosti i starosti spojené s jejím budováním, představuje také klíčové osobnosti a bez obalu píše také o rané historii novodobého českého mincovnictví, od zdánlivě neuskutečnitelného snu až po celosvětový úspěch.

Napříč 29 kapitolami se dozvíte:

• Jak vznikla myšlenka založit mincovnu
  • Jak se myšlenka mincovny postupně stává realitou
  • Jak se shání zkušenosti o mincovní výrobě
  • Jak se shání lisy pro mincovnu
  • Jak se připravuje projekt mincovny
  • Jak se sestavuje tým pracovníků pro mincovnu
  • Jak začíná budování mincovny
  • Jak se dokončuje budování mincovny
  • Jak se mincovna slavnostně otevírá
  • Jak se vyrábí oběžné mince haléřových nominálů
  • Jak se vyrábí oběžné mince nejnižších korunových nominálů
  • Jak se vyrábí oběžné mince nejvyšších korunových nominálů
  • Jak se tvoří ceny oběžných mincí
  • Jak se razí pamětní stříbrné mince
  • Jak se razí pamětní zlaté mince
  • Jak se razí pamětní mince s hologramem
  • Jak se razí medaile se sportovní tematikou
  • Jak se razí pamětní medaile v kombinaci s oběžnými mincemi
  • Jak se razí pamětní medaile s portréty našich prezidentů
  • Jak jsem potkal naše prezidenty
  • Jak se razí pamětní medaile amerických prezidentů
  • Jak se razí pamětní medaile ke vstupu ČR do NATO a EU
  • Jak se razí kilogramové investiční medaile z drahých kovů
  • Jak se připravuje ražba mincí euro
  • Jak se razí studentské euro-medaile
  • Jak se razí repliky historických mincí
  • Jak se razí pamětní medaile s portréty významných žen
  • Jak se razí medaile, které se nikdy neprodávaly

Úvodní slovo pochází z pera Leopolda Surgy, bývalého ředitele peněžní sekce České národní banky, a o doslov se postaral Radek Šulta, druhý ředitel České mincovny. Každou kapitolu doprovází fotografie z archivů České mincovny, České národní banky a Jana Vízka, celkem je jich 62 a řada z nich dosud nebyla publikována.

„A protože spíše než vydavatelství jsme především mincovna, součástí každé knihy je oběžná mince v pamětním balení, která vám bude připomínat 25. výročí našeho vzniku. Zájemci o publikaci si ji mohou zakoupit v prodejnách České mincovny nebo objednat na e-shopu za 349 korun,“ doplnil informaci mluvčí České mincovny Jaroslav Černý.