Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Českolipská nemocnice otevřela novorozeneckou JIP

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 02. 10. 2018 00:00
  • Ekonomika
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Českolipská nemocnice slavnostně uvedla do provozu novou jednotku intenzivní péče, kterou byla završena celková rekonstrukce Novorozeneckého oddělení. Předcházelo jí vybudování čtyř nových pokojů se sociálním zázemím pro matky a jejich miminka. Pokoje slouží pacientkám již od června letošního roku.

„Jsem rád, že investice do přístrojů v českolipské nemocnici vytvářejí kvalitní podmínky pro dobrou práci lékařů,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Novorozenecké oddělení bylo otevřeno na počátku osmdesátých let,“ připomněl historii generální ředitel českolipské nemocnice Ing. Pavel Marek. „Původní prostory již vzhledem ke svému stáří opravdu nevyhovovaly ani po stránce stavební, ani z pohledu současných moderních trendů v péči o novorozence, nezbytného zázemí pro matky ani z pohledu zázemí zdravotníků,“ doplnil generální ředitel Ing. Pavel Marek.

Hlavní dispoziční změnou nového Novorozeneckého oddělení se stalo právě vybudování nové jednotky intenzivní péče. Novorozenecká JIP dostala zcela nový rozměr. „Byla zde vybudována zejména zcela nová intermediální jednotka, novorozenecká jednotka, dále speciální místnost určena pro fototerapii, izolaci a také sesterna s průhledem na novorozence,“ popsal technický
a provozní ředitel Jan Mencl. Oddělení má také nově laktační poradnu nebo nezbytné zázemí pro pacientky i lékařský a nelékařský personál. V rámci rekonstrukce prošly obnovou rozvody elektrické energie, nové jsou rozvody medicinálních plynů, zařizovací předměty a v neposlední řadě zde byly instalovány klimatizační jednotky. Náklady na vybudování nového Novorozeneckého oddělení dosáhly necelých 5 milionů korun.

„Vždy rád podporuji investice do nemocnice, které zlepšují kvalitu zdravotnictví v České Lípě a novorozenecká JIP je tím nejlepším příkladem,“ dodal Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

„Liberecký kraj poskytl letos českolipské nemocnici 30 milionů korun na modernizaci vybavení a prostorů. Jsem ráda, že část těchto finančních prostředků byla využita i na vybudování novorozenecké JIP,“ dodala Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.   

Investiční akce proběhla v rámci rozsáhlé rekonstrukce Novorozeneckého a Gynekologicko-porodnického oddělení, která navázala v těchto dnech. „Zdravotní péči na obou odděleních poskytujeme maminkám a jejich dětem z celého Českolipska i za hranice našeho regionu, proto jsme oslovili našeho majitele, Liberecký kraj, okolní města, obce i soukromé subjekty s prosbou o finanční přispění,“ vysvětlil Marek.

Poděkování za finanční dar patří zejména Libereckému kraji. Z měst přispěla na rekonstrukci Česká Lípa, město Doksy, Zákupy, Cvikov, důležité jsou také dary od menších obcí jako Zahrádky, Luka, Dubnice, Horní Libchava, Kvítkov nebo Žandov. Na rekonstrukci přispěli zakoupením vstupenek také všichni zaměstnanci nemocnice, kteří v letošním roce navštívili nemocniční ples. Celková výše darů a dotací doposud činí cca 2,5 milionu korun.

Novorozenecká JIP zajišťuje péči o nezralé případně nemocné novorozence. Důležitou výhodou tohoto zařízení je neustálý kontakt matky s dítětem.   

S využitím TZ: Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky