Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Český ráj se představil v Praze

Český ráj se představil v Praze

[25850|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/turnov_9769850a86.jpg]

21. 05. 2008
[id:6475|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Dvacítka novinářů celostátních a regionálních médií se v pondělí 19. května zúčastnila tiskové besedy v Informačním centru CzechTourism v Praze na Staroměstském náměstí.

„Do budoucna bychom chtěli aktivity v Českém ráji v Praze představovat pravidelně alespoň při zahájení letní turistické sezony. Myslím, že je důležité z pohledu cestovního ruchu přiblížit také další regiony než pouze hlavní město, Karlovy Vary nebo Český Krumlov,“ řekl předseda Sdružení Český ráj Aleš Hozdecký. Sídlo infocentra české turistické centrály CzechTourism je podle něho pro tyto prezentace ideálním místem.

„Hodně nám při první větší tiskové konferenci pomohl známý novinář, rozhlasový a televizní moderátor Václav Žmolík, který setkání s novináři provázel,“ doplnil Hozdecký.

Na setkání byl v úvodu představen turistický region Český ráj, který je jedním z 16 marketingových regionů v republice, vymezených Českou centrálou cestovního ruchu. Shrnuty byly různé aktivity, které obsahují jednotlivé programové nabídky pro návštěvníky, jako Po stopách Albrechta z Valdštejna, Putování za pověstmi Českého ráje nebo Kámen a šperk v Českém ráji. Připomenuty byly také letní turistické autobusy, které v hlavní sezoně křižují celý Český ráj a nabízejí i přepravu jízdních kol. Přítomní se mohli seznámit s různými tiskovinami, jako jsou například sezonní turistické noviny, Zpravodaj Sdružení Český ráj a propagační materiály jednotlivých turisticky zajímavých míst. Zazněly i konkrétní pozvánky - například na Valdštejnské slavnosti do Jičína, turnovské Staročeské řemeslnické trhy, či na akci Kámen a šperk v Českém ráji, která se koná na náměstí v Turnově o prvním prázdninovém víkendu a letos proběhne za účasti mistrů šperkařů z partnerského města Idar-Oberstein v Německu.

Aktivity obecně prospěšné společnosti Geopark Český ráj přiblížil její řediteli Tomáš Řídkošil, jinak pracovník Muzea Českého ráje v Turnově. Ten připomněl, že v současné době je v Evropě celkem 33 geoparků UNESCO, z nichž jediný Geopark Český ráj se nachází v České republice. Letos v září (18. – 21. září) se u nás uskuteční prestižní evropské zasedání sítě geoparků, kde má být také vynesen verdikt o budoucnosti Geoparku Český ráj. „Každé tři roky musí každý geopark svoji činnost obhájit před mezinárodní komisí. Když neuspěje, je statut geoparku odejmut. Podzimního setkání v Českém ráji se zúčastní asi 80 odborníků z různých oborů, já doufám, že existenci našeho geoparku potvrdí na další roky,“ uvedl Řídkošil. Geopark Český ráj se rozkládá na ploše zhruba 1000 kilometrů čtverečních, ve srovnání s ostatními evropskými geoparky je ten český podle Řídkošila nejrůznorodějším geologickým územím.

Tiskové besedy se zúčastnil i Aleš Hoření, zástupce vedoucího nejstarší chráněné krajinné oblasti v České republice – CHKO Český ráj. Ta byla vyhlášena v roce 1955. Chráněné území zahrnuje 181,5 kilometrů čtverečních, Správa CHKO plní zejména funkci ochrany přírody. V letošním roce je přichystáno mj. otevření staronové naučné stezky podtroseckými údolími, proběhl velký úklid na celém území CHKO. Hoření také oznámil návrat některých ohrožených druhů, například sokol stěhovavý začal na území CHKO sídlit opět po 40 letech. V Českém ráji se nově objevil orel mořský a luňák červený. Aleš Hoření také připomněl, že v současné době se jedná o trase mezinárodní rychlostní silnice R35, jejíž jedna uvažovaná varianta by měla vést napříč Českým rájem. Kudy ale nakonec komunikace povede, nebylo zatím rozhodnuto.

Závěrem pražského setkání byly představeny konkrétní projekty, jako je cyklostezka Jizera, udílení prestižní značky výrobcům tradičního zboží „Regionální produkt Český ráj“ nebo rozsáhlý projekt „Český ráj – příroda, historie aktivní turistika“, který nyní schvalují orgány EU a jehož schválení bude znamenat další výrazné rozšíření aktivit Sdružení Český ráj.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302