Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Den krajů přilákal do muzeí a galerií rekordní množství návštěvníků

Den krajů přilákal do muzeí a galerií rekordní množství návštěvníků

[21550|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/severoceskemuzeumzoom6ccm11_b224e9e5f4.jpg]

31. 10. 2007
[id:5772|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Muzea a galerie v Libereckém kraji, jejichž zřizovatelem je kraj, takřka praskaly na státní svátek 28. října ve švech. Nevybíralo se zde totiž žádné vstupné. Na Den krajů, kdy mohli zhlédnout lidé výstavy v celé české republice v krajských zařízeních zadarmo, dorazilo do některých muzeí a galerií v porovnání s jinými dny až několikanásobné množství návštěvníků.

„Den krajů jsme připravili proto, abychom lidem umožnili důstojné a příjemné strávení volného času, byť letos připadl svátek na neděli. Věřím, že se první či spíše nultý Den krajů vydaří a stane se dobrou regionální tradicí i v dalších letech,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Zhruba desetinásobek obvyklé návštěvnosti zaznamenalo například Severočeské muzeum v Liberci.

„Přišlo zhruba pět set lidí. Návštěvníky lákaly všechny naše výstavy, jak ty aktuální, tak i historické expozice. Nejvíce ovšem lidi zajímala naše nová výstava Mechanické hudební stroje a strojky,“ prozradila pokladní Věra Krtoušová.

Zhruba sedmdesát lidí využilo možnost projít si výstavy zadarmo na Den vzniku samostatného českého státu také v liberecké Oblastní galerii. I toto množství převyšuje několikanásobně obvyklý průměr.

Zvýšený počet návštěvníků dorazil také do Muzea Českého ráje v Turnově. Podle ředitelky Vladimíry Jakouběové přišlo asi dvojnásobné množství lidí, kolem osmdesáti.

„Návštěvníky nejvíc lákaly výstavy o kriminalitě v Turnově a Evropský geopark Český ráj,“ řekla ředitelka Vladimíra Jakouběová.

Několikanásobnou návštěvnost mělo v neděli i Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

„Asociace krajů České republiky počítá s pořádáním Dne krajů na den 28. října i v dalších letech. Předpokládám, že po letošním „zaváděcím“ ročníku jej v příštím roce doplníme ještě třeba o nějaké zajímavé kulturní vystoupení,“  prozradil plány Petr Skokan.

(S využitím Deníku)     

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302