Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dluhy, jejich příčiny, následky a jak se jich zbavit. Odborníci se sešli nad insolvenčním zákonem

30. 01. 2018

Otázkou, jak posílit finanční gramotnost zejména už u školáků a mladých lidí, a také jak dostat informace o novele insolvenčního zákona k těm, co je potřebují nejvíce, se zabývala pracovní skupina pro sociální oblast Paktu zaměstnanosti Libereckého kraje. Semináře, který se uskutečnil v úterý 23. ledna v libereckém Centru Babylon, se zúčastnil také náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Úřad práce Liberec podle ředitelky Odboru zaměstnanosti Heleny Adamcové evidoval k 31. prosinci roku 2017 v celém Libereckém kraji 11.861 nezaměstnaných. Z toho je zhruba polovina z nich bez práce více než jeden rok a necelých 19 procent lidí s již uvalenou exekucí.  

„Vysoká zadluženost je aktuální v naší společnosti i v době hospodářského vzrůstu. I když máme tisíce volných pracovních míst, perspektivu lidí, které dluhy vehnaly do exekucí, to neřeší. Víme, že pro ně je dokonce výhodnější zůstat doma, než mít mzdu obstavenou srážkami,“ zdůraznil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. „Lidská společnost by ale neměla nechávat své slabší jedince na holičkách. Proto považuji za správné, že vláda připravuje takové kroky, které lidem v exekuci nabízejí naději na návrat do normálního života. Je potřeba mluvit víc nejen o nebezpečí dluhové pasti. Současně je třeba více rozšířit povědomí lidí o možnostech oddlužení,“ dodal.

Lidé se většinou za své dluhy stydí, a proto o nich nechtějí ani mluvit. Přitom současně každý, kdo má větší počet exekucí, představuje zátěž pro budoucího zaměstnavatele, zejména jeho účetní. „Dlužníci ani často nevědí, jak a kde by mohli svou situaci řešit. A někdy už ji ani řešit nechtějí. Proto preferují sociální dávky před stálým zaměstnáním,“ uvedla Helena Adamcová.

Petra Ryšavá z Dluhové poradny Liberec upozornila, že se s novelou insolvenčního zákona zúžil počet osob, oprávněných podávat návrh na osobní bankrot. Souběžně s tím, jak klesla odměna jim stanovená, snížil se počet těch, kteří jsou ochotni vykonávat funkci insolvenčního správce. „Každý dlužník nepoužívá internet, a proto je pro něj obtížné dostat se k potřebným informacím,“ řekla Petra Ryšavá. Jak doplnila, oddlužení vrací lidem psychickou pohodu, vyrovnání se svou situací. Mohou si také založit vlastní bankovní účet.

Podle zjištěných údajů poradny až 50 procent nesplácených závazků jsou půjčky, které si lidé vzali na to, aby si udrželi svůj životní standard. Žijí na dluh. Přibližně 20 procent příčin zadlužení představují hazardní hry a další závislosti jako alkohol nebo drogy. Do dluhové pasti dále padá 15 procent dlužníků kvůli ztrátě zaměstnání. Stejné procento patří i neúspěchu v podnikání. Zhruba 10 procent lidí se zadlužuje kvůli dětem a nižším příjmům v období mateřské dovolené, dalších 5 procent příčin zadlužení představuje dlouhodobá nemoc nebo ručení za cizí úvěr.

„Nejnebezpečnější jsou snadno dostupné rychlé půjčky na internetu a mikropůjčky, které v případě nesplacení mohou narůst do obřích rozměrů,“ upozornila Petra Ryšavá. „Nejzadluženější jsou v celé republice lidé ve věku od 30 do 40 let. Nejrychleji roste v posledních letech zadluženost mladých lidí od 20 do 25 let, což je obrovský problém,“ dodala.

Účastníci pracovní skupiny se shodli na nezbytnosti dalšího vzdělávání pracovníků obcí, poskytovatelů sociálních služeb, personalistů a dalších pracovníků. Cílem budoucích setkání bude stanovit konkrétní možnost poradenské podpory, zaměřené na skupiny občanů, které jsou nejvíce ohrožené dluhovou pastí.

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624