Dětský den s legionáři ve Vesci připomene 70. let od konce 2. světové války

10. 09. 2015

Dětský den s Libereckým kraje, Československou obcí legionářskou a SBD Sever zaplní v sobotu 12. září areál Vesec v Liberci. V rámci dne se mohou těšit návštěvníci na workshopy, soutěže, ukázky bojových technik nebo armády, hasičů, policie i taneční show. Vrcholem akce bude tanková bitva. Dětského dne se zúčastní i náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný.

Začátek dětského dne je v 10:00 hodin. Přes den uvidí návštěvníci ukázky práce Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, Policie ČR a Armády ČR. Po celou dobu konání akce budou mít všechny sbory také statické ukázky nejen své techniky, ale i další výzbroje a výstroje. Mimo jiné si mohou návštěvníci celý den prohlížet park těžké armádní techniky, navštívit airsoftovou střelnici a dětské atrakce, např. skákací hrad, vodní zorbing, jumping a další. Pokud bude počasí příznivé, mohou se zájemci těšit i na fotografické lety vrtulníkem.

Nejzajímavější část programu vypukne ve 14:00 hodin – tanková bitva na motivy skutečné události z konce 2. světové války. Na pomyslné bitevní pole vyjedou jednotky Rudé armády i Wehrmachtu a Waffen SS, které operovaly v okolí Liberce v roce 1945. Předveden bude například nejslavnější sovětský tank T-34/85 či obrněný automobil BA-64, rovněž z výzbroje Rudé armády a další stroje.

Chybět samozřejmě nebude občerstvení a další zajímavé atrakce pro celou rodinu.

Vstup na akci je zdarma.

10:00 – Oficiální zahájení – zahájení workshopů a soutěží pro děti
10:10 – Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje – simulace zásahu u dopravní nehody
10:30 – Policie ČR – služební kynologie – zadržení nebezpečného pachatele + výcvik psů
11:00 – Ukázky výcviku aktivní zálohy Armády ČR
12:00 – Dětská taneční skupina Takt Liberec
12:10 – Hašení hořícího vozu – HZS LK
12:30 – Takt Liberec
12:35 – Dětský program na pódiu – zpěvačka Jana Kociánová
13:00 – Ukázka výcviku aktivních záloh Armády ČR
13:40 – Takt Liberec
14:00 – Bojová ukázka volně navazující na skutečné události z konce války, v květnu 1945 nedaleko Liberce. Ukazuje poslední akce Rudé armády ve střetu s jednotkami Wehrmacht a Waffen SS v okolí Liberce. Zapojení 4 tanků, 3 obrněných transportérů, celkem více než 30 kusů historické techniky 2. světové války.
15:30 – HZS LK – simulace zásahu u dopravní nehody
17:00 – závěr programu