Česko-polský projekt spolupráce záchranných služeb zdárně pokračuje

• 29. 01. 2010 12:58
  • Zdravotnictví

Lékaři záchranné služby Libereckého kraje se nyní učí polsky, zatímco jejich polští kolegové louskají pilně češtinu. To proto, aby jim pacient rozuměl, až pro něj přijedou.

Už nyní se stává, že ke zraněnému do Polska vyjede na pomoc liberecká sanitka. Když totiž dispečink zachytí tísňové volání a liberečtí zdravotníci jsou blíž než polští, zasahují oni.

V budoucnu by pak mělo být docela běžné, že třeba ke zraněnému lyžaři v Polsku přijedou členové Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje, a k pacientovi na české straně zase přispěchají polští záchranáři.

„V současné době naplňujeme projekt přeshraniční spolupráce zdravotníků výměnnými pobyty a jazykovými kurzy. Poláci jezdí k nám a my zase k nim. Nejenže tak vzájemně poznáme způsob práce druhé strany, ale k tomu se ještě učíme i jazyk, abychom se spolu mohli lépe domlouvat,“ vysvětlil duchovní otec projektu, lékař liberecké záchranné služby Jiří Wachsmuth.

Jak prozradil lékař zdravotnické služby ve Zhořelci Arkadiusz Kawka, hodně Poláků i Čechů jezdí přes hranice jen na krátkodobý pobyt, třeba za sportem. A právě při tom se mohou zranit nebo mohou přijít k úrazu za volantem svého auta.

„Za celý loňský rok ošetřila zhořelecká nemocnice zhruba 200 cizinců. Z toho bylo asi 50 Čechů,“ upřesnil lékař Arkadiusz Kawka.

Obě strany Euroregionu Nisa chystají řadu společných akcí. Tou největší bude zřejmě společné cvičení záchranářů, plánované na červen na Frýdlantsko. Zde si záchranáři vyzkoušejí pomoc při hromadném neštěstí.

„Náš projekt má jednu slabinu. Chybí mu nějaké motto, třeba - pacient nade vše, anebo - rozhodovat může každá minuta,“ řekl ředitel Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje Michal Havlíček.

„Vše směřuje k tomu, aby byl u pacienta lékař co nejdřív,“ doplnil. V budoucnu by měli zdravotníci ze tří stran hranice, včetně německých, například společně pomáhat při živelných katastrofách nebo při hromadných dopravních nehodách. Společné zásahy zřejmě budou častější v době, až bude postavená dálnice mezi Libercem a Drážďanami.

„Cílem našeho snažení je vybudovat jednotnou síť zdravotnických záchranných služeb v celém Euroregionu Nisa,“ zdůraznil lékař Jiří Wachsmuth.

Na přeshraniční spolupráci získaly záchranná služba Libereckého kraje a polské záchranné služby z programu Cíl 3 dohromady asi 16,5 milionu korun.

Peníze si rozdělí rovným dílem. Z dotace se zaplatily nebo ještě zaplatí například nové sanitky, výměnné stáže či kurzy polštiny pro české záchranáře. V Polsku využijí přidělené peníze podobným způsobem.

Partnery liberecké záchranné služby v úspěšném projektu jsou záchranná služba ve Zhořelci a záchranná služba v Jelení Hoře.(s využitím deník)

Jak začínala přeshraniční spolupráce?

Projekt přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Nisa, je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

V roce 2004 byla v rámci Euroregionu Nisa založena expertní skupina EUREX – Přeshraniční krizová spolupráce, která spojuje složky Integrovaného záchranného systému Euroregionu Nisa. Členy této skupiny jsou zástupci hasičských záchranných sborů, zdravotnických záchranných služeb a útvarů krizové připravenosti na všech stranách hranice.

Samostatná skupina EUREX – Zdravotnické záchranné služby vznikla v roce 2007. V této skupině pracují zdravotnické záchranné služby všech tří zemí, a od roku 2009 i Horská služba. Jedná se o první expertní skupinu, která se problematice záchranných služeb věnuje na celé hranici České republiky s Německem a Polskem.

Na konferenci zdravotnických záchranných služeb v říjnu 2008 v Piechowicích byla přijata Dohoda o spolupráci zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Nisa. Dohoda definuje postupy jak poskytnout pomoc v příhraničí, určuje síly a prostředky pro přeshraniční pomoc a stanovuje další formy spolupráce. O text Dohody projevilo zájem Ministerstvo zdravotnictví ČR i velvyslanectví České republiky v Německu. Skupina byla vyzvána               ke spolupráci při tvorbě dohody mezi Českou republikou a Německem.

Od roku 2008 česká a polská strana pracovaly na společném projektu, který reaguje     na problémy v poskytování péče na společné hranici a navrhuje jejich řešení. Projekt je rozdělen do dvou částí:

-         investiční - zakoupení sanitních vozů

-         neinvestiční - vznik kooperativní sítě zdravotnických záchranných služeb v rámci Euroregionu Nisa, která má zajistit skutečnou spolupráci a vzájemné poznání.

V rámci projektu se počítá s rozšířením materiálního vybavení obou stran (především nákupem sanitních vozů), se společnou teoretickou i praktickou přípravou (společné konference a cvičení záchranářů, výměnné stáže), s jazykovou výukou, tvorbou česko-polského slovníčku a společné dokumentace.

Projekt byl Monitorovacím výborem zaregistrován a jeho realizace započala v červenci 2009. Nyní jsou postupně plněny jednotlivé úkoly.

V září minulého roku začaly na obou stranách jazykové kurzy. Letos v lednu se uskutečnila první výměnná stáž. MUDr. Wachsmuth byl týden ve Zhořelci a Dr. Kawka týden v Liberci. Připravují se stáže pro ostatní zájemce z řad lékařů i záchranářů. Dalšími akcemi v nejbližších měsících bude mezinárodní konference, kterou pořádá polská strana a společné cvičení složek IZS, které pořádá ZZS LK v červnu. V té době dojde i k zakoupení sanitních vozů, na které významně přispějí peníze získané z EU.

Konečným cílem projektu je vytvoření kooperativní sítě zdravotnických záchranných služeb v daném regionu, která zlepší dostupnost přednemocniční neodkladné péče                 pro obyvatele a povede ke zvýšení pocitu jejich bezpečnosti. O projekt se zajímají i orgány Evropské unie. Na jaře roku 2009 televizní společnost z Bruselu natočila pro potřeby EU pořad o tomto projektu.                                                                                           MUDr. Jiří Wachsmuth, předseda EUREX ZZS