České euroregiony podepsaly memorandum o vzájemné spolupráci

28. 07. 2021

Předsedové třinácti českých euroregionů, Regionální rozvojové agentury Vysočina a Sdružení obcí Vysočiny podepsali ve středu odpoledne v Severočeském muzeu v Liberci Memorandum o vzájemné spolupráci v rámci nově vzniklé platformy Asociace euroregionů České republiky. Hejtman Martin Půta jej rovněž signoval, a to v rámci funkce předsedy Euroregionu Nisa.  Tímto slavnostním aktem byla mezi signatáři memoranda zahájena úzká spolupráce v otázkách týkajících se aktuálních i budoucích výzev pro příhraniční regiony a přeshraniční spolupráci na všech českých hranicích.

„První úkol, který před námi stojí, je poučit se z posledních dvou let, kdy došlo k náhlému uzavírání hranic, přeshraniční spolupráce byla kvůli zavedeným opatřením značně komplikovaná a na obou stranách hranice panoval chaos ohledně platných opatření. Každý z euroregionů se s tím potýkal, jak bylo v jeho silách, a analýza Evropské komise jasně říká, že příhraniční oblasti, kde působí euroregiony, se se situací vyrovnávaly lépe než ty, kde žádná taková instituce neexistuje. V rámci Asociace máme možnost připravit se na podobné události v budoucnu a vytvořit společné krizové plány,“ řekl předseda Euroregionu Nisa Martin Půta.

Cílem Asociace je prosazovat společné zájmy v rámci Evropské unie a vyjadřovat se k legislativnímu zakotvení přeshraniční spolupráce na národní i evropské úrovni. Díky nové platformě mohou euroregiony lépe spolupracovat  na přípravě přeshraničních dotačních programů na období 2021 až 2027 a v rámci těchto programů na přípravě fondů malých projektů tak, aby byly evropské peníze, které půjdou v dalších letech do příhraničí, využity na skutečné potřeby těchto regionů a jejich obyvatel.

Neméně důležitým úkolem pro Asociaci je usilování o snížení administrativní zátěže fondů malých projektů, které euroregiony tradičně spravují, a díky kterým jsou spolufinancovány především setkávací, tzv. people-to-people projekty.

„Také chceme společně propagovat přeshraniční spolupráci a její výsledky. Hranice představují jizvy minulosti a jsou to bariéry, které mají tendenci neustále růst. Je na nás, abychom ukazovali, jak je možné tyto jizvy léčit, jak překonávat bariéry a jak budovat pevné vazby, které zabrání tomu, aby se do příhraničí vrátily závory nebo dokonce ostnaté dráty,“ doplnil Martin Půta.

Slavnostní podpis memoranda se symbolicky konal na území Euroregionu Nisa, který si jakožto historicky nejstarší euroregion ve střední a východní Evropě připomíná tento rok 30 let od svého založení.

TZ: Euroregion Nisa

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz