Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Co všechno se dá vyčíst z map? Dozvíte se v liberecké knihovně

08. 10. 2021

Krajská vědecká knihovna v Liberci bude hostit akci pro školy a veřejnost, jejíž hlavní náplní budou mapy a geografické systémy. Událost se koná od 12. do 14. října pod záštitou radního Libereckého kraje Václava Židka. Na programu se podílí dvanáct organizací. Vypomáhají také dvě střední školy.

„Velice rád jsem převzal nad touto událostí záštitu. Osobně se o geografické informační systémy a zpracování dat do uspořádaných celků zajímám. Je až překvapivé, v kolika oblastech lidské činnosti můžeme mapy, plánky a různé nákresy využít,“ uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.    

Přehlídka map v liberecké knihovně bude tematicky rozdělená na několik částí, a to Mapy a hry, Mapy a technologie, Mapy a vzdělávání a Mapy a umění. Hravou a zábavnou formou si lidé mohou osvojit používání různých druhů map v praxi. Účastníci si budou moci prohlédnout a vyzkoušet nové technologie – virtuální realitu, rozšířenou realitu, 3D tisky a 3D skenování. Mohou také symbolicky zavítat až do vesmíru v rámci programu Vesmír na dlani v Mobilním Planetáriu.

Součástí programu budou odpolední přednášky. V přednášce „Dokážu to! Ke sportovním výkonům se správnou mapou v mysli“ (12. října od 17:30 hodin) zájemcům Abhejali Bernardová, sportovkyně a motivační řečnice, povypráví o některých ze svých extrémních sportovních výkonů, jako jsou dálkové přeplavby mořských úžin, triatlon či několik stovek kilometrů dlouhý běh.

Druhý den přehlídky, 13. října od 17:30 hodin, bude patřit trekařům z firmy Nalehko.com. V přednášce „S mapou (a lehce vybaveni) na trek“ představí Miroslav Hřeben možnosti dálkových tras v Česku, ukáže své vybavení a poradí, jak si správně zabalit na cestu. Prozradí také, jak pátral ve starých mapách po trase Modré hřebenovky.

Během festivalu si mohou návštěvníci namalovat komponované Mapy příběhů, letos s podtitulem Živá planeta. Předchozí takto vytvořené mapy – Země malého čaroděje, Ztracené světy, Cesta časem – jsou již digitálně zpracované a je možné je stáhnout na webu akce https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas a využívat ve formě her.

Součástí akce je také výstava fotografií JizerkyLove. Další informace lze najít na: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas či https://www.facebook.com/mapykolemnas/

Zdroj úvodní fotografie: https://horalka8.webnode.cz/liberecky-kraj/ 

 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419